زهرا علوی

بعدازظهر پنج شهریور 1320

کسی نمی‌داند در آن بعد از ظهر غبارآلود پنجم شهریور 1320 که هیئت دولت وقت ایران استعفا داد و محمد علی فروغی برای سومین بار نخست‌وزیر رضا شاه شد، آیا فروغی می‌دانست که 20 روز بعد همراه ولیعهد برای ادای سوگند پادشاهی به مجلس خواهد آمد؟ و رضا میرپنج را که زمانی در 21 سال قبل در پایان جنگ جهانی اول برای ادای همین سوگند همراهی کرده بود، حالا، دو سال پس از شروع جنگ جهانی دوم، برای خروج از کشور تبعید بدرقه خواهد کرد؟ پاسخ این سؤال در جایی از دفتر تاریخ نیامده و تاریخ هیچگاه با بازماندگانش صادق نبوده است.

در شهریور 1320 چه گذشت؟

دوشنبه 10 شهریور ماه 1320
اعلامیه ستاد لشگر 13 اصفهان
برای روشن نمودن ذهن مردم از اراجیف شایعه در شهر، به عموم اهالی اعلام می‌شود که اعلی‌حضرت همایون شاهنشاهی ارواحنا فداه در تهران تشریف داشته و اوامر ستاد ارتش کما فی السابق به وسیله تیمسار سرلشکر ضرغامی، روزانه مرتبا به ستاد لشگر 13 اصفهان واصل و نظم و آرامش کامل در تهران حکمفرماست.

شیرجه در حوض چهلستون و شکار ماهی نقره

به تاریخ جمعه، 16 شهریور 1313 خورشیدی، ساعت سه بعد از ظهر، جمعیتی چند هزار نفری در باغ چهلستون اصفهان گرد هم آمده‌اند. این جمعیت آنجا جمع نشده بودند تا یکی از زیباترین کاخ‌های صفوی را بازدید کنند یا تصویر ستون‌های پرصلابت ایوان کاخ را که هر کدام تنه کامل یک اصل چنار کهن‌سال بوده، بر آب حوض بزرگ باغ چهلستون، به نظاره بنشینند. آن‌ها برای تماشا و تشویق یک رقابت ورزشی، در عرصه‌ای که زمانی جولانگاه قدرت و ابهت پادشاهان صفوی بوده، جمع شده‌اند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - زهرا علوی