زینب افشار

ما به جنگ نیاز داشتیم، نه جنگ به ما!

روایت حجت‌الاسلام «علیرضا باطنی» از مدرسه «ملاعبدالله» اصفهان تا عملیات«کربلای چهار»/ بخش اول
می‌گوید هفده سالم بود، رفتم جبهه؛ اما چهره‌ام، بیست-بیست‌ویک‌ساله، نشانم می‌داد. پنجم ابتدایی را که می‌خواند، مدرسه را کنار می‌گذارد و راه «حوزه» را پیش می‌گیرد و در امتداد آن راه «انقلاب» و «جنگ» را...! انقلاب که پیروز می‌شود، مسئولیت مدرسه علمیه «ملاعبدالله» را بر دوشش می‌گذارند؛ همان مدرسه‌ای که هنوز هم در انتهای بازار میدان امام، جا خوش کرده و چراغش روشن است! سال 59 در میان همه فعالیت‌های علمی، تبلیغی و فرهنگی که اینجا در اصفهان داشته است، «غیررسمی» راه «گلف» و «آبادان» را پیش می‌گیرد و چندماهی را به رتق‌وفتق امور جنگ در همان حوالی می‌پردازد؛ اما به‌مرور احساس می‌کند حضور چندماهه‌اش در جبهه به فعالیت‌هایش ضربه می‌زند و همین می‌شود که بیشتر «اصفهان» می‌ماند و منتظر تا عملیاتی طراحی شود و «رزمی تبلیغاتی» برود جبهه! او جنگ را از «شکست حصر آبادان» شروع می‌کند و تا «کربلای چهار» پیش می‌برد و بعدازآن به «اسارت» و چهارسال زندگی در خاک عراق می‌رسد، که سال‌ها پیشش دومرتبه، از آن فرار کرده بود. روایت حجت‌الاسلام «علیرضا باطنی» از آن سال‌ها، ساعت‌ها زمان می‌خواهد و یک دل سیر گوش؛ ما اما در یک گفت‌وگوی سه‌ساعته با این رزمنده روحانی، تنها توانستیم تا قبل از اسارتش را روایت کنیم و باقی حرف‌ها از آن سال‌ها بماند برای فرصتی دیگر!

ضرورت حرکت به سمت توسعه پایدار ساختمان‌ها

توسعه پایدار بدون توجه به شهرها و شهر‌نشینی، بی‌معنی خواهد بود
یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از انرژی خورشیدی کاهش هزینه‌ها و حتی فروش برق اضافه تولیدی است؛ چرا که از این طریق هزینه‌های تحمیلی بر کشور و جامعه به شدت کاهش می‌یابد همچنین با این اقدام، نه تنها در صورت‌حساب برق صرفه‌جویی می‌شود، بلکه اگر برق بیشتری تولید شود، مازاد آن دوباره به شبکه منتقل و برای این مقدار مبلغ پاداشی توسط شرکت برق پرداخت خواهد شد. با توجه به اینکه سیستم‌های انرژی خورشیدی به طور کلی نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی نداشته و حتی هیچ‌گونه سر و صدایی ندارند، تکنولوژی استفاده از انرژی خورشیدی روز‌به‌روز در حال توسعه بوده و تاکنون در سیستم‌های کوچک و بزرگ مانند نیروگاه‌ها، بخش کشاورزی، تجارت، منازل، لوازم شخصی و تزئینی به کمک مردم آمده است و بعضا در صعب‌العبورترین نقاط نیز توانسته نیازهای آن‌ها را برطرف سازد.
گزارشی از فرازونشیب‌های زندگی «زهـره بنیانیـان»، شهیده‌ای که توسط گروهک‌های ضدانقلاب به شهادت رسید
شیوه جدید درمان که در کشور آغاز شده است بدن را از فرق سر تا نوک پا از سلول‌های مخرب پاک می‌کند
در هشت ماه امسال، 355 نفر بر اثر مسمومیت با منوکسیدکربن درگذشتند

اسطوره انقـلاب زنانه اصفهان!

گزارشی از فرازونشیب‌های زندگی «زهـره بنیانیـان»، شهیده‌ای که توسط گروهک‌های ضدانقلاب به شهادت رسید

اگر از شما بخواهند زنان حماسه‌ساز تاریختان را نام ببرید، اسمی به خاطر دارید؟ تاکنون تصاویر کدام‌یک از زنان تأثیرگذار در پایه‌های این نظام و حکومت را در تلویزیون و رسانه‌های بصری دیده و آن‌ها را به طور خلاصه و نه کامل، می‌شناسید؟ تاکنون این عبارت را در هشتگ‌های اجتماعی و مرورگرهای مختلف جست‌وجو کرده‌اید؟ شاید اولین تصویری که پس از شنیدن واژه «زن» به ذهنتان خطور می‌کند، موجودی ضعیف با روحیه‌ای کاملا احساسی باشد که وظیفه‌اش تنها معطوف به خانه‌داری و تربیت فرزند و حضور کم‌رنگ‌تر در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی است.

عشقِ بدون احترام ممنوع!

«آگاهی»؛ عامل مهم در عشق ورزی آگاهانه است

رئیس هیئت‌مدیره انجمن مراکز بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اهمیت ساختن روابط عاشقانه بین زوجین گفت: عشق بدون احترام شوخی‌ای بیش نیست. زوجین در ابراز عشق باید از کلمات مؤدبانه استفاده کنند و جملات و کلمات با بار مثبت را به کار بگیرند. روناک عشقی، زوج درمانگر در برنامه «بازسازی عشق در زندگی» اظهار کرد: همیشه باید سعی کرد که عشق مستدام در زندگی زناشویی برقرار باشد و مهم‌ترین گام برای رسیدن به این اصل، شناخت زوجین از خود و دیگری است تا با نیازهای واقعی همدیگر آشنا شوند و در همان مسیر ابراز عشق کنند.

امیدهای تازه در درمان سرطان خون کودکان

شیوه جدید درمان که در کشور آغاز شده است بدن را از فرق سر تا نوک پا از سلول‌های مخرب پاک می‌کند

در سال گذشته، روش جدیدی برای درمان سرطان، در بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک راه‌اندازی شد. این روش رادیوتراپی رادیوتراپی توتال بادی یا رادیوتراپی کل بدن از فرق سر تا نوک پا (TBI=Total Body Irradiation) نام دارد که بدن را از سلول‌های مخرب پاک می‌کند و واکنش‌های ایمنی را به منظور عدم دفع پیوند سلول‌های بنیادی کاهش می‌دهد. همچنین رادیوتراپی رادیوتراپی توتال بادی میزان بهبودی در کودکان مبتلا به لوسمی (سرطان خون) با ریسک بالا را افزایش می‌دهد. در حال حاضر محک توانسته این تکنیک پیشرفته را برای نخستین‌بار در ایران و به منظور یکسان‌سازی درمان، مطابق با سایر کشورها به جامعه پزشکی ایران معرفی و از آن برای درمان کودکان مبتلا به سرطان استفاده کند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - زینب افشار