سعید غفاری

فروش قانونی ماینر غیرقانونی در اصفهان

دستگاه استخراج رمزارز در فضای مجازی خریدوفروش می‌شود

اگر واژه «ماینر» را در سایت‌هایی مانند دیوار و شیپور یا شبکه‌های اجتماعی جست‌وجو کنید به انبوهی از فروشندگان و نصاب‌های انواع ماینر فعال در اصفهان و ایران بر می‌خورید. آیا استخراج رمزارزها بدون کسب مجوز، قانونی است؟ صنعت برق کشور و پلیس طی تابستان سال جاری تلاش زیادی برای جمع‌آوری دستگاه‌های استخراج رمزارز در کشور کردند. حتی در یک بازه زمانی استخراج رمزارز توسط دستگاه‌های قانونی نیز متوقف شد؛ ولی حالا در طول چند هفته گذشته مراکز فروش و نصب دستگاه‌های استخراج رمز ارز بدون محدودیتی در فضای مجازی شروع به کار کرده‌اند. آن‌ها بدون ترس از وجود محدودیت و غیرقانونی‌بودن این کار تبلیغ می‌کنند، دستگاه می‌فروشند و برای نصب در محل حاضر می‌شوند.

ریزش بورس به تعبیر شبکه‌ها

فعالان بازار در شبکه‌های اجتماعی از عوامل اصلاح بازار چه می‌گویند؟

چرا پاییز بورس ریزشی بود؟ فعالان بازار سرمایه در شبکه‌های اجتماعی دلایل مختلفی برای توجیه روند اصلاحی شاخص کل و شاخص هم‌وزن در طول مهرماه بیان می‌کنند. عده‌ای نوسان‌های ارزی و احتمال کاهش نرخ دلار را مقصر می‌دانند و عده‌ای از افزایش نرخ سود بین بانکی می‌گویند. آغاز مذاکرات وین و البته فروش اوراق بدهی دولتی نیز از دیگر دلایل اصلاح بورس بیان می‌شود. فعالان بازار سرمایه در شبکه‌های اجتماعی با دلایل مختلف ادعای خود را توجیه می‌کنند و عقیده دارند بورس اولویت اول کشور نیست؛ پس شاید روند اصلاح زمانی، مدت‌ها ادامه‌دار باشد.

پاییز پرتقاضا برای زمین‌های اصفهان

بازار مسکن اصفهان در جهت جهش تولید مسکن داغ شد

سیمان کیسه‌ای 28هزارتومانی یا میلگرد کمتر از کیلویی 20هزار تومان جان دوباره‌ای به ساختمان‌سازی بخشیده است. طی ماه‌های گذشته، مصالح ساختمانی با نوسان‌های سنگینی همراه بود تا برای مثال، سیمان در بازار سیاه به کیسه‌ای 93هزار تومان برسد. حالا با کاهش قیمت مصالح ساختمانی، فعالان بازار مسکن گزارش می‌دهند دیدوبازدید از زمین‌های خالی و خانه‌های کلنگی شهر اصفهان افزایش یافته است. هنوز حجم معامله زمین‌های اصفهان افزایش چندانی پیدا نکرده است؛ ولی بازاریان مدعی‌اند تقاضا برای دیدوبازدید زمین و خانه کلنگی افزایش‌یافته و اگر قیمت مصالح ساختمانی ثابت بماند، شاید یک پاییز پرتقاضا برای زمین‌های اصفهان رقم بخورد.

نوسان‌های نرخ سود بین‌بانکی در سال گذشته چه تأثیری بر بازارهای مختلف گذاشت
با درآمدهای مختلف برای خرید مسکن در اصفهان، چند سال باید کار کرد؟
ایرانی‌ها در بازار رمز ارزها چه می‌کنند؟

اصفهان در انتهای لیست تورم آبان

آخرین گزارش مرکز آمار کشور نشان می‌دهد نرخ تورم آبان خانوارهای کل کشور به 44.4درصد رسید و اصفهان در این آمار در میانه‌های جدول قرار می‌گیرد. ایلام با 52.2درصد و زنجان با 50.7درصد تورم در رتبه اول و دوم استان‌های کشور با بیشترین تورم قرار می‌گیرند؛ قم نیز با 40درصد تورم در آبان‌ماه در انتهای لیست است و اصفهان با ثبت تورم 44.6درصد اندکی بیشتر از میانگین تورم کشور در رتبه 24 قرار می‌گیرد. این آمار نشان می‌دهد ازنظر خانوار روستایی اصفهان با قرار گرفتن در رتبه 16 دارای تورم 48.7درصد است.

سود بین‌بانکی؛ آغازگر رکود اقتصادی؟

نوسان‌های نرخ سود بین‌بانکی در سال گذشته چه تأثیری بر بازارهای مختلف گذاشت

نرخ سود بین‌بانکی در آذر از 21درصد نیز فراتر رفت تا بازار بین‌بانکی وارد دوران جدیدی شود. کارشناسان این روند صعودی را مقدمه یک سیاست اقتصادی جدید می‌دانند؛ زیرا با هر مرحله کاهش یا افزایش نرخ سود بین‌بانکی، بازارهای کشور از جمله بورس، ارز و طلا نوسانی می‌شود. افزایش نرخ سود بین‌بانکی به بیان ساده میل بانک‌ها برای پرداخت سود سپرده بالاتر را تقویت می‌کند و افزایش نرخ بهره غیررسمی یکی از نتایج آن است. با این اوصاف، فعالان بسیاری در حوزه اقتصاد مدعی‌اند اگر روند روبه‌رشد نرخ سود بین‌بانکی ادامه‌دار باشد، کشور وارد دوران رکود خواهد شد.

پاییز بازارِ طلا، زرد نیست

برگ درختان با آغاز پاییز زرد شد تا چهارباغ با چهره‌ای طلایی نزدیک به قهوه‌ای به استقبال زمستان برود؛ ولی ویترین طلافروشان بازار هنر و بازار بزرگ مانند گذشته زرد نیست. بازاریان از کاهش شدید تقاضا می‌گویند و اگرچه بازار شلوغ است، ولی بیشتر مراجعه‌کنندگان برای تماشا آمده‌اند. ویترین مغازه‌ها مانند گذشته پر است، ولی زیورآلات طلایی کم‌کم رنگ می‌بازد تا نقره و سنگ‌های زینتی به آهستگی در ویترین طلافروشی‌ها نفوذ کند. ویترین طلافروشان مانند گذشته زرد نیست؛ زیرا زیورآلات سنگین و درشت جای خود را به زیورآلات کم‌وزن و شکننده داده‌اند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - سعید غفاری