سمیرا دردشتی

بومیان آمریکا یا آمریکایی؟!

اصفهان‌زیبا فرازوفرود زیست سرخ‌پوستان در سیاست آمریکا را بررسی می‌کند

جو بایدن طی هفته گذشته در حالی‌که انتظار می‌رفت «تام اودال» را برای اداره وزارت کشور منصوب کند، به ناگاه در یک تصمیم تاریخی «دب هالند» را که نماینده نیومکزیکو در کنگره آمریکا و از بومیان این کشور است، به این سمت انتخاب کرد. خانم هالند 60ساله، عضو قبیله «لاگونا پوئبلو» است و به‌عنوان یکی از دو زن بومی آمریکایی که در سال2018 به عضویت کنگره انتخاب شده‌اند، پیش‌تر نام خود را در تاریخ آمریکا ثبت کرده بود.

شلیک به دیپلماسی

تأثیر اقدام ترور یستی صهیونیست‌ها و شهادت شهید فخری‌زاده در تحولات منطقه

بعد ازظهر جمعه یکی از دانشمندان مؤثر و رده‌بالای حوزه تحقیقات هسته‌ای ایران در منطقه آبسرد دماوند حوالی پایتخت از سوی افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفت و علی‌رغم تلاش های محافظان، به درجه رفیع شهادت رسید. نام «دکتر محسن فخری‌زاده» را علی‌رغم اهمیت فعالیت‌هایش در جریان برنامه هسته‌ای ایران تا پیش از شهادت، کمتر کسی از میان هم‌وطنانش شنیده بود، اما «بنیامین نتانیاهو» او را به خوبی می‌شناخت و پیش تر آشکارا تهدیداتی مبنی بر ترورش مطرح کرده بود.

رنگ و بوی دولت بایدن

تحلیلی بر سمت و سوی احتمالی دولت دموکرات آینده کاخ سفید

انتخابات 2020 آمریکا حتی پیش از برگزاری نیز کلاف سردرگمی‌ به نظر می‌رسید. رئیس‌جمهور مستقر از همان روزها در گفت‌وگوهایش از پذیرش انتقال آرام قدرت امتناع می‌کرد و این روزها تلاشی گسترده‌ای را برای بازپسگیری موضع خود آغاز کرده و ظاهرا به این آسانی حاضر به تحویل قدرت نیست. با این حال در سوی دیگر «جو بایدن» پیروز اسمی ‌انتخابات، فعالیت‌های خود را برای حضور در کاخ سفید آغاز کرده است و یکی از مهم‌ترین مقدماتی که لازم است رئیس جمهور آینده آمریکا تا پیش از استقرار انجام دهد، ترتیب‌دادن کابینه است.

نگاهی به روند جهانی‌شدن و اهمیت‌یافتن شهر در مناسبات بین‌المللی
میراث دار نائینی و فوکو درگذشت

میراث‌بر و میراث‌دار تاریخ

به یاد استادی که عشق به تاریخ را بر دل‌هایمان نقش کرد

خبر درگذشت دکتر فریدون الهیاری استاد تمام تاریخ دانشگاه اصفهان و مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان به یقین ضایعه بزرگی برای گروههای اجتماعی گوناگون از جامعه دانشگاهی و دوستداران و حامیان میراث فرهنگی تا کنشگران و فعالین سیاسی بود. در فاصله سالهای 87 تا 91 افتخار شاگردی او را در گروه تاریخ دانشگاه اصفهان داشتم و نه تنها من هرآنکس که حضور در محضر و کلاسش را درک کرده باشد شهادت میدهد، استادی تمام عیار و دانشوری کمنظیر بود. 

شهر جهانی

نگاهی به روند جهانی‌شدن و اهمیت‌یافتن شهر در مناسبات بین‌المللی

طی دو دهه گذشته، جهانی‌سازی اقتصادی بسیاری از بخش‌های زندگی بشر را تغییر داده و منجر به نوعی وابستگی گسترده میان کشورها شده است. این امر از یک‌سو سبب‌ساز تعامل و از سوی دیگر منجر به گسترده‌شدن دامنه تعارضات شده است. در این راستا اگرچه دولت‌ها همچنان واحد اصلی در سطح روابط بین‌الملل به شمار می‌روند، اما بازیگران دیگری گاه با قدرت بیشتر به ویژه در ساحت‌های غیرسیاسی و غیرنظامی واحد عرصه بین الملل شده‌اند.

شهر؛ پناهگاه صلح و امنیت

شهرها طی دهه‌های اخیر به یکی از بازیگران نوظهور عرصه روابط بین‌الملل مبدل شده‌اند. تا پیش‌ازاین دولت_ملت به‌عنوان تنها واحد تعامل در عرصه بین‌المللی شناخته می‌شد و بازیگران حاشیه‌ای کمتر امکان ظهور و بروز پیدا می‌کردند؛ بااین‌حال تحولات حوزه روابط بین‌الملل سبب شد که به‌مرور تمایل دولت‌ها برای به‌کارگیری اشکال جدید دیپلماسی که گاه از حوزه نفوذ و اثرگذاری بیشتری نیز برخوردار است، افزایش یابد. در این میان شهرها و به‌ویژه کلان‌شهرها به‌عنوان یکی از داوطلبان اصلی به ایفای نقش در حوزه روابط خارجی پرداختند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - سمیرا دردشتی