سیاست

آمریکا خلأ امنیتی در افغانستان ایجاد کرد

سفیر سابق ایران در افغانستان در گفت وگو با اصفهان‌زیبا از آخرین رخدادهای این کشور و ماه‌های پیش رو می‌گوید

با خروج شتاب‌زده آمریکا از افغانستان شاهدقدرت دوباره طالبان هستیم. این گروه که حالا دم از اصلاح تفکرات خود می‌زند، هنوز هم در حوزه زنان و حقوق بشر به رفتارهای گذشته خود ادامه می‌دهد؛ از آتش زدن مدارس دخترانه، نماز اجباری برای مردان، نکاح دختران زیر 15سال و رفتارهای دیگری که سال‌هاست لرزه بر تن افغان‌ها انداخته است. آنچه در افغانستان می‌گذرد، به جهت همسایگی با ایران برای تمامیت ارضی و حاکمیت کشورمان بسیار حائز اهمیت است. قدرت‌گرفتن طالبان در افغانستان و شهرهای مرزی ایران می‌تواند مخاطرات جدی به همراه داشته باشد.  به جهت بررسی بیشتر آنچه در افغانستان می‌گذرد با ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر سابق ایران در افغانستان، به گفت‌وگو پرداختیم که مشروح آن را می‌خوانید.

مذاکره با طالبان؛ ضرورت‌ها و چالش‌ها

«اصفهان‌زیبا» در گفت‌وگو با کارشناسان، مذاکرات دیپلماتیک ایران با طالبان را بررسی می‌کند

درحالی‌که روزبه‌روز برشدت ناامنی در افغانسـتان افزوده می‌شود، تحلیلگران معتقدند تنها راه برون‌رفت از این فضا، ایجاد بستری مناسب برای مذاکره و گفت‌وگو میان قومیت‌ها و جـناح‌های مختلف سیاسی در افغانستان است. از سویی، به‌طور حتم ناامنی‌ها در افغانستان به خارج از مرزهای این کشورها نفوذ کرده و بسیاری از کشورهای همسایه، ازجمله ایران را هم دچار چالش خواهد کرد؛ ازاین‌رو، ایران نیز مانند همیشه و با تکیه‌بر رویه میانجیگری در منطقه بار دیگر به میزبانی نمایندگانی از دولت افغانسـتان، شخصیـت‌های عالی جمهوریت و هیئت عالی سیاسی طالبان از روز 16 تیرماه در آمد و زمینه یک سری گفت‌وگوهای بین الافغانی را در قالب یک اجلاس در تهران فراهم کرد.

چرا «می‌خواهم زنده بمانم» یک درام سیاسی است؟

فصل اول سریال «می‌خواهم زنده بمانم» به پایان رسید؛ سریالی که در میان شمار نسبتا چشمگیر سریال‌های ساخته‌شده ایرانی و با ارائه یک روایت نسبتا اجتماعی‌سیاسی و تا حدودی عاشقانه مخاطبان زیادی را به خود جذب کرد. سریال می‌خواهم زنده بمانم از منظر سیاست و بررسی ساختارهای قدرت خرد و کلان، سریال کاملا سیاسی و در بخش‌هایی عاشقانه است. سریالی که با صدای بلند قرار است زنده بماند، در بلا و گرفتاری‌های انسان‌های گرگ‌صفت غرق نشود و روایت کند.

از دستاوردهای حوزه بین‌الملل شهرداری در حوزه دیپلماسی‌شهری رونمایی شد
در سالگرد قیام مردمی 30 تیر 1331 «اصفهان زیبا» به بررسی این رویداد مهم تاریخی می‌پردازد

مرگ رضاخان چگونه رقم خورد؟

یکی از پیامدهای اشغال ایران به دست متفقین، سقوط رضاشاه و به‌قدرت‌رسیدن فرزندش محمدرضا بود. در همان ساعتی که ایران مورد حمله نیروهای شوروی و انگلستان قرار گرفت، اسمیرنف، سفیر شوروی و سر ریدر بولارد، وزیرمختار انگلستان، حسنعلی منصور نخست‌وزیر ایران را از جریان حمله مطلع کردند.

آمیختگی خشک‌سالی و خشونت

تضمین امنیت منابع آب شیرین برای حفظ ثبات سیاسی و اجتماعی در خاورمیانه بسیار مهم است

شاید برای خـیـلـی‌هــا دیدن تـصـاویر اعتراضی مردم خوزستان که به وضعیت کم‌آبی معترض هستند تازگی دارد. شاید هم برخی فکر نمی‌کردند روزی برسد که در چنین استان پرآبی شاهد اعتراض‌های شهروندی درباره آب باشیم. هرچند مسئولان باید پیش‌بینی می‌کردند که روزی برسد که تنش آبی به مهم‌ترین محرک ناامنی و بی‌ثباتی تبدیل شود. ولی چه آن‌ها این پیش‌بینی را داشتند یا خیر، در هر دو صورت ناکارآمدی حکمرانی در این رخدادها، عامل به وجود آمدن خیزش‌های مردمی است؛ زیرا حکمرانی فرایند تصمیم‌گیری و روندی است که تصمیم‌ها توسط آن اجرا می‌شود یا نمی‌شود. ازآنجاکه تصمیم‌های اتخاذشده می‌تواند خوب یا بد باشد، تحلیل فرایندی که به موجب آن به تصمیم‌گیری می‌رسیم، برای حکمرانی مهم است. [1]

وصف اصفهان به 10 زبان

از دستاوردهای حوزه بین‌الملل شهرداری در حوزه دیپلماسی‌شهری رونمایی شد

اداره‌کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان با همکاری معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان از دستاوردهای خود در حوزه دیپلماسی شهری و با هدف توسعه بازاریابی اصفهان ازطریق صنعت گردشگری پرده‌برداری کرد. فیلم‌های بین‌المللی به 10 زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، روسی، چینی، اسپانیولی، کاتالان، ارمنی، ایتالیایی و مالایی از اصفهان (تولید اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان) که اغلب به زبان کشورهایی است که اصفهان در آن‌ها خواهرخوانده دارد، به همراه پنج ویدیو از شهرهای خواهرخوانده اصفهان (فرایبورگ، سن پترزبورگ، فلورانس، هاوانا و بارسلونا) و به زبان فارسی (ساخت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان) که در هریک از آن‌ها شهر اصفهان را با آن شهر خواهرخوانده‌اش مقایسه کرده است و همچنین چهار کتاب تخصصی حوزه گردشگری با عناوین بررسی نقش فضاهای شهری در توسعه گردشگری با تأکید بر خلق فضای شهری گردشگرپذیر، 110 نکته در گردشگری اصفهان، عکس مادی‌های اصفهان (نیاصرم) و کتاب سرمه سپاهان (مجموعه اشعار اصفهان) مجموعه‌ای بود که طی آئینی و با حضور مسئولان شهری اصفهان و تهیه‌کنندگان آن‌ها رونمایی شد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - سیاست