شهر

شهرهای اقماری اصفهان در مسیر توسعه

«بهارستان» و «مجلسی» برای جذب جمعیت چه کرده‌اند؟

بــــرای تـــکمیــــل پرونده‌ای که درباره شهرک‌سازی و شهرک‌نشینی در اصفهان در صفحه «بلدیه» پیش رو دارید، به این موضوع پرداخته‌ایم که برخی از مهم‌ترین شهرهای اقماری و شهرک‌های شهر اصفهان در سال 1400 چه شرایط و امکاناتی برای سکونت دارند و آیا حرکت آن‌ها در دهه‌های اخیر بر مبنای تأمین اهداف شهرک‌سازی در برنامه جامع اصفهان بوده یا نه. اینکه به‌طور کلی طرح شهرک‌سازی در پیرامون اصفهان از ابتدا با چه اهدافی تدوین شده و به مرحله اجرا رسیده و آیا امروز با گذشت بیش از چهار دهه از اجرای این طرح، بخش چشمگیری از اهداف آن تأمین شده یا نه، پرسش مهمی است که جای بررسی و تحلیل بسیار دارد. به همین دلیل به سراغ شهرداران شهرهای «بهارستان» و «مجلسی» در سوی جنوبی شهر اصفهان رفتیم تا بپرسیم این مناطق امروز در چه وضعیتی به سر می‌برند و چه آینده‌ای برای آن‌ها پیش‌بینی می‌شود. پاسخ «داوود بحیرایی»، شهردار شهر بهارستان و «آیت‌اله اسلانی»، شهردار شهر مجلسی به پرسش‌های این گزارش را در ادامه می‌خوانید.

یک بیمارستان برای بنتی‌ها به همت اصفهانی‌ها

شهردار اصفهان در دیدار خیّران و مسئولان بنت: کمک به رفع نیازهای مردم بنت ادامه می‌یابد

سال گذشته پس از بازدید شهردار اصفهان از مناطق سیل‌زده، پیشنهاد طرح هم‌پیوندی شهر اصفهان با شهر بنت مطرح شد. اصفهان شهر بنت در سیستان‌وبلوچستان را برای هم‌پیوندی با خود انتخاب کرد تا پس از تـحـمـیـل اثــرات مخرب سیل بر مردمانش آن را به سطحی از تاب‌آوری و توسعه پایدار برساند. به دنبال این موضوع، قدرت‌اله نوروزی شهردار اصفهان و جمعی از مدیران شهری عصر چهارشنبه 15 اردیبهشت، میزبان جمعی از خیران و مسئولان شهر بنت در مهمان‌سرای شهرداری شدند. شهرداری اصفهان برای بهبود وضعیت کنونی مردم این شهر اقداماتی را انجام داده که احداث بیمارستان یکی از آن‌هاست. با توجه به اینکه بنت از معابر خوبی برخوردار نیست، افراد برای مراجعه به بیمارستان با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. 

تولیدات فرهنگی برای شناساندن اصفهان به دنیا

مجموعه کتاب‌های «پل» در حوزه امور بین‌الملل شهرداری اصفهان رونمایی شد

اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان در زمان کرونا تلاش کرد تا تولیدات خود را برای برندسازی و معرفی اصفهان بیشتر کند تا از یک سو تهدیدهای کرونا به فرصت‌های برای معرفی شهر تبدیل شود و از سوی دیگر، ضعف همیشگی کمبود محتوا مناسب در معرفی شهر پوشانده شود. به همین منظور در 4 اردیبهشت 1400 و همزمان با آغاز هفته فرهنگی اصفهان، مجموعه کتاب‌های «پل»، کتاب‌های دستیار شهرداری اصفهان در حوزه امور بین‌الملل و تیزر جدید معرفی اصفهان در قالب برنامه‌های هفته فرهنگی اصفهان رونمایی شد. این جلسه با حضور آنلاین سخنگوی وزارت امور خارجه،  شهردار اصفهان، رئیس شورای اسلامی شهر و رئیس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر و رییس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه، برگزار شد.

منظر شهری و اثرات چشم‌انداز آن

منظر شهری هنر یکپارچگی بخشیدن بصری و ساختاری به مجموعه ساختمان‌ها، خیابان‌ها و مکان‌هایی است که محیط شهری را می‌سازد. (کالن، ۱۳۷۷: 65) به عقیده راسکین، منظر شهری چیزی بیش از یک مسئله برنامه‌ریزی و طراحی شهری است و در درجه نخست مسئله ارزش‌ها، اهداف انسانی و به رسمیت شناختن مسئولیت‌های اجتماعی توسط آحاد جامعه است. (گلکار، ۱۳۸۲: 89)

ضرورت مسئولیت‌پذیری اجتماعی هیئت‌ها

شهردار و مدیران ارشد شهری پای صحبت جوانان هیئتی نشستند

برگزاری جلـســه دیـــدار نمایندگان جوان فعال هیئت‌های مذهبی شهر اصفهان با رئیس شورای اسلامی شهر و شهردار، اقدامی مؤثر برای شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و فعال شهر بود و اتفاق‌های خوبی را رقم زد. شهردار اصفهان که در ضیافت افطار میزبان نمایندگان جوان هیئت‌های مذهبی بود، این ضیافت را فرصت خوبی برای شناسایی جوانان فعال، فرهنگی و مذهبی هیئت‌ها دانست. قدرت‌اله نوروزی با تأکید بر برگزاری جلسه‌ای بسیار معنوی، خوب و با شکوه تصریح کرد: ما از همان ابتدای فعالیت در شهرداری، موضوع حمایت از مساجد و هیئت‌ها را در برنامه‌هایمان قراردادیم؛ اما اطلاعات برعکس به مردم رسید. کمک خوبی به مساجد داشتیم و برای دیدار هیئت‌ها مکان اجاره کردیم و در اختیار آن‌ها قرار دادیم.

«نوشهرها» زیر ذره‌بین پژوهشگران

تحلیل و بررسی وضعیت زندگی در شهرهای اقماری اطراف اصفهان موضوع مهمی است که از نگاه پژوهشگران و محققان دانشگاهی نیز پنهان نمانده است. چنانکه مقالات متعددی که از زوایای مختلف به این موضوع پرداخته، از سوی این پژوهشگران ارائه شده و در دسترس قرار گرفته است. یکی از این مقالات «تأثیرگذاری شهرهای جدید پیوسته در ساماندهی مادر شهر اصفهان» (نوشته مهری اذانی و سمیه نیلی احمدآبادی) نام دارد که مطالعه موردی خانه اصفهان و ملک شهر در راستای ساماندهی و هدایت توسعه کالبدی شهر اصفهان را دستمایه تحقیق خود در اواخر دهه هشتاد قرار داده است.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - شهر