عبدالمهدی رجائی

سهم اصفهان در قونیه

پرونده ویژه ورزشکاران اعزامی نصف جهان به بازی های کشورهای اسلامی

هورا لیگ!

پرونده ویژه اصفهان‌زیبا برای لیگ بیست‌ودوم

هورا لیگ!

پرونده ویژه اصفهان‌زیبا برای لیگ بیست‌ودوم

پس از چندماهی که کرکره لیگ برتر پایین بود و هیجان رقابت‌های فوتبال باشگاهی فروکش کرده بود، از فردا ماراتن لیگ دوباره از سر گرفته خواهد شد و 16 تیم لیگ برتری در بیست‌ودومین فصل فوتبال باشگاهی ایران موسوم به حرفه‌ای، به مصاف هم خواهند رفت که همانند ادوار گذشته لیگ، دو تیم سپاهان و ذوب‌آهن نمایندگان فوتبال نصف جهان هستند. به این بهانه، مروری بر شروع لیگ و شرایط تیم‌ها خواهیم کرد.

اولین ردپای ترافیک در گذرگاه تاریخی اصفهان
نگاهی به ماجرای دستورهای ملی برای درخت‌کاری در گذر تاریخی اصفهان
دروازه دولت چطور آزاد شد؟

پارکینگ عجیبِ چهارباغ در دهه چهل

اولین ردپای ترافیک در گذرگاه تاریخی اصفهان

تاریخ چهارباغ قسمت‌های تلخ و شیرین زیادی دارد؛ به‌خصوص وقتی چهارباغ وارد دنیای مدرن شد، با مشکلاتی مواجه شد که در موقع احداث درباره آن‌ها فکری نشده و پیش‌بینی‌نشده بودند. یکی از این مسائل، ورود اتومبیل به این خیابان و سپس معضل پارک‌کردن آن‌ها در این خیابان بود. با مراجعه به روزنامه‌های دهه چهل متوجه می‌شویم که چهارباغ چگونه با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کرد.

چهل داستان درختان چهارباغ

نگاهی به ماجرای دستورهای ملی برای درخت‌کاری در گذر تاریخی اصفهان
یکی از عناصر اصلی زیبایی و اهمیت چهارباغ، درختان آن است. تصور کنید چهارباغ فاقد درخت بود، آیا می‌توانست اعتباری را که کسب کرده است، داشته باشد؟ بنابراین نگاهی گذرا به درختان این خیابان بیجا نیست؛ به‌خصوص فاجعه‌ای که در 1350 برای درختان چهارباغ اتفاق افتاد، ازیادبردنی

میدانی که با سنگ فرش تاریخی شد

دروازه دولت چطور آزاد شد؟

پروژه سنگ فرش شدن دروازه دولت به اتمام رسیده است. این پروژه نمای بصری میدان را به‌کلی تغییر داد و آن را به شکل میدان‌های تاریخی درآورد. برداشته‌شدن آسفالت و سنگ‌فرش‌کردن آن میدان، بهانه‌ای شد تا در این مطلب به بیان سیر ساخت آن بپردازم. نام درواز‌ه‌دولت برخاسته از دولتخانه صفوی است. اما بنا بر نقشه‌ای که در سال 1302 خورشیدی از اصفهان برجای مانده است (نقشه سلطان سید رضا) دروازه دولت فضایی خالی نبود. فقط به انتهای چهارباغ و ابتدای ورودی دولتخانه اطلاق می‌شد. خیابان چهارباغ تا محل دروازه دولت به همان عرض خود پیش آمده و به ناگهان در این محل به یک کوچه باریک و پر پیچ و خم به‌نام «آغاباشی» ختم می‌شد. سمت چپ میدان هم خیابان باریک «شاه» خودش را به‌زحمت به گوشه میدان می‌رسانید.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - عبدالمهدی رجائی