فرناز کلباسی

ماجرای نام‌ها

اصفهانی‌ها به تعیین نام تازه برای چند مکان در شهر واکنش نشان دادند

یکی از مسائلی که این روزها در فضای مجازی واکنش‌های مختلفی را از سوی برخی از شهروندان اصفهانی برانگیخته، مسئله تعیین نام جدید برای چند مکان در شهر اصفهان است. نام‌هایی بر اساس بـرخــی از شـنــاخـته‌شده‌ترین رشته‌های صنایع‌دستی اصفهان مانند ارسی‌سازی، قلمکار، فرش، میناسازی، ملیله و... که حالا بر تابلوی چند چهارراه، پل، خیابان و... قرار گرفته‌اند. اینکه تعیین نام‌های جدید بر چه اساسی بوده و چرا این‌همه واکنش از سوی کاربران فضای مجازی به دنبال داشته، موضوعی است که دستمایه این گزارش قرارگرفته است. در این گزارش همچنین نظرات برخی از شــهـروندان اصـفـهـانــی را درایـن‌بـاره می‌خوانید.

فاصله شهرهای ایران تا «هوشمندی» چقدر است؟

مروری بر سازوکار شهرهای هوشمند در جهان

در سال‌های اخیر عبارت «شهر هوشمند» بر سر زبان اغلب مدیران شهری کشور می‌چرخد. ظاهر عبارت آنقدر گویا هست که نوید رسیدن به شهری برخوردار از خدمات هوشمند الکترونیکی و کاهش ضرورت حضور فیزیکی شهروندان را برای رتق و فتق امور مرتبط با شهرداری بدهد. اما اینکه هر هوشمند دقیقاً از چه ویژگی‌هایی برخوردار است و یک شهر برای رسیدن به هوشمندی چه امکاناتی باید داشته باشد، سوالی است که جای تحلیل و بررسی دقیقی دارد.

اصفهان شهر زندگی

مروری بر طرح‌های پژوهشی دو تن از استادان دانشگاه درباره بهبود کیفیت زندگی در اصفهان

چهارمین جشنواره شهرپژوهی و نخستین جشنواره فن‌پژوهی شهرداری اصفهان با هدف جذب ایده‌ها و طرح‌های خلاقانه پژوهشگران و فعالان حوزه‌های مدیریت شهری در اواخر سال گذشته و ماه‌های ابتدایی سال جاری برگزار شد. پژوهشگران مختلفی از سرتاسر کشور آثار خود را در قالب پایان‌نامه، کتاب، مقاله و طرح‌های پژوهشی به این جشنواره ارسال کردند. آنچه در این گزارش می‌خوانید مروری بر دو طرح ارائه‌شده در این جشنواره در گفت‌وگو با پژوهشگران است. نخستین طرح توسط «محمد زاهدی» استاد دانشگاه و چهره صاحب‌نام گردشگری با هدف تدوین سند چشم‌انداز گردشگری اصفهان ارائه‌شده و طرح دوم نیز که به شناسایی چند مکان ایمن و زیست‌پذیر برای اسکان موقت مردم در صورت وقوع بحران و خطر در اصفهان پرداخته از سوی «امیر گندمکار» عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد اصفهان ارائه‌شده است.

نگاهی به جایگاه و تأثیر «فضای باز» در ساختارهای شهری
در وبینار «ابزارهای نوین در تحلیل‌های شهری» چه گذشت؟
نگاهی به نقش حس بویایی آدم‌ها در مواجهه با شهر

ای شهر، مرا ببین!

چندروز قبل در یکی از صفحه‌های فضای مجازی مطلبی به دستم رسید که خواندنش بهانه‌ای برای تهیه پرونده‌ای شد که در «بلدیه» این شماره مقابل نگاهتان است. مطلب برگرفته از خاطره هم‌وطنی بود که تجربه سکونتش در یکی از شهرهای کشوری اروپایی را بیان می‌کرد. او روایت کرده بود که درست از فردای روز سکونتش در آن شهر، به‌صورت تلفنی به ساختمان شهرداری دعوت‌شده و ضمن تکریم و خوشامدگویی و تشکر از حسن انتخابش برای سکونت در چنین شهری، چندساعتی درباره جزئیات زندگی در آن شهر با او صبحت شده است.

شهری بر بستر آسمان

نگاهی به جایگاه و تأثیر «فضای باز» در ساختارهای شهری
در بیش از یک سال و نیم گذشته با شیوع گسترده ویروس همه‌گیر کووید 19، واژه «فاصله‌گذاری اجتماعی» به جمع واژگان مورداستفاده در اخبار و مراودات روزمره مردم جهان اضافه‌شده است. واژه‌ای که به دنبال خود سبک تازه‌ای از تعامل و هم‌زیستی را به میان مردم آورده و نیازمندی‌های جدیدی را در زمینه تأمین فضاهای شهری مناسب تعریف کرده است. چنانکه برای رعایت اصل فاصله‌گذاری فردی، لاجرم باید در فضاهایی گسترده و روباز قرار گرفت که ظرفیت و گنجایش اجرای این قانون اجتماعی را داشته باشند.
 

مدیریت هوشمندانه شهر هوشمند!

در وبینار «ابزارهای نوین در تحلیل‌های شهری» چه گذشت؟

حتماً برایتان پیش آمده که هنگام مواجه با شهرهای بزرگ جهان از خودتان بپرسید این شهرها چطور اداره می‌شوند؟ به‌خصوص اگر نحوه مدیریت شهر منجر به شکل‌گیری سیستمی منظم و کارآمد شده باشد و شرایطی قابل‌قبول را برای شهروندان مهیا کرده باشد. تا آنجا که کیفیت زندگی در شهر روزبه‌روز افزایش‌یافته و از آسیب‌ها و نتایج منفی شهرنشینی کاسته است. واقعیت این است که اداره یک شهر بزرگ یا کلان‌شهر نه امری ساده و نه دشوار است! می‌پرسید چطور؟ در چند دهه اخیر سیستم‌های نرم‌افزاری بسیار متنوعی برای اداره شهرها ارائه‌شده و گام‌های مؤثری در راستای مدیریت شهر با استفاده از ظرفیت‌های موجود برداشته است.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - فرناز کلباسی