لیلا مقیمی

ما به جنگ نیاز داشتیم، نه جنگ به ما!

روایت حجت‌الاسلام «علیرضا باطنی» از مدرسه «ملاعبدالله» اصفهان تا عملیات«کربلای چهار»/ بخش اول
می‌گوید هفده سالم بود، رفتم جبهه؛ اما چهره‌ام، بیست-بیست‌ویک‌ساله، نشانم می‌داد. پنجم ابتدایی را که می‌خواند، مدرسه را کنار می‌گذارد و راه «حوزه» را پیش می‌گیرد و در امتداد آن راه «انقلاب» و «جنگ» را...! انقلاب که پیروز می‌شود، مسئولیت مدرسه علمیه «ملاعبدالله» را بر دوشش می‌گذارند؛ همان مدرسه‌ای که هنوز هم در انتهای بازار میدان امام، جا خوش کرده و چراغش روشن است! سال 59 در میان همه فعالیت‌های علمی، تبلیغی و فرهنگی که اینجا در اصفهان داشته است، «غیررسمی» راه «گلف» و «آبادان» را پیش می‌گیرد و چندماهی را به رتق‌وفتق امور جنگ در همان حوالی می‌پردازد؛ اما به‌مرور احساس می‌کند حضور چندماهه‌اش در جبهه به فعالیت‌هایش ضربه می‌زند و همین می‌شود که بیشتر «اصفهان» می‌ماند و منتظر تا عملیاتی طراحی شود و «رزمی تبلیغاتی» برود جبهه! او جنگ را از «شکست حصر آبادان» شروع می‌کند و تا «کربلای چهار» پیش می‌برد و بعدازآن به «اسارت» و چهارسال زندگی در خاک عراق می‌رسد، که سال‌ها پیشش دومرتبه، از آن فرار کرده بود. روایت حجت‌الاسلام «علیرضا باطنی» از آن سال‌ها، ساعت‌ها زمان می‌خواهد و یک دل سیر گوش؛ ما اما در یک گفت‌وگوی سه‌ساعته با این رزمنده روحانی، تنها توانستیم تا قبل از اسارتش را روایت کنیم و باقی حرف‌ها از آن سال‌ها بماند برای فرصتی دیگر!

ضرورت حرکت به سمت توسعه پایدار ساختمان‌ها

توسعه پایدار بدون توجه به شهرها و شهر‌نشینی، بی‌معنی خواهد بود
یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از انرژی خورشیدی کاهش هزینه‌ها و حتی فروش برق اضافه تولیدی است؛ چرا که از این طریق هزینه‌های تحمیلی بر کشور و جامعه به شدت کاهش می‌یابد همچنین با این اقدام، نه تنها در صورت‌حساب برق صرفه‌جویی می‌شود، بلکه اگر برق بیشتری تولید شود، مازاد آن دوباره به شبکه منتقل و برای این مقدار مبلغ پاداشی توسط شرکت برق پرداخت خواهد شد. با توجه به اینکه سیستم‌های انرژی خورشیدی به طور کلی نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی نداشته و حتی هیچ‌گونه سر و صدایی ندارند، تکنولوژی استفاده از انرژی خورشیدی روز‌به‌روز در حال توسعه بوده و تاکنون در سیستم‌های کوچک و بزرگ مانند نیروگاه‌ها، بخش کشاورزی، تجارت، منازل، لوازم شخصی و تزئینی به کمک مردم آمده است و بعضا در صعب‌العبورترین نقاط نیز توانسته نیازهای آن‌ها را برطرف سازد.
گزارشی از حاشیه زاینده‌رود که این روزها به پاتوقی برای مصرف قلیان زنان و مردان تبدیل شده است
افزایش تعرفه‌های پزشکی در بخش دولتی (۵/۱۹درصد) و خصوصی (24 درصد) فریاد اعتراض مردم را بلند کرده است
اختلاف‌نظرها و تردیدها در رابطه با علت حادثه خیابان حکیم‌نظامی ادامه دارد!

غلیان حاشیه زاینده‌رود!

گزارشی از حاشیه زاینده‌رود که این روزها به پاتوقی برای مصرف قلیان زنان و مردان تبدیل شده است

کیپ تا کیپ هم نشسته‌اند و تکان نمی‌خورند؛ روی چمن‌های نم کشیده، زیر سایه خنک درختانی که دورتا دور زاینده‌رود را حصار کشیده‌اند یا لب به لبِ آب؛ دخترها و پسرهایی که رد پیشانی‌شان آن‌ها را کم سن و سال نشان می‌دهد؛ شاید 12 تا 30ساله؛ با ظاهر و لباسی متفاوت از هم، ولی با یک وجه مشترک: «عشق به «دود»! دلدادگان دود، این روزهای پرآبی، حاشیه زاینده‌رود را  قرق کــرده‌اند و قلیــان‌به‌دســت، بــر لــبِ رود نشسته، به تماشای عمر و از دود کام می‌گیرند. یکی‌دو تا نیستند و شمارشان از انگشتان دست خارج است. آب غلغل می‌کند و قلیان‌های چرک و کبره‌بسته دســت‌به‌دســت بیــن‌شـان می‌چــرخـــد. حلقه‌های دود به هوا می‌رود تا بوی تند تنباکوی شیرین بپیچد به هرم داغ آفتاب و مشام‌ها را پر کند و آدم‌های غیرقلیانی که نظاره‌گر آب یا درحال‌تردد بر سی و سه پل هستند را هم بی‌نصیب نگذارد!

درماندگانِ درمان!

افزایش تعرفه‌های پزشکی در بخش دولتی (۵/۱۹درصد) و خصوصی (24 درصد) فریاد اعتراض مردم را بلند کرده است

سرانجام کشمکش‌ها پایان یافت و با اعلام خبر افزایش تعرفه‌های پزشکی حاشیه‌ها و جنگ‌و‌جدل‌های چندین و چند ماهه بالاخره فروکش کرد و از  تب‌و‌تاب افتاد؛ موضوعی که همین چند روز پیش، وزیر بهداشت در یک برنامه زنده تلویزیونی از آن خبر داد تا آب پاکی را بریزد روی دست مردم و حرف‌هایش مُهر پایانی باشد بر همه اما و اگرها و زمزمه‌هایی که از مدت‌ها پیش تاکنون در رابطه با میزان افزایش تعرفه‌های پزشکی مطرح بوده است.

ریزش‌های مشکوک!

اختلاف‌نظرها و تردیدها در رابطه با علت حادثه خیابان حکیم‌نظامی ادامه دارد!
سه بار پــی‌درپــی در یک ماه! فروریزش زمین از ابتدای سال تاکنون در سه خیابان پرتردد شهر؛ آپادانا، آمادگاه و حکیم‌نظامی. پنجشنبه گذشته بود که شکستگی لوله آب و ریزش شبکه فاضلاب، منجر به افت فشار و قطعی آب در خیابان حکیم‌نظامی اصفهان شد و مسیر راست‌گرد این خیابان به خیابان نظر میانی را مسدود کرد. 
 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - لیلا مقیمی