مترجم افسانه صادقی

کاخ سفید: اوکراین دیگر نمی‌تواند اراضی خود را از روسیه پس‌بگیرد

به نقل از تارنمای شبکه خبری "سی‌ان‌ان"، ارزیابی دولت «جو بایدن» نشان می‌دهد که اوکراین نمی‌تواند اراضی خود را از روسیه بازپس گیرد.مقام های آمریکایی اعلام کرده‌اند که کاخ سفید دیگر مطمئن نیست اوکراین بتواند مناطقی را که اکنون در کنترل نیروهای روسیه است، بازپس گیرد.  گزارش‌ها نشان می‌دهد مشاوران «جو بایدن» بحث بر سر

صدور پروانه ساختمانی برای اراضی علی‌آباد کلنگان

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گفت: با ابلاغ طرح علی‌آباد کلنگان از سوی استاندار به معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان، عملیات صدور پروانه ساختمانی در این محدوده توسط این معاونت کلید می‌خورد.
وحید مهدویان افزود: حدود ۷۰ هکتار از اراضی علی‌آباد کلنگان واقع در شمال ملک‌شهر در سال ۱۳۴۹ واگذار شده و از سال ۱۳۵۱ که اسناد آن صادر شده، تاکنون، به‌دلیل مشکلاتی همچون خارج از محدوده بودن و کاربری کشاورزی، صدور پروانه ساختمانی برای آن مقدور نبوده است.

«مظلوم لاله‌ها»؛ ادای دینی به شهدای هفت تیر

سیاست‌مدار، فقیه، نظریه‌پرداز، از نزدیکان امام(ره) و مدافع اندیشه‌های ایشان، دومین رئیس دیوان عالی کشور پس از انقلاب، نخستین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی و نایب‌رئیس مجلس خبرگان؛ شخصی که نقش بسیار مهمی در استقرار جمهوری اسلامی ایران داشت، سرانجام جان خود را در همین مسیر داد. 

چرا شفافیت مهم است؟

شفافیت یکی از سنگ بناهای حاکمیت محلی است. اینکه شهروندان به مدیران شهری بدگمان باشند، چیز نامعمولی نیست؛ چون وقتی مردم از برنامه‌‌هایی که در شهرشان اجرا می‌‌شود، بی‌‌خبر باشند یا منطق پشت آن‌‌ها را ندانند، خواه‌‌ناخواه به شک و بدبینی روی می‌‌آورند. بیشتر مدیران شهری هم به این مهم باور دارند که رسیدن به آزادی و دموکراسی در جامعه جز با شفافیت ممکن نیست و به‌‌خوبی می‌‌دانند که شهروندان مایل هستند از چندوچون مدیریت شهرشان مطلع باشند و علاوه بر این، می‌‌خواهند چنین اطلاعاتی به‌‌راحتی در دسترسشان قرار گیرد؛ اما حرف زدن درباره شفافیت خیلی راحت‌‌تر از اجرای آن است و بسیاری از شهرداری‌‌ها نمی‌‌توانند به نحوی کارآمد و مقرون‌‌به‌‌صرفه درباره اقداماتشان شفاف‌‌سازی کنند.

 

از «خودت‌‌چی‌‌ایسم» چه می‌‌دانید؟

وقتی بحث‌‌ها به بیراهه می‌‌روند...

سناریوی زیر را در ذهنتان مجسم کنید. زن‌وشوهری در حال بحث کردن با یکدیگر هستند و یکی از آن‌‌ها با ناراحتی به دیگری می‌‌گوید: «تو بهم دروغ گفتی که دیشب کجا بودی!» اما طرف مقابل به‌‌جای اعتراف و عذرخواهی پاسخ می‌‌دهد: «پس خودت چی! خودتم همیشه بهم دروغ میگی!»

چرا از دوران خردسالی‌‌مان خاطره‌‌ای نداریم؟

اگر از شما بخواهیم قدیمی‌‌ترین خاطره‌‌ها از اولین سال‌‌های زندگی‌‌تان را تعریف کنید، چه می‌‌گویید؟ احتمالاً خاطره اولین روز مدرسه یا روزی را که خواهر یا برادر کوچک‌ترتان متولد شد، برایمان تعریف می‌‌کنید! اما چرا تقریباً هیچ‌‌یک از ما از به دنیا آمدن یا راه افتادنمان خاطره‌‌ای نداریم یا یادمان نمی‌‌آید اولین کلماتی که به زبان آوردیم چه بودند؟ تمام خاطره‌‌هایی که آدم‌‌ها از اولین سال‌‌های زندگی‌‌شان به یاد می‌‌آورند، حالت خودزیست‌نامه‌ای دارند یا دربردارنده مهم‌‌ترین تجارب زندگی آن‌‌ها هستند و معمولاً به زیر سن 2 یا 3 سالگی نمی‌‌رسند. به‌‌عبارت‌‌دیگر، اغلب افراد رویدادهای 2 یا 3 سال اول زندگی‌‌شان را به یاد نمی‌‌آورند، پدیده‌‌ای که پژوهشگران آن را «فراموشی خردسالی» (infantile amnesia) می‌‌نامند؛ اما آیا واقعاً حافظه ما از سن خاصی شروع به کار می‌‌کند؟

 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مترجم افسانه صادقی