محمدرضا بزمشاهی

اتهامات و دفاعیات اکبر طبری

چرا بعد از 20 سال «اکبر طبری» به دادگاه کشیده شد؟

خبر اتهام‌های اکبر طبری گزارشی عادی و معمولی نیست.

سوگواری برای فقیه نواندیش و سیاست‌ورز شجاع

خبر بسیار تلخ است و هنوز عمق این مصیبت بر ما آشکار نشده است. هنوز در گرما و شوک این ضایعه هستیم و نمی‌توانیم خسارتی را که متوجه جامعه اسلامی ما شده ارزیابی کنیم. آیت‌الله یوسف صانعی به دیدار حق شتافت! چرا فقدان او این‌همه تلخ است؟ وجه امتیاز او بر سایر فقیهان چه بود؟ فردی که در 23سالگی به درجه اجتهاد رسید و مدت 60سال در این کسوت به فعالیت علمی پرداخت و البته این فقاهت مانع از سیاست‌ورزی او نشد و فقاهت و سیاست او را از مسیر اخلاق دور نساخت؛ این‌ها ویژگی‌های اوست، اما ویژگی ممتاز او نیست. 

استعفای ژاپنی دغدغه‌های ایرانی!

کناره‌گیری آبه‌شینزو و آنچه دیده نشد

خبر استعفای نخست‌وزیر ژاپن به علت سرطان روده باعث شد عده‌ای از فعالان رسانه‌های حقیقی و فضای مجازی که در کسادی بازار سیاست در ایران دنبال سوژه‌ای برای طرح نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود می‌گردند، فرصتی یابند تا بعضی از آن‌ها را طرح کنند و البته مثل همیشه هرکسی از زاویه نگاه و تمایل خود به این موضوع پرداخت. برخلاف عده‌ای که با مطرح‌شدن استعفای آبه‌شینزو خواسته‌اند بحث پیر و جوان را در عرصه مدیریت و سیاست طرح کنند، این تفکیک در جهان موضوعیت نداشته و ندارد. در کشورهای توسعه‌یافته نیز الزاما پیر بودن مدیر یا سیاست‌مدار مانع از ادامه فعالیت او نمی‌شود.

پرتگاه خطرناک تقلیل پیام عاشورا

پدیده عاشورا فراتر از یک ماجرای تاریخی یا یک واقعه دینی در جامعه ایران بروز و ظهور داشته است. عاشورا جزئی جدانشدنی از فرهنگ و هویت ایرانی است. چنین پدیده‌ای با ده‌ها میلیون هواخواه و مخاطب نمی‌تواند با یک خوانش و یک سطح برداشت در جامعه معرفی شود.
 هرکس به قدر فهم، ظرفیت و علاقه خود جلوه‌ای از عاشورا را برمی‌گزیند و البته در بیشتر موارد عاشورایی برای خود می‌سازد که دلخواه خودش باشد. پدیده مشابه دیگری که در فرهنگ ایرانی از این خصوصیت برخوردار بوده نوروز است که آن‌هم در شیوه‌ها و رسوم گوناگون و با تاریخ‌سازی‌های متفاوت موردپذیرش ایرانیان واقع شده است.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - محمدرضا بزمشاهی