مهرداد موسوی‌خوانساری

دورت بگردم نقش‌جهان!

در رکاب تاریخ با مرور تاریخ پیدا و پنهان یکی از مهم‌ترین میدان‌های تاریخی جهان

اصفهانی‌ها اقبال بلندی دارند که می‌توانند در یکی از زیباترین میدان‌های تاریـخـی جـهـان، پا در رکـاب تـاریـخ دوچرخه‌سواری کنند. با پیاده‌راه شدن این میدان کهن‌سال و بافت پیرامون آن، فضای بسیار مناسبی برای رکاب‌زدن در آن فراهم شده است. میدانی که روزگاری پر از غوغای تاخت‌وتاز سوارکاران چوگان‌باز بوده، حالا با سوارکارانی از جنس دیگر روبه‌رو شده است. رکاب‌زنانی که دور نقش‌جهان می‌گـردنـد و تـاریـخ ایـن مجموعه مهم را با نگاهی تازه مرور می‌کنند.

جلوه‌های تلخ و شیرین بارش باران در تاریخ اصفهان
در رکاب تاریخ؛ از آلمانِ اصفهان تا روسیه نصف‌جهان!
محله پاقلعه با آثاری مانند قلعه طبرک، بازارچه حاج‌آقاشجاع،انگورستان ملک، سقاخانه بزی و خانه استاد همایی، میراث‌دار هویت باستانی و تاریخی اصفهان است

باران‌گردی در رکاب تاریخ

جلوه‌های تلخ و شیرین بارش باران در تاریخ اصفهان

حالا که چـشـم اصـفــهـانـی‌هـا بـه جمال باران پاییزی در برج عقرب روشن شده، گشت‌وگذار در میان صفحات خیس‌خورده تاریخ و مرور روزهای بارانی شهر در قدیم خالی از لطف نیست. باران برای شهری که نماد تاریخی‌اش (زایچه برج قوس) نبرد ابدی خشک‌سالی و حاصلخیزی است، همیشه یک اتفاق محسوب می‌شده است؛ اتفاقی که می‌توانسته شیرین و خاطره‌انگیز باشد یا در برخی موارد به یک فاجعه تبدیل شود.

سپه به سعی صفاهان

در رکاب تاریخ؛ از آلمانِ اصفهان تا روسیه نصف‌جهان!

وقتی در اوایــل قرن چهاردهم خورشیدی لحاف قجری را از روی اصفهان کنار زدند، چشم شهر به خیابان‌ها و گذرهای تازه‌سازی روشن شد که در آن روزگار نماد اصلی مدرن‌سازی شهری محسوب می‌شد؛ خیابان‌هایی که وظـیـفـه داشتند کوچه‌های درهم‌تنیده قدیمی شهر را به گذرهای ماشین‌رو تبدیل کنند و رایحه خوش مدرنیته را بدین‌ترتیب به مشام اصفهانی‌ها برسانند. گذشته از اینکه در جریان این خیابان‌کشی‌ها چه میزان بافت تاریخی شهر از بین رفت، این خیابان‌ها کم‌کم چهره اصفهان را دگرگون کردند و جلوه‌هایی از زندگی جدید پیش چشم مردم گشودند.

اسرار مگوی قلعه طبرک در پس‌کوچه‌های تاریخ

محله پاقلعه با آثاری مانند قلعه طبرک، بازارچه حاج‌آقاشجاع،انگورستان ملک، سقاخانه بزی و خانه استاد همایی، میراث‌دار هویت باستانی و تاریخی اصفهان است

دیوارهایی سـربـه فـلـک‌کــشـیــده و برج‌هایی مستحکم و باستانی. خانه‌ها، کوچه‌ها، میدان و مسجد و بازار و ارگ حکومتی و چشمه‌ای که در قامت یک خندق طبیعی گرداگرد این قلعه افسانه‌ای را فرا گرفته است. اینجا قلعه طبرک است؛ شهری از خشت و گل. قلعه دفاعی اصفهان که از دیرباز در شرق شهر سر بر آسمان می‌ساییده. آرزوی دیـدن این بـنـای باعظمت، امروز آرزویی محال است. قلعه‌ای که هجوم مغول و تیمور و محمود افغان را تاب آورد، عاقبت به دست خود اصفهانی‌ها از بین رفت. حالا فقط می‌توان در محدوده تاریخی‌اش رکاب زد و محله پاقلعه را با همه کوچه‌پس‌کوچه‌هایش تماشا کرد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مهرداد موسوی‌خوانساری