مهرداد موسوی خوانساری

از نقش‌جهان و پشت‌مطبخ و انگورستان صفوی تا سپه و دروازه‌دولت
جست‌وجوی جاودانگی‌های جلفا در رکاب تاریخ
عباس‌آبادگردی در رکاب تاریخ

در رکاب دولت‌خانه صفوی

از نقش‌جهان و پشت‌مطبخ و انگورستان صفوی تا سپه و دروازه‌دولت

وقتی برای دیدن قد و بالای عالی‌قاپو کلاه از سر برمی‌داریم، درواقع داریم به دروازه ورودی شهر ممنوعه صفویان در اصفهان نگاه می‌کنیم. محله‌ای با باغ‌ها و کاخ‌ها و انبارها و مطبخ‌ها و ادارات مختلف دولتی که به دولت‌خانه صفوی مشهور بوده است. اینجا قلب امپراطوری صفوی بوده است. قلبی هنوز تپنده اما زخمی. دوچرخه‌های خود را زین کنید که می‌خواهیم این بار دولت‌خانه صفوی را رکاب بزنیم و چه لذت بالاتر از رکاب‌زدن در یک شهر ممنوعه باستانی.

چشم‌اندازهای تاریخی یک شهرک صفوی

جست‌وجوی جاودانگی‌های جلفا در رکاب تاریخ

صدای ناقوس کلیساها با صدای همهمه مردم در بازارها و گذرها و میدان شهر درهم‌آمیخته و همراه با نغمه‌سرایی پرندگان گوش را می‌نوازد. انعکاس نور خورشید در شیشه‌های رنگی خانه‌ها و قصرها دیدنی است. کوچه‌های شهر با درختان و جویبارهایش تصویر یک شهر خوش‌اقبال را پیش چشم می‌آورد. جابه‌جا گنبدها و برج‌های ناقوس کلیساهای پرتعداد، تلفیق دل‌نشین معماری اسلامی و مسیحی را نشان می‌دهد. اینجا جلفا است، جلفای نوی اصفهان؛ شهرکی با بیش از سی‌هزار نفر جمعیت در دوران اوجش. اما این تصویری چهارصدساله است و زیستن در آن امکان‌پذیر  نیست. چشم که می‌گشایم وسط میدان جلفا ایستاده‌ام و صدای گوش‌خراش موتورسیکلت‌ها و خودروها خاطرات شیرین جلفای صفوی را مخدوش می‌کند.

سفر به شهرک طلایی صفویه در اصفهان

عباس‌آبادگردی در رکاب تاریخ

رکاب‌زدن در هر کوچه و خیابان اصفهان مانند رکاب‌زدن در هزارتوی تاریخ است. حتی خیابان‌هایی که تازه‌ساز و مدرن‌تر به نظر می‌رسند هم ریشه‌هایی در تاریخ این شهر کهنسال دارند. خیابان عباس‌آباد یکی از همین خیابان‌هاست. گذرگاهی نود ساله با پیشینه‌ای چهارصد ساله. این خیابان نامش را از ثروتمندترین و زیباترین شهرک‌های صفوی اصفهان یعنی عباس‌آباد گرفته. شهری که شاه عباس برای مهاجران تبریزی در غرب اصفهان بنا کرد و خیلی زود تبدیل به شهرک طلایی پایتخت شد. شهرکی با خانه‌ها و خیابان‌های زیبا و اشرافی مسکن تاجران و ثروتمندان و درباریان صفوی. پُر از باغ و مادی و مدرسه و بازار و حتی نقاره‌خانه و مسجد جامع. پس دوچرخه‌های خود را زین کنید تا در یکی از محورهای تاریخی اصفهان رکاب بزنیم و به جست‌وجوی شهر گمشده عباس‌آباد برویم.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مهرداد موسوی خوانساری