مهرداد موسوی خوانساری

نذری امام‌حسین(ع) یا کمک به نیازمندان؟

به محرم که نزدیک می‌شویم، هجمه‌ روانی و شبهه‌های برخی افراد به آیین‌های دینی آغاز می‌شود. نذری و خرج‌دادن برای امام‌حسین(ع) یکی از این رسوم است که سالیان سال است نه‌تنها از رونق نیفتاده، بلکه پرشورتر از قبل نیز برگزار می‌شود.
 

کودکان جهان در دام تبلیغات سیگار

نتایج پژوهش جدیدی نشان می‌‌دهد که بزرگ‌‌ترین شرکت‌‌های چندملیتی دخانیات، کودکان را هدف تبلیغ محصولات خود قرار داده‌‌اند و در 42 کشور عمدتا کم‌‌درآمد یا با درآمد متوسط، در نزدیکی پارک‌‌ها و شهربازی‌‌ها به تبلیغ سیگار می‌‌پردازند.

سهم مدالی اصفهان از قونیه

رقبت ورزشکاران اصفهانی در پنجمین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی در شرایطی پایان یافت که در برخی رشته‌ها ورزشکاران استان در حد انتظار ظاهر نشدند؛ اما در برخی دیگر از رشته‌ها، نتیجه به‌دست‌آمده فراتر از انتظارات بود.
 
از مارنان تا شهرستان، تاریخ شهر در زاینده‌رود مرور می‌شود
نگاهی به زندگی عرفای تاریخ اصفهان که مقبره‌ها، محله‌ها یا گذرهایی به نام آن‌ها مشهور است
درختان کهن‌سال شهر بیش از همه شهروندان در این شهر حق آب و گل دارند

پل‌گردی در ساحل زاینده‌رود

از مارنان تا شهرستان، تاریخ شهر در زاینده‌رود مرور می‌شود

در کنار بستر خشک زاینده‌رود که می‌ایستی، کتاب تاریخ یک بار برایت به‌طور کامل مرور می‌شود. در شرق خورشید هزاران ساله تاریخ اصفهان از پل شهرستان طلوع می‌کند و در تشت زعفرانی‌رنگ مغرب در پل مارنان غروب می‌کند. اینجا زاینده‌رود، تاریخ اصفهان را در فراز و نشیب روایت می‌کند. هرچند با لبانی خشک و تنی زخمی اما این رودخانه صدای گویای تاریخ یک ملت است.

ملاقات با «بابا»های اصفهان

نگاهی به زندگی عرفای تاریخ اصفهان که مقبره‌ها، محله‌ها یا گذرهایی به نام آن‌ها مشهور است

گرمای واژه «بابا» برای کسانی که از نعمت داشتن پدر به‌عنوان یکی از ستون‌های خانواده محروم نبوده‌اند قابل درک است؛ اما در کوچه پس کوچه‌های شهر که رکاب می‌زنیم، گاهی با مقبره‌ها یا محله‌ها یا گذرهایی روبه‌رو می‌شویم که به نام «بابا» مشهورند. این باباها چه کسانی بوده‌اند و چگونه وارد تاریخ اصفهان شده‌اند؟ به نظر می‌رسد با رشد گرایشات عرفانی پس از اسلام مشایخ با القاب مختلفی شناخته می‌شده‌اند. پیر، عمو، شیخ یا بابا از این دست لقب‌ها بوده است. اما بعد از حمله مغول و در طی قرن هشتم و نهم این جریان رنگ دیگری پیدا کرد و باباهای اصفهان بیشتر حاصل این دوره تاریخی هستند.

ملاقات با شهروندان چوبی نصف‌جهان

درختان کهن‌سال شهر بیش از همه شهروندان در این شهر حق آب و گل دارند

«من هرگز درصدد ترسيم نقشه اصفهان برنيامده‌ام و آن را نكشيده‌ام، دورنمای آن را نيز جز آنچه در آغاز اين سياحت‌نامه آمده طرح نكرده‌ام، اما همين قدر می‌گويم كه... از هر سو بدان بنگريم، بسان جنگلی انبوه و پردرخت می‌نمايد كه از خلال درختان سر به آسمان كشيده‌اش چندين گنبد و مناره و گلدسته ...جلوه‌گری می‌كند...» این جملات ژان شاردن است در توصیف باغشهر اصفهان. باغشهری که امروزه دیگر چندان خبری از آن نیست؛ اما اینجا و آنجا ردپای این باغشهر در قامت چوبی درختانی کهن‌سال ظاهر می‌شود که بیشتر از همه شهروندان، در این شهر حق آب و گل دارند؛ بنابراین در رکاب تاریخ از محله دارالبطیخ تا محله لنبان در پی این شهروندان چوبی رکاب خواهیم زد و با این شهروندان مفید اصفهان دیداری تازه خواهیم کرد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مهرداد موسوی خوانساری