مینا ایزدی

اصفهان در مقایسه با یزد و قم محروم‌تر است؟

رشد اقتصادی در این استان‌ها بیشتر از اصفهان برآورد می‌شود

نرخ مـحـرومـیـت استان اصفهان ۲۰درصد برآورد شده است. اصفهان در مقایسه با استان‌های تهران، یزد، البرز و قم محروم‌تر شناخته می‌شود؛ ولی در مقایسه با سایر استان‌های کشور از رفاه بیشتری برخوردار است. به‌زعم برخی کارشناسان اقتصادی، رشد اقتصادی استان در مقایسه با رشد اقتصادی استان‌هایی همچون یزد و قم پایین‌تر است و همین عامل خودش را در نرخ محرومیت نشان داده است.

سه اولویت اقتصادی دولت سیزدهم

محمد واعظ برزانی، عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان، از راهکارهای رفع چالش‌های اقتصادی می‌گوید

اقتصاد ایران مدت‌هاست درگیر تحریم، تورم، بیکاری، رشد اقتصادی پایین و فقر است. این اقتصاد پر از چالش برای اینکه در مسیر اصلی خود قرار گیرد، باید با سیاست‌گذاری‌های درست هدایت شود تا به مقصد برسد. در این راستا، اولویت‌های اقتصاد کشور را باید شناخت و برایش برنامه‌ریزی کرد تا فشارهای اقتصادی بر مردم کاهش پیدا کند. تورم در حال حاضر دغـدغـه اصــلی مردم است. بــرخــی کارشناسان اقتصادی رشد نقدینگی را دلیل اصلی بالا بودن نرخ تورم در اقتصاد ایران می‌دانند و به گفته آن‌ها، سکان‌دار دولت سیزدهم باید به‌منظور حل مشکل تورم فکری برای کنترل رشد نقدینگی کند. در رابطه با برنامه‌هایی که دولت سیزدهم باید در راستای کاهش فشارهای اقتصادی در دستور کار قرار دهد و راهکارهای حل چالش‌های اقتصادی با محمد واعظ برزانی، عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان، گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

ارزآوری گل‌محمدی و زعفران برای اصفهان

در سال 99 حدود 24 هزار تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 11 میلیون دلار صادر شده است

صادرات گیاهان دارویی یکی از منابع ارزآور برای استان اصفهان به شمار می‌رود. زعفران و گل محمدی دو محصولی است که در بین گیاهان دارویی که در اصفهان کشت می‌شود از مزیت اقتصادی بالاتری برخوردار هستند و میزان تولید این دو محصول به مراتب بیشتر است. براساس آمارهای ارائه شده، در سال گذشته 24هزار تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 11 میلیون دلار از اصفهان به سایر کشورها صادر شده است. استان اصفهان با توجه به اقلیم چهار فصل خود بستر مناسبی برای پرورش انواع گیاهان دارویی است.

پیش‌شرط‌های طرح آزادسازی واردات خودرو چیست؟
شناسنامه‌دار کردن واسطه‌ها و مالیات‌ستانی از آن‌ها شدنی است؟
برخی کارشناسان هشدار می‌دهند با اجرای این طرح، تورم افزایش می‌یابد

تأثیر واردات بر قیمت داخلی‌ها

پیش‌شرط‌های طرح آزادسازی واردات خودرو چیست؟

بر اساس طرح مجلسی‌ها، واردات خودرو قرار است در قالب یکی از دو روش «در ازای صادرات خودرو یا قطعات یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرومحرکه» یا «واردات بدون انتقال ارز» انجام شود. این طرح از زمان اعلام شدنش روی بازار خودروهای وارداتی تأثیر گذاشته است؛ به‌طوری‌که شاهد افت قیمت خودروهای خارجی در بازار بودیم؛ اما در خصوص تأثیراتش روی قیمت خودروهای داخلی ابهام‌هایی وجود دارد. این‌طور که کارشناسان بازار خودرو می‌گویند، آزادسازی واردات خودرو از جهش قیمتی خودروهای داخلی جلوگیری می‌کند؛ ولی برای اینکه قیمت خودروهای داخلی کاهش پیدا کند تا یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم، یعنی خرید خودرو برطرف شود، ابتدا باید به حل‌وفصل چالش‌های تورم و ارز در اقتصاد کشور پرداخت.

سامان‌دهی دلالان

شناسنامه‌دار کردن واسطه‌ها و مالیات‌ستانی از آن‌ها شدنی است؟

مالیات‌ستانی از دلالان خیلی وقت است که نقل محافل، نشست‌ها و برنامه‌های مختلف است؛ دلالانی که در مواقع بسیاری باعث آشفتگی بازارهای مختلف شده‌اند و قیمت‌ها را افزایشی کرده‌اند. به‌تازگی طرح شناسنامه‌دار کردن دلالان و دریافت مالیات از آن‌ها بازهم مطرح‌شده است و زمزمه‌های اجرایی‌کردن آن از گوشه‌وکنار شنیده می‌شود. این‌طور که کارشناسان بیان می‌کنند چنین طرحی قابلیت اجراشدن دارد؛ ولی نکته دارای اهمیت، نحوه فعالیت طراحان سیستم مالیات ستانی و شناسنامه‌دار کردن دلال‌هاست؛  درواقع چگونگی اجراشدن این طرح موفقیت آن را تضمین می‌کند.

اثرات حذف یارانه پنهان بر اقتصاد

برخی کارشناسان هشدار می‌دهند با اجرای این طرح، تورم افزایش می‌یابد

 حذف یارانه‌های پنهان، موافقان و مخالفان خودش را دارد. بخش عمده‌ای از یارانه پنهان در کشور ما به حوزه انرژی تعلق می‌گیرد. حذف یارانه پنهان همان حذف یارانه از انرژی بنزین، گاز، برق، گازوئیل، دارو و... است که تجربه نشان داده با نارضایتی عمومی همراه می‌شود. نمونه‌اش حذف یارانه از بنزین بود که پیامدهای زیادی به دنبال داشت. حذف یارانه پنهان به تورم منجر می‌شود و برخی کارشناسان اقتصادی هشدار می‌دهند با اجرایی‌کردنش باید مـنـتـظـر افـزایــش قیمت‌ها بود.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مینا ایزدی