گردشگری

اصفهان‌گردی پزشک ساکن اصفهان

چطور در دوران کرونا در شهر محل زندگی‌مان سفرهای جذابی را تجربه کنیم؟

پـزشـکـی هـستـم عـاشــق سفر، عکاسی و غذا. در دوران کرونا که حجم کاری‌ام بسیار بیشتر شد و امکان سفر هم خیلی کمتر، تصمیم گرفتم سفر در شهر محل زندگی‌ام، اصفهان را در زمان بین شیفت‌های طولانی‌ام تجربه کنم. برای همین هتل‌هایی را که به نظرم جذاب‌تر بودند، انتخاب و سفرهای یک‌روزه‌ای را با مسیرهای گردشگری ابداعی خودم برنامه‌ریزی کردم! حالا می‌خواهم از این تجربه جذاب برایتان بنویسم که اگر شما هم دوست داشـتـیـد بتوانید انجامش دهید.

علی‌گویان در میراث جهانی ایران

بیش از چهل کتیبه با نام مقدس امام اول شیعیان در مسجد جامع عتیق اصفهان وجود دارد

«غرض نقشی‌ست کز ما بازماند/ که گیتی را نمی‌بینم بقایی»؛ این یکی از محبوب‌ترین کتیبه‌های موجود در مسجدجامع عتیق اصفهان است؛ روایتی حاصل خوش‌ذوقی استاد محمد امین اصفهانی و خلق شده به تاریخ حدود 330 سال پیش! از این خطاط کتیبه معروف و زیبای دیگری هم همین‌جا در همین ایوان غربی یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های میراث جهانی بشر در ایران، وجود دارد که شعری است شامــــــل نام مقدس امام اول شیعیان، نامی که به روایت عبدالرضا کارگر در جدیدترین لایو اینستاگرامی صفحه رسمی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان، بیش از 40 بار در کتیبه‌های مسجد جامع عتیق تکرار شده است. به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت مولای متقیان (ع) و شب‌های قدر، در گزارش پیش رو، نگاهی داریم به تعدادی از کتیبه‌های موجود در این بنای ارزشمند، که نام «علی» را بر خود دارند.

ده راه گردشگری رایگان در اصفهان

مسیرها و مقاصد جذابی که بدون بلیت میزبان گردشگران هستند

آیا می‌شود با بودجه صفر، یک اصفهانگردی جذاب برای خودتان، خانواده و دوستانتان ترتیب بدهید؟! جواب مثبت است. فقط باید کمی زمان بگذارید و خوش‌سلیقگی به خرج بدهید. در متن پیش‌رو، سعی کرده‌ام راهنمایی برای گشت و گذار رایگان در اصفهان ارائه دهم تا همه با هر سطحی از توان مالی بتوانند به ملاقات اصفهان بروند و لذت هم ببرند. با این راهنما می‌توانید هفت روز در اصفهان بگردید و از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی‌اش لذت ببرید بدون این که ریالی پول خرج کنید. البته می‌توانید از کافه‌ها و رستوران‌های مسیر برای غنی‌تر کردن بازدیدهایتان استفاده کنید یا دستکم برای کمک به اقتصاد محلی و لذت بردن بیشتر خودتان، از مغازه‌های کوچک مسیر خریدی بکنید اما اگر مسئله مدیریت بودجه یا ترس از کرونا مطرح است، به همراه داشتن تنقلات خانگی به اندازه کافی می‌تواند سفرتان را خوشمزه کند. نکته دیگر هم این که به جز اطلاعت فهرست‌وار و موجز این متن می‌توانید با مراجعه به کتب مختلف در حوزه اصفهان‌شناسی، اطلاعات مستند بیشتری کسب و بازدیدهایتان را جذاب‌تر و پرمحتواتر کنید.

گفت‌وگوی گردشگرانه با اسکوچیچ، سرمربی کروات تیم ملی
مروری بر تاریخچه مدارس شهر به روایت روزنامه‌های عصر قاجار

روزگار «فرهنگ» اصفهان

مروری بر تاریخچه و چگونگی تأسیس مدرسه فرهنگ در اصفهان

از عادات ما این است که «تاریخچه» و سابقه مؤسسات را خیلی زود بر باد می‌دهیم؛ مثلا پنجاه سال یک موسسه یا حتی یک مکان تجاری به نامی خوانده می‌شود و یک روز صبح می‌بینیم بنا به سلیقه شخصی، اسم آن عوض شده است. به این ترتیب کل سابقه گذشته ناپدید می‌شود. آموزشگاه فرهنگ نیز در اصفهان چنین شرایطی دارد؛ موسسه‌ای با قدمت زیاد در خیابان طالقانی تأسیس می‌شود، سابقه‌ای برای خود انباشته می‌کند و به یکباره هیچ کس نمی‌داند آن به کجا رفت. این است داستان آموزشگاه فرهنگ. تاریخ تأسیس سنگ بنای مدرسه فرهنگ به 1331ق بر می‌گردد؛ زمانی که انقلاب مشروطه خلائی بزرگ را در چشم و ذهن دلسوزان جامعه آشکار کرد و موانع پیشین را برداشت تا هر کس می‌تواند و از دستش بر می‌آید، قدمی در این راه بردارد و آن برپایی مدارس نوین بود:

اصفهان برای من خوش‌شانسی آورد!

گفت‌وگوی گردشگرانه با اسکوچیچ، سرمربی کروات تیم ملی

دراگان اســکــوچــیــچ را در مــیــانــه نقش‌جهان‌گردی‌اش ملاقات کردیم. سرمربی کروات تیم ملی ایران، ظهر روز بازی پرسپولیس‌سپاهان را به دیدن میراث جهانی و بازار اصفهان گذراند؛ آن‌هم با راهنمایی زوج کروات‌ایرانی ساکن اصفهان که به تازگی از کتابشان هم رونمایی کرده‌اند. دومین ملاقاتمان با اسکوچیچ در حیاط هتل عباسی بود. دقایقی پیش از آنکه برای دیدن بازی به ورزشگاه نقش جهان برود،به گفت‌وگوی کوتاهی با او نشستیم و او از علاقه‌اش به اصفهان و اینکه فکر می‌کند این شهر برایش خوش‌شانسی آورده است، برایمان گفت.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - گردشگری