میراث

میراث مرثیه

درباره تعزیه در اصفهان و ظرفیت‌های نهفته در آن

«هرجا که زبان قاصر از بیان احساسات و حوادث رخ داده باشد، زبان نمایش به میان می‌آید تا بتواند بهتر و زیباتر، همه چیز را بیان کند»  این جمله اساس تعزیه‌خوانی است. هنری که امروزه ثبت جهانی شده و دل‌های بسیاری از عاشقان اهل بیت را فتح کرده است. ایران و تشیع دو عنصر جدایی‌ناپذیر و منعطف هستند. هر جای ایران اسلامی که نظر کنی هنر ملی و میراثی را می‌بینی که با زیبایی هرچه تمام‌تر با اسلام و تشیع آمیخته شده و هنر بی‌مانندی را رقم زده است. گنبدهای فیروزه‌ای اصفهان بهترین مثال این اتفاق هستند. روح ایران و ایرانی با هر کدام از این میراث ملی به وجد می‌آید و زبان را وادار به ستایش و مدح می‌کنند.

معجزه‌های خانه زرگرباشی

خانه‌ای که امسال سیصدویکمین مراسم محرم در آن برگزار شد

خانه زرگرباشی در میانه‌های خیابان طالقانی کوچه زرگرباشی، داستان‌های غریبی دارد. بنایی قدیمی که امسال سیصدویکمین مراسم محرم در آن برگزار شد. مکانی پرجاذبه برای نذر و نذورات مردمانی که گاهی درمانده از همه‌جا می‌شوند و استکان و نعلبکی این خانه را به گرو می‌برند. داستان‌هایی که از حاجت‌رواشدن در این خانه نقل می‌شود برخی دست‌ کمی از یک معجزه ندارد.

انفجارمواد محترقه و آتش‌بازی در موزه‌ای ارزشمندتر از لوور!

ترقه‌بازی پشت گنبد مسجدجامع عباسی چه صدماتی به میراث اصفهان وارد می‌کند؟

چند شب پیش، برخی از شهروندان جهت برپایی مراسم جشن تولد به پشت مسجدجامع عباسی، میراث ارزشمند با قدمت حدود 4 قرن، رفته و در این فضا شروع به آتش‌بازی و انفجار چندین ترقه کردند؛ ماجرایی که با اعتراض شدید همسایه‌ها هم مواجه شد. به جز آلودگی و شوک صوتی که به سکنه وارد شد، میراث جهانی محله که در شرایط حساس مرمتی و حفاظتی به سر می‌برد هم مورد تعرض قرار گرفت. این اولین بار نیست که ترقه‌بازی جان میراث اصفهان را به خطر انداخته. مدت زیادی از پرتاب نارنجک دستی توسط چند نوجوان به سمت بدنه شرقی کاخ هشت‌بهشت، این کوشک صفویِ ارزشمند در باغ بلبل، یا پرتاب ترقه دیگر به بدنه سی‌وسه‌پل نمی‌گذرد و حالا باز هم در این شهر ناظر تکرار انفجارترقه و آتش‌بازی بودیم.

در رکاب تاریخ از قیصریه تا باغ نو، چهره پنهان ظل‌السلطان را ببینید
درباره بازار نائین چه می‌دانید؟

روزگار زوال قلم‌زنی سه‌بعدی

جلال شفیعی از هنرمندان جوان قلم‌زنی است و قلم‌زنی سه‌بعدی کـار می‌کـنـد. پای درددل‌های او نشستیم و از او درباره این شاخه از صنایع‌دستی پرسیدیم. دل پردردی دارد. می‌گوید کسی به فکر صنایع‌دستی نیست.

دو روی سکه نامسعود سلطان

در رکاب تاریخ از قیصریه تا باغ نو، چهره پنهان ظل‌السلطان را ببینید

بـعـد از یـک دوچـرخـه‌سـواری لذت‌بخش، وقتی اندکی روی سکوهای تاریخی سردر قیصریه در میدان نقش‌جهان نفسی تازه می‌کنی، ممکن است اگر زیبایی نفس‌گیر نقش‌جهان رهایت کند، نگاهت به کتیبه ورودی بازار گره بخورد. آدمی گاهی اوقات انتظار دیدن بعضی چیزها را در بعضی جاها ندارد. یـکـی از آن چـیـزهـا اسـمش ظل‌السلطان است؛ آن هم در ورودی مهم‌ترین بازار صفوی.

هفت میراث اصفهان، ملی شد

هفت اثر تاریخی واقع در اصفهان به تازگی در فهرست میراث فرهنگی‌تاریخی ملی ایران به ثبت رسیدند. طبق روال، عزت‌الله ضرغامی، وزیــــــر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که  به اصفهان سفر کرده بود، در هفت نامه جداگانه که از تهران خطاب به رضا مرتضوی، استاندار اصفهان،  صادر شد، مراتب ثبت هفت اثر واقع در استان اصفهان را پنجشنبه 9 دی ابلاغ کرد که از این قرار هستند:

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - میراث