گلشن سیدی

قدم‌به‌قدم تا شهر هوشمند

راه‌های رسیدن به شهر هوشمند در وبینار علمی‌تخصصی «نقشه راه شهر هوشمند» بررسی شد

افزایش پدیده شهرنشینی و شکل‌گیری چالش‌های تازه برای اداره شهرهای بزرگ جهان، ضرورت استفاده از راهکارهای نوین و فناوری‌های تازه برای اداره شهر، ضرورت حرکت به سمت هوشمندی در شهرها، بسترسازی برای دستیابی به شهر هوشمند، روند فعالیت مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران و... ازجمله موضوع‌هایی بود که چندی قبل در وبینار علمی‌تخصصی «نقشه راه شهر هوشمند» به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت‌آباد اصفهان بررسی شد. در این وبینار «امین قریبی» معاون و عضو هیئت‌علمی مؤسس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران، «امین فرجی» هیئت‌علمی دانشگاه تهران و رئیس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران و «علی صالحی» سخن‌گو و عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان به ایراد سخن پرداختند.

تراموای اصفهان روی میز مناظره

ابرپروژه تراموای اصفهان به نقد و تحلیل موافقان و مخالفان گذاشته شد

شورای اسلامی شهر اصفهان برای نخستین بار یکی از مهم‌ترین ابرپروژه‌های شهر را با حضور متخصصان و کارشناسان به مشورت گذاشت. عصر روز هفدهم دی‌ماه، شش نفر از اعضای شورا میزبان اساتید دانشگاهی و مدیران ارشد شهری شدند تا نظرات تخصصی آن‌ها را درباره درستی یا نادرستی اجرای پروژه تراموای اصفهان جویا شوند. در این نشست، «قدرت افتخاری»، مدیر پروژه تراموای شهر اصفهان و «علی نادران»، مشاور بازنگری مطالعات جامع حمل‌ونقل اصفهان در صف موافقان اجرای پروژه و «شهاب‌الدین کرمانشاهی»، عضو هیئت‌علمی دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران و «احمدرضا طالبیان»، عضو هیئت‌علمی دانشکده حمل‌ونقل دانشگاه صنعتی اصفهان، در گروه مخالفان نشستند و ساعتی را به گفت‌وگو دراین‌باره پرداختند که شرحی از آن را در ادامه می‌خوانید.

نگاهی به اجرای شاخص‌های زیست شبانه در میدان نقش جهان اصفهان
آیـین پایان تألیف و تدوین «فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندی» و رونمایی از مجموعه کتاب 21جلدی «کنشگری شهروندی» در کتابخانه عمومی ارشاد اصفهان برگزار شد
نگاهی به روند شهرسازي ترک تباران صفوی در اصفهان

میدان نقش جهان چقدر سرزندگی شهری دارد؟

نگاهی به اجرای شاخص‌های زیست شبانه در میدان نقش جهان اصفهان

مقاله‌ای با عنوان «سنجش سرزندگی و حیات شبانه میدان نقش جهان اصفهان با تأکید بر امنیت پایدار شهری» در تابستان 98 در فصلنامه شهر پایدار منتشر شده که نکات جالبی را درباره ظرفیت‌های میدان نقش جهان اصفهان در زمینه زیست شبانه بیان کرده است. نویسندگان در بخشی به تعریف مفهوم سرزندگی شهری پرداخته و می‌نویسند: «سـرزندگی شــهری یعنــی ظرفیـت شـهر برای پاسخ دادن و انطباق با شرایط. فضایی سرزنده است که در دامنه وسیعی از روز، انواع افراد به اختیار خود و نه از روی اجبار لحظاتی را در فضا سپری نمایند؛ به عبارت دیگر فضا بایـد به گونه‌ای باشد که مردم بیایند و بمانند.»

شهروندان اصفهان به مثابه مدیران

آیـین پایان تألیف و تدوین «فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندی» و رونمایی از مجموعه کتاب 21جلدی «کنشگری شهروندی» در کتابخانه عمومی ارشاد اصفهان برگزار شد

آیـین پایان تألیف و تدوین «فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندی» و رونمایی از مجموعه کتاب 21جلدی «کنشگری شهروندی» عنوان برنامه‌ای است که هم‌زمان با هفته کتاب و کتاب‌خوانی در سی‌ام آبان از سوی اداره توسعه فرهنگ شهروندی وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی‌ ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد. در این مراسم، رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان، معاون فرهنگی شهرداری اصفهان و رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی به ایراد سخن پرداخته و بر ضرورت فعالیت در حوزه توسعه فرهنگ شهروندی و ایجاد انگیزه در شهروندان برای مشارکت در اداره امور شهر تأکید کردند.

«لندن» در آستانه هوشمندتر شدن!

اصول اداره یک شهر یک‌دفعه و آنی به دست نمی‌آید و نیازمند آموزش، فرهنگ‌سازی، مشاهده تجارب دیگر شهرها و به کار گرفتن الگوهای صحیح و امتحان پس داده‌ای است که می‌تواند از یک سو درصد خطا و اشتباه را کاهش داده و مدیران شهری را در دستیابی به الگوهایی صحیح و مفید یاری کرده و از سوی دیگر شهروندان یک شهر را برای پذیرش و به کارگیری روش‌های جدید در اداره شهر آماده کند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - گلشن سیدی