دوره‌های آموزشی

مترجم: افسانه صادقی/ این روزها خودمراقبتی تبدیل به یک اصطلاح محبوب و مد روز و همچنین یک شگرد بازاریابی و فروش شده است؛ اما اینکه در طول روز اقدامات خودمراقبتی را در برنامه‌‌تان بگنجانید، حتی آن مواردی را که کوچک یا احمقانه به نظر می‌‌رسند، می‌‌تواند حالتان را بهتر کند و سلامت روانی‌‌تان را هم بهبود ببخشد.

ترجمه و تلخیص: حدیث متقی/ در صحنه آغازین قسمت اول از مجموعه اتاق خبر، مکآووی ــ‌یکی از کله‌گنده‌های رسانه‌ای‌ــ در برنامه‌ای در مدرسه خبرنگاری به تله افتاده است. او که سعی می‌کند میانه‌رو و آدمی غیرجنجالی باشد،  وقتی مجری جلسه مجبورش می‌کند به پرسش یک دانشجو پاسخ دهد که چرا آمریکا بهترین کشور روی زمین است، از کوره در می رود و دلایلی را که چرا آمریکا بهترین کشور دنیا نیست، بر می‌شمرد.

مترجم حدیث متقی/«اخبار جعلی»، اصطلاحی که به شکل متناقضی توسط دونالد ترامپ برای روزنامه‌نگاری‌ای که دروغ‌ها و فسادش را آشکار می‌کند، استفاده می‌شود ــ (و) یادآور چیزی است که اورول در رمان ۱۹۸۴ زبان نو (New-speak) می‌خواندش و شامل شعارهایی بود مثل «جنگ یعنی صلح» و «بی‌خبری قدرت است». زیرکی ترامپ به عنوان یک دغل‌کار رسانه‌ای شامل تصاحب همین اصطلاحی است که دقیقاً رویه شخصی او را توصیف می‌کند. در حالی‌که معنای آن را معکوس می‌کند تا مخالفانش دیگر نتوانند از آن استفاده کنند، مگر این‌که از جانب او حرف بزنند. 

مترجم حدیث متقی/ استیون گلس می‌پرسد: از من عصبانی هستی؟ او شبیه حیوانی خانگی است که روی فرش خراب‌کاری کرده اما می‌داند که بانمک است و همه بچه‌ها دیوانه‌اش هستند. در اینجا بچه‌ها، خبرنگاران همکارش در (مجلة) نیو‌ ریپابلیک‌اند و خرابکاری شامل بیست‌وهفت تودة دروغ‌پردازیِ داغ و تروتازه بود که او روی صفحات (مجله) خالی کرده بود. شاید بعضی داستان‌های گلس را به خاطر بیاورید. من که یادم هست. عاشق نوشته‌اش درباره هکر جوانی بودم که شرکت‌های بزرگ را با حمله به کامپیوترهایشان زهره‌ترک کرد و بعد تخصصش را برای ناکار کردن هکرهای دیگر به آن‌ها فروخت. این آدم خیلی موفق بود، او مدیر برنامه خودش را داشت.

 
 

مترجم افسانه صادقی/ سازمان «فرستدرفت» در سال 2015 با هدف «ارائه‌ رهنمودهای اخلاقی و عملی در زمینه‌ چگونگی دستیابی به محتوای موجود در فضای مجازی و شبکههای اجتماعی و همچنین صحتسنجی و نشر آن» تشکیل شد. این سازمان رسالت خود را «حفاظت از جوامع در برابر اطلاعات جعلی آسیبزا» برمیشمرد. آنچه در ادامه میخوانید گزیدهای است از برخی فصلهای کتابچهای که این سازمان در ارتباط با موضوع گردآوری و پیگیری اخبار در فضای آنلاین در اکتبر سال 2019 منتشر کردهاست. مطالب در بخشهای جداگانه تهیه شده و در اختیار علاقهمندان به حوزه‌ خبرنگاری و تمامی افرادی که به دنبال درک بهتری از روشهای دستیابی به اطلاعات در اینترنت هستند، قرار میگیرد.