9رقمی‌های بازار مسکن اصفهان

بیشترین آپارتمان‌های زیر یک میلیارد در کدام مناطق شهر آگهی شد؟

در بهار1396 آپارتمان‌های زیادی در شهر اصفهان با قیمت کمتر از 200 میلیون تومان آگهی می‌شد؛ ولی در بهار 1400 قیمت درصد بالایی از آپارتمان‌های فروشی شهر اصفهان بالاتر از یک میلیارد تومان است. در بسیاری از محله‌های شهر، پیدا کردن آپارتمان با قیمتی کمتر از یک میلیارد تومان مانند پیداکردن سوزن در انبار کاه است؛ بااین‌حال هنوز در تعداد کمی از مـحـلــه‌هـای شــهــر، کـم‌وبـیـش آپارتمان‌هایی با قیمت کمتر از یک میلیارد تومان برای فروش آگهی می‌شوند. مشاهده‌های میدانی نشان می‌دهد این آپارتمان‌ها از نظر متراژ کوچک هستند، عمر بالایی دارند و گاهی در طبقات بالایی ساختمان‌ها واقع شده‌اند.

شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

با هدف بـررسی آپارتمان‌هـای فروشی اصفهان با قیمت کمتر از یک میلیارد تومان، جامعه آماری متشکل از آگهی‌های فروش فروردین تشکیل شد. مطالعه روی این جامعه آماری نشان می‌دهد بیشترین آپارتمان‌های کمتر از یک میلیارد تومان اصفهان در طول فروردین 1400 در پنج محله خانه اصفهان، اشراق، جابرانصاری، شفق و باغ فدک قرار دارند. این پنج محله اصلا مناطق ارزان‌قیمتی در اصفهان نیستند، در مقابل فروردین تعداد کمی آپارتمان ارزان در محله‌های حاشیه‌ای شهر برای فروش آگهی شد.

خانه اصفهان

42درصد از آگهی‌های فروش آپارتمان با قیمتی کمتر از یک میلیارد تومان در طول فروردین مربوط به محله خانه‌اصفهان است؛ در نتیـجـه بــیـشـتـــریـــن تــعـداد آپارتمان‌های کمتر از یک میلیارد تومان اصفهان در ابتدای بهار مربوط به این محله بود، البته جامعه آماری مورد بررسی نشان می‌دهد 95درصد از این آپارتمان‌ها در محله خانه اصفهان کوچک‌تر از 100 مترمربع و حتی سوئیت هستند. آپارتمانی 70 مترمربعی با 15 سال سن و قیمت 770 میلیون تومان، آپارتمانی 60 مترمربعی با 20 سال سن و قیمت 650 میلیون تومان و آپارتمانی 90 مترمربعی با سن 2 سال و قیمت 850 میلیون تومان از جمله آگهی‌های فروش فروردین‌ماهی در این محله بودند. یکی از فعالان بازار مسکن خانه اصفهان درباره این آپارتمان‌ها به اصفهان‌زیبا گفت: «فروشنده‌ها چون قیمت ملکشان زیر میلیارد است، پای معامله کمتر راضی به تخفیف حتی یک میلیون تومان می‌شوند.»

شفق

16درصد از آگهی‌های فروش آپارتمان با قیمتی کمتر از یک میلیارد تومان در فروردین 1400 مربوط به محله شفق بود. حمیدی، فعال بازار مسکن شفق، دراین‌باره به اصفهان‌زیبا گفت: «آپارتمان‌های کمتر از  یک میلیارد تومان شفق مثل طلا هستند، سریع فروش می‌روند و مشتریان دست به نقد زیادی دارند؛ زیرا در میان محله‌های همسایه، قیمت ملک در شفق پایین‌تر است.» در این محله نیز این آپارتمان‌ها متراژ پایینی دارند؛ مانند آپارتمانی 74 مترمربعی و 9 سال ساخت که فروردین با قیمت 900 میلیون تومان در شفق آگهی شد.

باغ فدک

باغ فدک پس از شفق بیشترین تعداد آپارتمان‌های کمتر از یک میلیارد تومان اصفهان در طول فروردین را داشت که سهم آن‌ها از کل آپارتمان‌های زیر یک میلیارد تومان شهر 15درصد است. آپارتمانی 85 مترمربعی و 7 سال ساخت با قیمت 950 میلیون تومان، آپارتمانی 70 مترمربعی تقریبا نوساز با قیمت 950 میلیون تومان و آپارتمانی 90 مترمربعی و 10 ساله با قیمت 860 میلیون تومان از جمله آگهی‌های فروش این محله در طول فروردین بودند. فعالان بازار مسکن این منطقه مدعی‌اند آبان گذشته به‌ندرت آپارتمان کمتر از یک میلیارد تومان در باغ‌فدک عرضه می‌شد، ولی امسال تعداد این آپارتمان‌ها افزایش یافته است.

جابر انصاری

مطالعات آماری نشان می‌دهد جابر انصاری اصلا یک محله ارزان‌قیمت نیست و فقط در طول فروردین تعداد آپارتمان‌های کمتر از یک میلیارد تومان این منطقه زیاد بود. امروز آپارتمان‌های زیادی در محله جابرانصاری با قیمتی بالاتر از سه میلیارد تومان نیز معامله می‌شود؛ ولی در طول فروردین 1400 نزدیک به 12درصد از آپارتمان‌های کمتر از یک میلیارد تومان شهر در محله جابرانصاری آگهی شده بود.
آپارتمانی 90 مترمربعی و 10 سال ساخت با قیمت 980 میلیون تومان، آپارتمانی 80 مترمربعی و 26 سال ساخت با قیمت 800 میلیون تومان و آپارتمانی 70 مترمربعی و 10 سال ساخت با قیمت 800 میلیون تومان از جمله آگهی‌های فروش جابرانصاری در طول فروردین بودند. فعالان بازار این منطقه املاک جابر انصاری را در قیمت‌های فعلی بسیار ارزنده می‌دانند.

اشراق

از هر 100 آپارتمان فروشی با قیمت کمتر از یک میلیارد تومان در اصفهان، 10 مورد در محله اشراق قرار داشتند. اشراق هم مانند جابرانصاری محله ارزان‌قیمتی نیست و آپارتمان‌های لوکس و میلیاردی زیادی دارد؛ ولی در طول فروردین آپارتمان‌های ارزان این بخش از شهر تعداد زیادی داشت. یکی از فعالان بازار مسکن محله اشراق دراین‌باره گفت: «زیر میلیاردی‌های اشراق نقلی هستند و پاییز گذشته با قیمت میلیاردی معامله می‌شدند.» آپارتمانی 90 مترمربعی و 10 سال ساخت با قیمت 990 میلیون تومان، آپارتمانی 65 مترمربعی و پنج سال ساخت با قیمت 960 میلیون تومان و آپارتمانی 65 مترمربعی و 15 سال ساخت با قیمت 760 میلیون تومان از جمله آگهی‌های فروش محله اشراق در طول فروردین بودند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.