تابستانی که برای سپاهان باید پر سر و صدا باشد

تیم نایب‌قهرمان چگونه برای لیگ بیست‌ویکم آماده می‌شود؟

در روزهایی که تیم‌های لیگ برتری برای حضور در فصل جدید لیگ آماده می‌شوند و تیم‌ها براساس نظر کادر فنی، به تمدید قرارداد یا جذب بازیکنان جدید در حال اقدام هستند.

شنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

در مقاله تابستان سرنوشت‌ساز سپاهان به بررسی جانشینان پیام نیازمند و نفرات پست دفاع و خریدهای احتمالی در این پست مطابق با نظرات کادر فنی و عملکرد بازیکنان پرداختیم. حال به دو بخش دیگر از ترکیب سپاهان یعنی ها‌فبک‌ها‌ و مهاجمان این تیم می‌پردازیم تا با بررسی این دو بخش کمی‌ بیشتر با تیم نویدکیا آشنا شویم و نقاط قوت و ضعف آن را بشناسیم.

جذب ‌ها‌فبک دفاعی

جذب ‌ها‌فبک دفاعی قطعا از مهم‌ترین اقدامات تیم سپاهان باید باشد. تیم محرم نویدکیا در فصل گذشته با دو سیستم 4-3-3 و 4-2-3-1 در اغلب مسابقات به میدان رفت. تیم او در این دو سیستم عموما با دو بازیکن شماره 8 در میانه و یک بازیکن شماره 10 در پشت سر شهباز‌زاده بازی می‌کرد. این چیدمان باعث شد که طلایی‌پوشان در گردش توپ در زمین و اجرای بازی مالکانه و ترکیبی خود بسیار خوب عمل کنند.
انجام چنین عملی درلیگ ایران بسیار نوآورانه و تحسین‌برانگیز بود. این شیوه با این که مزایای فراوانی دارد اما بدون اشکال نیست و باعث ایجاد مشکلات و خطرهایی برای سپاهان شد.

همان‌طور که در عکس مشاهده می‌کنید، نبود‌ ها‌فبک دفاعی تخصصی در تیم سپاهان که با جایگیری خوب بتواند مناطق مهمی‌ از جمله منطقه 14 (قسمت قرمز رنگ) را پوشش دهد و همچنین در ضد حملات و در جریان بازی با عملکرد تخریبی خود مانع حملات حریف شود، در تیم سپاهان به خصوص در نیم‌فصل اول بسیار واضح بود.
به عنوان مثال، دیدار سپاهان و ماشین‌سازی در نیم‌فصل اول نمونه بسیار خوبی از پوشش‌ ندادن این منطقه و ضربه‌خوردن سپاهان از شوت‌ها‌ی بازیکنان ماشین‌سازی از این منطقه بود. در ضد حملات نیز وجود چنین بازیکنی با توجه به نفوذ فولبک‌ها‌ و حتی دو‌ ها‌فبک دیگر بسیار ضروری است.
تیم سپاهان در فصل آینده علاوه بر اینکه جدالی بسیار سخت برای کسب عنوان قهرمانی لیگ دارد، باید در لیگ قهرمانان آسیا نیز به میدان برود. در لیگ قهرمانان آسیا با وجود تیم‌ها‌ی خطرناکی چون الهلال و الاهلی و دیگر قدرت‌ها‌ی غرب آسیا، نبود بازیکنی مطمئن در این پست می‌تواند خطرساز باشد.
در چند هفته اخیر، اخبار علاقه سپاهان به مسعود ریگی، ‌ها‌فبک بسیار خوب و جنگنده استقلال، بسیار شنیده شده است.
ریگی بازیکنی قدرتمند با فیزیک مناسب و توانایی انجام بازی تخریبی و کاهش سرعت حملات تیم حریف است. او همچنین می‌تواند در حملات نیز به تیم نویدکیا کمک کند و برای بازی مالکانه مدنظر مربی سپاهان نیز بسیار مناسب است.
جز ریگی نام‌ ها‌فبک دیگری با خصوصیات گفته شده به گوش نرسیده است، در نهایت اما پست‌ ها‌فبک دفاعی سپاهان باید برای فصل آینده یک بازیکن بسیار باکیفیت داشته باشد تا بتواند نقطه‌ ضعف‌ها‌یش را بپوشاند.
اما دو ‌ها‌فبک دیگر میانه میدان سپاهان نیز نیاز به تقویت دارند. تمدید قرارداد با سروش رفیعی و اینکه او از باشگاه خارج نشود یکی از مهم‌ترین اهداف سپاهان است. طلایی‌پوشان اگر بتوانند‌ یک ها‌فبک خلاق یا یک بازیکن شماره 8 با توانایی دوندگی خوب نیز به ترکیبشان اضافه کنند، می‌توان گفت که این بخش از زمین را باید به نام خودشان سند بزنند.

جانشین محبی و خلعتبری

سپاهان قطعا نیازمند جانشین برای محبی و خلعتبری است. در سیستم 4-3-3 وینگر‌ها‌ نقشی بسیار تعیین‌کننده و مهم دارند. در چیدمان و نحوه بازی تیم سپاهان نیز وینگر‌ها‌ بسیار مهم هستند. دو وینگری که علاوه بر قدرت دوندگی بالا برای حملات، باید توانایی تکنیکی بسیار خوبی نیز داشته باشند. در سپاهان ما به کرات شاهد انجام کارهای ترکیبی در نزدیکی خطوط کنار زمین بودیم. همچنین وینگر‌ها‌ باید توانایی پیروزی در نبرد‌ها‌ی یک در مقابل یک را داشته باشند تا با از پیش‌رو برداشتن بازیکن بتوانند موقعیت‌ها‌ را ایجاد کنند.
شایعات پیوستن محبی به تیمی در لیگ پرتغال بسیار پررنگ شده است. در هر صورت، از دست دادن بازیکنی تکنیکی و خلاق همچون او می‌تواند ضربه سختی به سپاهان بزند. همچنین خلعتبری نیز به دلیل بالا رفتن سن نیازمند جانشین است تا فشار کمتری بر او وارد شود یا در مواقع مصدومیت او تیم سپاهان به مشکل نخورد.
پیوستن فرشاد احمدزاده، مهاجم خلاق و تکنیکی فولاد خوزستان، که عملکرد بسیار خوبی در این تیم و قبل‌تر از آن در پرسپولیس داشت می‌تواند خیال نویدکیا را تا حدودی راحت کند.
البته که تنها جذب یک وینگر کافی نیست و تیم سپاهان برای اینکه عمق ترکیب خوب و مطمئنی داشته باشد باید دو وینگر بسیار خوب جذب کند.
اما شاید سجاد شهباززاده مهم‌ترین بازیکن فصل نقل‌وانتقالات باشد، او که با عملکرد بسیار درخشان خود آقای گل فصل گذشته مسابقات لیگ برتر شد حال بسیار مورد توجه دو تیم سرخابی پایتخت است.
حفظ شهباززاده برای فصل آینده بسیار مهم است، زیرا او در سپاهان احیا شده و با ترکیب و افکار محرم نویدکیا نیز کاملا منطبق است. او مهاجمی ‌بسیار مطلوب برای این شیوه از بازی است.
علاوه بر او، احتمال جذب مغانلو، مهاجم فیزیکی و قدبلند پرسپولیس، نیز هست. مغانلو نشان داده که در نزدیک دروازه و در داخل محوطه چقدر خطرناک است. گل‌ها‌ی او در مرحله گروهی مسابقات لیگ قهرمان آسیا را فراموش نکرده‌ایم که چگونه از فرصت‌ها‌ به خوبی استفاده می‌کرد.
به‌نظر می‌رسد برای جانشینی شهباززاده یا در مواقع تغییر سیستم و استفاده از دو مهاجم، وجود مهاجمی با این فیزیک بدنی و همچون سجاد شهباززاده موقیت‌شناس، بسیار مفید باشد. مکمل بودن این دو می‌تواند خط آتش سپاهان را سهمگین‌تر کند.
نکته بسیار جالب آماری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که پرسپولیس با ثبت امید گلزنی (xg) 47.7 توانست 47 گل به ثمر برساند که طبیعی و بسیار خوب است؛ اما سپاهان با امید گلزنی (xg) 39.1 توانست 53 گل بزند و این یعنی 14 گل بیشتر از حد انتظار. این آمار به این معناست که توپ‌ها‌یی وارد دروازه شده که احتمال گل‌شدن چندانی نداشته است، همچون گل نورافکن در هفته‌ها‌ی پایانی لیگ و یا شوت‌ها‌ی قدرتمندی که در دیگر بازی‌ها‌ به دروازه حریفان وارد شد.
این مورد هوش بالای مهاجمان سپاهان در شناسایی موقیت و نیز بهترین استفاده از موقعیت‌ها‌ را نیز به ما می‌رساند. این آمار بسیار چشم‌گیر بود و اگر سپاهان فصل آینده نیز با همین قدرت و دقت به عملکردش ادامه دهد، می‌تواند به‌طور جدی مدعی جام‌ها‌ی گوناگون باشد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.