طلوع مکمل ایرانی با صعود قیمت خارجی

تب عضله‌سازی با کمک مکمل‌های ورزشی و استقبال زیاد ورزشکاران از این مواد باعث شده بازار آن‌ها رونق خوبی پیدا کند. اکنون انواع مکمل‌های ایرانی و خارجی در داروخانه‌ها، باشگاه‌های ورزشی و فضای مجازی به فروش می‌رسد. بررسی میدانی نشان می‌دهد قیمت مکمل‌های بدن‌سازی خارجی به دلیل نوسان‌های ارزی و تحریم‌ها افزایش چشمگیری یافته است و عده‌ای سودجو به عرضه نمونه تقلبی آن روی آورده‌اند. در مقابل بازار مکمل‌های ورزشی تولید داخل به دلیل قیمت مقرون‌به‌صرفه و برچسب اصالت کالا رونق خوبی یافته است و ورزشکاران زیادی خرید اجناس ایرانی را به نمونه خارجی ترجیح می‌دهند.

یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰

 مکمل‌های بدن‌سازی ایرانی نوپاتر هستند و شاید هنوز آن‌قدرها بین ورزشکاران و پرورش‌دهندگان‌اندام جا نیفتاده باشند. بااین‌حال تولیدکنندگان ایرانی در این بلبشوی گرانی مکمل‌های خارجی بیش‌ازپیش به فکر پیشرفت و کسب رضایت مشتریان خود هستند و شرایط این بازار در طول سال‌های پس از تحریم فرق کرده است.

10 میلیون تومان درماه برای مکمل خارجی

مکمل‌های خارجی با قیمت زیادی به فروش می‌رسد و رشد نرخ ارز سبب شده قیمت آن‌ها روزبه‌روز بالاتر رود، برای نمونه پروتئین وی یک کیلوگرمی تا دو سال قبل با بهایی حدود 350 هزار تومان به فروش می‌رسید؛ ولی قیمت فعلی آن در بازار بیش از یک میلیون تومان است. بررسی میدانی نشان می‌دهد حداقل قیمت مکمل‌های خارجی 100 هزار تومان است که وزن زیادی ندارند، برای نمونه پودر کراتین مونوهیدرات ادوای با وزن 100 گرمی 104 هزار تومان، کارنی برن اوپی‌دی فارما 500 میلی لیتری 108 هزار تومان و پودر گلوتامین الیپ 100 گرمی 295 هزار تومان قیمت خورده است. جهت خرید مکمل‌های خارجی با وزن بالا یعنی دو سه کیلوگرمی باید بیش از یک میلیون تومان هزینه کرد، از جمله آن‌ها پودر بی‌سی‌ای‌ای سایتک 600 گرمی با قیمت یک میلیون و 120 هزار تومان، قرص آمینو سایتک نوتریشن بسته 1000 عددی با نرخ یک میلیون و 200 هزار تومان، پودر پروتئین وی گلد رانتک 2270 گرمی با بهای یک میلیون و 404 هزار تومان، پودر پروتئین دلیشس کیوان‌تی 2200 گرمی با قیمت یک میلیون و 520 هزارتومان و پودر وی پروتئین یوروویتال با طعم شکلات 2250 گرمی با نرخ دو میلیون و 500هزار تومان است. البته احتمال فروش این دسته مکمل‌ها با اختلاف قیمت 100 هزار تومان بیشتر یا کمتر به دلیل نبود نظارت در زمینه قیمت‌گذاری وجود دارد. در کل مکمل‌های خارجی گران هستند و گاهی مجموع قیمت مکمل‌های یک پرورش‌دهنده‌اندام حرفه‌ای در ماه به مرز 10 میلیون تومان می‌رسد.

خارجی‌ها بدون تضمین اصل‌بودن

عرضه مکمل‌های خارجی باوجود گرانی ارز در کشور بالاست و حتی تحریم‌ها مانع واردات این دسته اقلام نشده است.  درحال حاضر مکمل‌های خارجی در باشگاه‌ها، فضای مجازی به‌ویژه صفحات اینستاگرامی و حتی سایت‌هایی مانند شیپور و دیوار به وفور پیدا می‌شود. دسته‌ای از مکمل‌فروشان اجناس خود را آمریکایی معرفی می‌کنند و جالب این است که واردات مکمل‌های بدن‌سازی و تغذیه‌ای تولید آمریکا به کشور از سه سال قبل ممنوع اعلام شد.
بااین‌حال این مکمل‌ها از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود؛ ولی هیچ‌گونه تضمینی در خصوص اصل‌بودن آن‌ها وجود ندارد و گاهی اوقات عده‌ای سودجو مکمل‌های تقلبی را به جای اصل در بازار توزیع می‌کنند.

رونق بازار ایرانی‌ها

قیمت بالا و نبود تضمین جهت اصل بودن مکمل‌های بدن‌سازی خارجی موجب شده ورزشکاران به خرید نمونه ایرانی آن روی بیاورند. بررسی‌ها نشان می‌دهد مکمل‌های ایرانی با برندهایی مانند پکس، کارن، دوبیس، کاله، دینه، سپید طب، ویتامور و... تولید می‌شود. مکمل‌های ایرانی با قیمت کمتر از نصف یا یک سوم نمونه خارجی به فروش می‌رسد، برای مثال قیمت 60 عدد قرص چربی‌سوز سی‌ال‌ای خارجی از 350 هزار تومان شروع می‌شود، درمقابل کپسول سی‌ال‌ای ایرانی ویتامور بسته 60 عددی فقط 137 هزار تومان قیمت خورده است، یا کف قیمت مکمل‌های افزایش وزن و اشتهای خارجی 400 هزار تومان است و این بها برای برندهای معروف به دو میلیون تومان می‌رسد؛ ولی تنها با پرداخت 35 هزار تومان امکان خرید تونیک افزایش وزن دینه وجود دارد. نمونه خارجی مکمل‌های پیشرفته‌تر مانند کربو و پروتئین وی نیز بیش از یک میلیون تومان قیمت خورده‌اند، درمقابل پودر کربو پلاس ویثر 2270 گرمی با قیمت 229 هزار تومان به فروش می‌رسد.
 امروز محصول جدید شرکت کاله یعنی پروتئین وی 100درصد با وزن 1800 گرمی گران‌ترین مکمل ایرانی به شمار می‌رود و برای خرید آن باید 850 هزار تومان هزینه کنید. نمونه خارجی این محصول بالاتر از یک میلیون و 500 هزار تومان معامله می‌شود. مکمل‌های بدن‌سازی تولید داخل علاوه بر قیمت مقرون‌به‌صرفه، برچسب زرد رنگ اصالت کالا هم دارند و به راحتی می‌توان به اصل و تقلبی‌بودن آن‌ها پی برد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.