فرایند انتخاب شهردار طبق قانون بود

توضیحات مبسوط نایب‌رئیس شورا درباره روند انتخاب شهردار

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در فرایند انتخاب شهردار اصفهان با مسئولان وزارت کشور ارتباط داشتیم و تمام مراحل انتخاب شهردار بر اساس آیین‌نامه وزارت کشور و با مجوز مهدی جمالی‌نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، طی شد. ابوالفضل قربانی که در غیاب رئیس شورای شهر، ریاست جلسه علنی روز گذشته را بر عهده داشت، درباره روند انتخاب سی‌و هشتمین شهردار اصفهان افزود: موانعی که وجود داشت، با رایزنی و گفت‌وگو رفع شد. به گفته او، مجوز موارد استثنا نیز در اختیار وزارت کشور است و جمالی‌نژاد موانع انتخاب شهردار در کلان‌شهرها را رفع می‌کند.

دوشنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۰

دخالت‌های فامیلی نداشتیم

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خطاب به منتقدان انتخاب شهردار اصفهان، گفت: منتقدان باید ابتدا پرس‌وجو می‌کردند تا پاسخ پرسش‌های آن‌ها را می‌دادیم. قربانی تأکید کرد: به‌طور حتم در تعیین شهردار هیچ ملاحظه‌ای به‌جز توانمندی و درنظرگرفتن شاخص‌ها مطرح نبوده است و ارتباط دوستی و خویشاوندی حتی در اظهارنظر نیز ورود نکرد و هیچ جانب‌داری اتفاق نیفتاد.

تغییر  رویکرد در اداره شهر

قربانی با تأکید بر اینکه بخش‌هایی از فرایند انتخاب شهردار اصفهان نه‌تنها برای عموم مردم که حتی برای خواص نیز ناگفته باقی ماند، اظهار داشت: طبق قانون، شورای شهر تا یک ماه برای انتخاب شهردار فرصت دارد و فرایند این انتخاب بعد از تعیین نتیجه انتخابات آغاز و در زمان فعالیت رسمی شورا دنبال می‌شود.او افزود: مردم فقط از بخشی از روند شهردار که اطلاع‌رسانی شد، مطلع شدند و این در حالی است که اعضای شورا در تمام طول روز مشغول بررسی موضوع‌های مرتبط با آن بودند. به گفته قربانی، تعریف فرایند، مشارکت مردم در انتخاب شهردار، میدان‌داری جوان‌ترها، تعیین شاخص‌ها با استفاده از نظرات مردم و تعیین افراد واجد شرایط، بخش‌هایی از این فرایند بود.نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در این دوره محدودیت‌های ابلاغی توسط وزارت کشور نسبت به دوره‌های قبل تغییر کرد و باید به شرایط ویژه‌ای مانند مدرک تحصیلی، داشتن سابقه مدیریت ارشد و حضور در مدیریت‌های شهری سابق برای انتخاب شهردار توجه می‌شد.او افزود: نتیجه این فرایند معرفی بیش از ۱۰۰ گزینه توسط مردم بود که برخی از آن‌ها حائز شرایط قیدشده در آیین‌نامه نبودند و درنهایت از پنج نفر برای مصاحبه دعوت و برنامه خواسته شد. قربانی ادامه داد: دو گزینه به مرحله پایانی انتخاب رسیدند و با آن‌ها مصاحبه مفصلی شد و همه گزینه‌های جدی انتخاب شهردار صلاحیت لازم را داشتند؛ اما باید یک نفر انتخاب می‌شد؛ بنابراین دوگزینه‌ای که در راستای رویکرد شورا به کیفیت زندگی در شهر اصفهان توجه کرده بودند، به مرحله پایانی راه یافتند.
او تأکید کرد: علی قاسم‌زاده صاحب‌نظر و منشأ خدمات بسیاری در سال‌های قبل در شهر بوده و از چهره‌های فرهنگی محسوب می‌شود که به‌عنوان سی‌و هشتمین شهردار اصفهان انتخاب شد. او تحصیلات حوزوی و دانشگاهی دارد و از رزمندگان دفاع مقدس است که در عملیات فتح‌المبین به مقام رفیع جانبازی نائل شد؛ ولی هیچ نامی از او در بنیاد شهید وجود ندارد. قربانی افزود: ارتباط شهردار منتخب با جامعه فرهنگی شهر و شناختی که از وی نزد خواص شهر وجود دارد، یک مزیت است؛ بنابراین ملاک شورای شهر که یک تغییر رویکرد در مدیریت شهر بود، می‌تواند توسط او محقق شود. او تأکید کرد: توجه شهردار آینده اصفهان به ابعاد فرهنگی به معنای آن نیست که فقط انجام وظایف به این حوزه محدود شود، بلکه اقدامات حوزه عمرانی و شهرسازی شهر بهتر از گذشته انجام خواهد شد؛ اما همان‌گونه که مقام معظم رهبری از همه مسئولان انتظار دارند، نگاه به پروژه‌های شهر از نوع فرهنگی خواهد بود.نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ابراز امیدواری کرد انتخاب قاسم‌زاده به‌عنوان شهردار اصفهان بتواند برای چهار سال آینده شهر وضعیت بهتری را رقم بزند. او با تأکید بر اینکه خدمات شهری در اصفهان با سال‌های قبل از انقلاب قابل قیاس نیست، گفت: ما به این میزان هم قانع نیستیم و معتقدیم کارهای بهتر و بیشتری باید انجام شود و عقب‌ماندگی‌های شهر با همت همکاران در شهرداری و تلاش شهردار باید جبران شود. قربانی با اشاره به بداخلاقی‌ها در فضای مجازی در خصوص انتخاب شهردار، دلیل آن را اطلاعات ناکافی افرادی دانست که مطالب خلاف واقع را در فضای مجازی منتشر می‌کنند.

رئیس‌جمهور به اصفهان بیاید

او در بخش دیگری از نطق خود در هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به آغاز به‌کار دولت سیزدهم با رأی اعتماد مجلس به وزرا، اظهار داشت: بارقه‌های امید در چند روز گذشته دیده شد. بعد از یک دهه می‌توان حضور رئیس‌جمهور را در بین مردم و در نقاطی که به‌واسطه شیوع کرونا مشکلات زیادی دارند، دید. قربانی افزود: رئیس‌جمهور با مردمی که عزیزان خود را ازدست‌داده‌اند و در سوگ آن‌ها عزادار هستند، دیدار کرد و برای اولین‌سفر خود، استان خوزستان را که به مشکلات عدیده‌ای مبتلاست، انتخاب کرد.نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه حضور دولتمردان میان مردم باعث ایجاد امید در دل و ذهن آن‌ها می‌شود، از رئیس‌جمهور دعوت کرد که با سفر به استان اصفهان از نزدیک با مشکلات این استان، به‌ویژه معضل‌های زیست‌محیطی آشنا شود و در راستای کاهش تبعات آن، دستورهای لازم را ارائه دهد.او با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با هیئت دولت، گفت: مخاطب بیانات رهبری در این دیدار، تنها هیئت دولت نبود؛ بلکه این توصیه‌ها به حوزه مسئولیت دیگر بخش‌ها، ازجمله مدیریت شهری نیز برمی‌گردد. باید با تحقق این بیانات، اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم. قربانی تأکید کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری برای انجام مسئولیت و تحقق وعده‌ها در شورای اسلامی شهر روزشمار تعیین می‌شود. سعی خواهیم کرد برای رفع انسداد در حوزه مدیریتی و ایجاد سرمایه برای نظام از جوانان بیشتری استفاده کنیم. قربانی بر لزوم تسهیل فرایند واکسیناسیون در حوزه بهداشت و سلامت و صدور پروانه ساخت‌وساز در حوزه اقتصادی توسط شهرداری تأکید کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.