شبیخون مرگ کرونایی به اصفهان

کامران منتظری، رئیس سازمان نظام‌پزشکی اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از دلایل رکورد مرگ کرونایی‌ها در اصفهان در هفته جاری می‌گوید

60 فوتی قطعی و مشکوک؛ ردپایی از کرونای دلتا در اصفهان که از آغاز پیک پنجم تاکنون بی‌سابقه بوده است؛ هرچند تا پیش‌ازاین و با افزایش روند صعودی تعداد مـبـتـلایــان به کووید19 گـمـانـه‌زنــی‌هـــا درخصوص بالا رفتن آمار مرگ‌ومیر در این استان نیز افزایش یافته بود. حالا و در شرایطی که آمار بستری‌ها به بیش از سه هزار و هفتصد نفر رسیده و بیمارستان‌ها از بیمارهای کرونایی اشباع شده‌اند، تعداد فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا هم در روز گذشته رکورد زد و به 60 نفر (قطعی و مشکوک) رسید؛ موضوعی که کارکنان آرامستان باغ رضوان نیز بر آن صحه می‌گذارند و از شلوغی و ازدحام این گورستان در روزهای آخر تابستان سخن می‌گویند. کامران منتظری، رئیس سازمان نظام‌پزشکی اصـفـهـان در گـفـت‌وگـو با «اصفهان‌زیبا» در رابطه با چرایی افزایش ناگهانی مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در استان اصفهان سخن می‌گوید.

دوشنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۰

روز گذشته دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان، آمار مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا را 60 نفر (قطعی و مشکوک) اعلام کرد؛ آماری که از ابتدای پیک پنجم تاکنون بی‌سابقه بوده است. دلیل افزایش ناگهانی آمار مرگ در استان اصفهان چیست؟ آیا اعداد و ارقام اعـلام‌شــده از سـوی دانـشـگــاه علوم‌پزشکی، نشان‌دهنده رسیدن به قله بیماری است؟

فوت بیمارهای مبتلا به کووید19 به‌هیچ‌وجه قابل پیش‌بینی نیست؛ زیرا بسیاری از بیمارها زمانی که در سیکل درمان قرار می‌گیرند، برخی از مراحل درمان را به خوبی طی می‌کنند؛ به‌خصوص جوان‌ها و میان‌سال‌ها که در این دوره بیشتر درگیر بیماری می‌شوند. بدن آن‌ها ایمنی بالایی دارد و به همین دلیل نیز مقاومت بسیار خوبی در برابر ویروس دارند. این قضیه باعث می‌شود که آن‌ها با توانایی بیشتری به جنگ ویروس بروند و به خوبی در برابر آن مقاومت کنند. به همین خاطر هم خیلی دیرتر از بقیه فوت می‌کنند؛ یعنی یکی از دلایلی که درحال حاضر آمار مرگ‌ومیر در استان اصفهان به پیک رسیده، این است که بسیاری از افرادی که بر اثر کرونا فوت کردند، افراد مسن و سالمند نبوده‌اند که در همان روزهای اولیه و به محض بستری‌شدن در بیمارستان فوت کنند، بلکه افراد جوان‌تری بودند که مقاومت بدنی آن‌ها بالا بوده و توانسته‌اند در برابر ویروس روزهای بیشتری را تاب بیاورند و به همین علت مرگشان چند روزی به تأخیر افتاده است. درواقع این موضوع باعث شده تا اکنون مرگ در اصفهان به پیک برسد و با تأخیر رخ دهد. علاوه براین، زمانی که آمار مبتلایان به بیماری کووید19 بالا برود، طبیعی است که تعداد مرگ‌ومیرهای ناشی از آن نیز افزایش یابد. به اضافه اینکه ویروس دلتا از شدت آسیب‌زایی زیادی نسبت به بقیه جهش‌هایی که پشت سر گذراندیم، برخوردار است و همین هم باعث شده که در این پیک آمار مرگ‌ومیر بالاتر برود؛ همان‌طور که از قبل پیش‌بینی شده بود. فکر می‌کنم این عوامل دلایل اصلی است که آمار مرگ‌ومیر به طور ناگهانی افزایش یافته، نه اینکه بگوییم به قله بیماری رسیده باشیم. این موضوع اکنون قابل‌پیش‌بینی نیست.

چرا؟

چون قله بیماری را آمار بستری‌ها مشخص می‌کند، نه آمار فوتی‌ها. همان‌طور که اشاره کردم، ممکن است بیمارها به طور ناگهانی تاب و تحمل خود را از دست بدهند و سیستم ایمنی آن‌ها دیگر توان مقاومت در برابر ویروس را به آن‌ها ندهد؛ بنابراین یک‌دفعه فوت می‌کنند.

برای رسیدن به قله بیماری، روند بستری باید چگونه باشد؛ کاهشی یا افزایشی؟

وقتی تعداد بستری‌ها رو به کاهش باشد، می‌توان گفت به قله بیماری رسیده‌ایم؛ درحالی‌که هنوز تعداد بستری‌ها رو به افزایش است. حتی پیش‌بینی می‌شود این تعداد به چهار هزار نفر نیز برسد و برای همین در حال راه‌اندازی بیمارستان صحرایی هستیم.

پس این‌گونه که شما می‌گویید باید منتظر مرگ‌ومیر بیشتری در هفته‌های آینده باشیم؛ چراکه گفته می‌شود در این پیک بیماری آمار بیماران جوان مبتلا به کرونا بسیار بیشتر از سالمندان کرونایی است؛ چراکه سالمندان واکسینه شده‌اند.

قابل‌پیش‌بینی نیست و نمی‌توانم بگویم قطعا در هفته‌های آینده با افزایش چشمگیر آمار مرگ‌ومیر ناشی از مبتلایان به کرونا مواجه می‌شویم؛ البته حرف شما درست است و در پیک پنجم بیماری افراد جوان‌تر بیشتر از سالمندان به ویروس کرونا مبتلا شدند؛ چون سالمندان واکسن دریافت کرده بودند؛ درحالی‌که این گروهی که اکنون بیشتر درگیر می‌شوند، افراد جوان‌تری هستند که واکسن تزریق نکرده بودند. اما همان‌طور که اشاره کردم، یکی از دلایل مهم این است که شدت آسیب‌زایی این ویروس بسیار بالاست.

با توجه به تجربه‌های قبلی که پشت سر گذرانده‌اید، آیا ممکن است در پاییز و زمستان وضعیت بیماری شدیدتر شود؟

شدت بیماری ربطی به سردتر شدن هوا ندارد، بلکه جهش ویروس مهم است؛ متأسفانه حدس این است که در اواخر مهر یا آبان، دوباره پیک جدیدی نمایان شود؛ البته انتظار می‌رود در پیک جدید آمار بستری و مرگ‌ومیر کمتر باشد؛ به این دلیل که افراد بیشتری واکسن زده‌اند.

مـنـظــورتــان هـمـان ویــروس لامبداست؟

بله.

این پیک طولانی‌ترین پیکی است که تا الان پشت سر گذرانده‌ایم، درست است؟

بله و تاکنون بیشترین آمار بستری نیز در همین پیک رخ داده است؛ برای مثال در پیک قبلی حدود دو هزار و ششصد بیمار بستری شدند؛ درحالی‌که اکنون بیش از سه هزار و پانصد بیمار در بـیـمـارســتـان‌هــــا بستری هستند. همچنین روزانه یک‌هزار و 800 بیمار نیز به صورت سرپایی در منازل خود تحت درمان هستند.

از لحاظ مرگ‌ومیر چطور؟ آیا در این پیک بیشترین مرگ‌ومیر اتفاق افتاده است؟

تا این لحظه خیر. آمار مرگ‌ومیر شبیه به میزان مرگ‌ومیر در پیک‌های قبلی است؛ اما هنوز نمی‌توانیم با قاطعیت درباره آن صحبت کنیم. باید منتظر پایان پیک بمانیم.

موضوع جنجال‌برانگیز این روزها واکسن است. بالاخره واکسن در کاهش مرگ‌ومیرها و عدم ابتلای افراد به کرونا تأثیر دارد یا خیر؟

بـلـه، با قـاطـعـیـت مـی‌تـوان گـفـت واکسن از شدت بیماری و نیاز آن‌ها به بستری‌شدن جلوگیری می‌کند. یکی از دلایلی که اکنون افراد مسن کمتر بستری می‌شود هم دقیقا همین موضوع است. این درحالی است که آن‌هایی که هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند شدت بیماری‌شان بیشتر است.

آیا می‌توان گفت یکی از دلایلی که اکنون مرگ در اصفهان رکورد زده این است که در یکی دو هفته اخیر ذخیره واکسن در اصفهان صفر شده بوده و روند واکسیناسیون متوقف شده بود؟

خیر؛ چون واکسن تا بیاید اثرش آغاز شود، دست‌کم دو هفته طول می‌کشد؛ بنابراین، این موضوع نمی‌تواند در افـزایــش مـرگ‌ومــیـر تـأثـیـر داشــتـه باشد.
جدول آمار مرگ و میر روزانه در ماه‌های مرداد و شهریور در اصفهان

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.