بازار مسکن در شوک قبل از رئیسی

چه آینده‌ای در انتظار قیمت‌ها در بازار مسکن اصفهان است؟

بازار مسکن اصفهان چشم‌به‌راه رئیسی است و اگرچه دولت سیزدهم به‌صورت رسمی کار خود را آغاز کرده ولی هنوز سکان اجرایی کشور را به‌صورت کامل در دست نگرفته است. نوروزانی، مشاور املاک با سابقه اصفهانی، دراین‌باره می‌گوید: «بزرگ‌ترین وعده رئیسی، ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن است و همین مسئله فعالان بازار مسکن به‌خصوص واسطه‌ها را شوکه کرده است». آیا مسکن ارزان می‌شود؟ آیا قیمت‌ها صعودی خواهد شد؟ رسول جهانگیری، رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان، مدعی است بازار مسکن در یک رکود تورمی قرار دارد، قیمت نجومی شده و مشتری خاصی در بازار وجود ندارد؛ ولی آیا وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکن در چهار سال یخ بازار مسکن را آب می‌کند؟

شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰

واسطه‌ها معاملات خود در بازار مسکن اصفهان را کاهش داده‌اند و منتظر استقرار کامل دولت سیزدهم هستند. بخشی از آن‌ها نیز سرمایه‌گذاری زیادی در زمین‌های اطراف فولادشهر و بهارستان کرده‌اند. نوروزانی می‌گوید: «دلال‌ها می‌دانند با وعده ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن، انقلابی در بازار مسکن ایجاد خواهد شد، پس دست نگه‌داشته‌اند تا شرایط برای آن‌ها شفاف‌تر شود؛ ولی زمین می‌خرند تا از قافله جا نمانند.» به گفته فعالان بازار مسکن اصفهان، 10 سال قبل ساخت مسکن مهر نیز معادلات بازار مسکن در شهرهای اصفهان را تغییر داد و اکنون همه منتظر نخستین اقدامات دولت رئیسی برای ساخت یک میلیون واحد در سال هستند.

گمانه‌زنی‌ها ادامه دارد

سهم اصفهان از چهار میلیون واحد دولت رئیسی چقدر خواهد بود و این واحدها کجا ساخته می‌شوند؟ پاسخ دقیقی برای این پرسش‌ها وجود ندارد؛ ولی حتی اگر این چهار میلیون واحد به‌صورت مساوی میان استان‌های کشور تقسیم شوند، سهم اصفهان بیش از 100 هزار واحد خواهدبود. در طرح اقدام ملی تولید مسکن بیش از 120 هزار متقاضی در اصفهان وجود داشت؛ اما در مراحل پایانی، تعداد متقاضیان واجد شرایط کاهش چشم‌گیری داشت. رئیسی در مناظره‌های انتخاباتی وعده داد از زمین ارزان برای ساخت مسکن استفاده خواهد شد و فعالان بازار مسکن اصفهان نیز عقیده دارند برای این طرح به جز بخشی از محله کشوری هیچ کجای شهر اصفهان شرایط ایدئالی برای ساخت این تعداد مسکن ندارند؛ ضمن اینکه در طرح اقدام ملی تولید مسکن نیز قرار بود عمده واحدها در شهر بهارستان ساخته شوند. تیران و کرون، دهاقان، شهرضا، اردستان، نائین، برزک، چادگان، انارک، بادرود و سمیرم نیز دیگر شهرهای طرح اقدام ملی مسکن بودند. صابری، یکی از فعالان بازار مسکن اصفهان، درباره محل احتمالی مسکن ارزان‌قیمت در دولت رئیسی می‌گوید: «بهارستان و فولادشهر تنها شهرهای نزدیک به اصفهان با زمین ارزان‌قیمت هستند، احتمال می‌دهیم بخش عمده‌ای از این واحدها در این دو شهر ساخته شوند.» بهارستان و فولادشهر محل اصلی ساخت مسکن‌مهر دولت احمدی‌نژاد بود. امروز نیز برخی معتقدند فولادشهر گزینه اصلی ساخت‌وسازها در دولت رئیسی است؛ ولی امروز پس از 10 سال تعداد زیادی واحد مسکن مهر نیمه‌کاره و بدون متقاضی در مسکن مهر فولادشهر وجود دارد. آیا با وجود این همه واحد نیمه‌کاره در محله مسکن مهر، باز هم ساختمان‌سازی در فولادشهر ادامه پیدا می‌کند؟ یکی از فعالان بازار مسکن مهر فولادشهر این‌گونه به این پرسش پاسخ داد: «اینجا هزاران ساخت نیمه‌کاره و بدون متقاضی داریم، در کنار آن‌ها ساختمان‌های تکمیل‌شده نیز ساکنی ندارند، از هر ساختمان 20 واحده شاید دو واحد هم ساکن نداشته باشد، ساخت بیشتر در این منطقه توجیهی ندارد.» در مقابل مسکن مهر بهارستان از همان ابتدا پر تقاضا بود و به همین دلیل از چهار هزار و 600 واحد طرح اقدام ملی مسکن کلنگ‌خورده در اصفهان، سه هزار و 500 مورد سهم بهارستان بود. آیا بهارستان ظرفیت ساخت چند ده هزار واحد مسکن جدید در دولت رئیسی را دارد؟ غلامپور، یکی از مشاوران املاک بهارستان، در پاسخ به این پرسش می‌گوید: «خیر. بهارستان ظرفیت ساخت یک واحد بیشتر را هم ندارد، مگر اینکه با تقویت زیرساخت‌ها بر ظرفیت بهارستان بیفزایند.» گزارش‌های غیررسمی نشان می‌دهد افرادی از هم‌اکنون در بخش‌هایی از فولادشهر و بهارستان زمین خریده‌اند و منتظر آغاز ساخت مسکن دولت رئیسی هستند. آن‌ها معتقدند عمده ساخت‌وسازها در این دو شهر انجام می‌شود. فردی‌که در بخشی از فولادشهر پنج تکه زمین خریده بود دراین‌باره می‌گوید: «زمین ارزان در اصفهان فقط همین‌جا داریم، ساخت‌وسازها آغاز شود بیابان‌های اطراف فولادشهر و بهارستان به قیمت‌های میلیاردی می‌رسند.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.