دولت سیزدهم باید بر پایه عقلانیت پیش برود

منصور حقیقت پور، فعال سیاسی اصولگرا شرایط پیش روی دولت سیزدهم را در گفت‌وگو با اصفهان زیبا ارزیابی کرد

هم‌زمان با تشکیل دولت سیزدهم و به فاصله یک از روز از اعلام رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به کابینه حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در اولین نشست با اعضای هیئت دولت (در روز 4 شهریور) از وزرای خود در خصوص برنامه‌هایشان و در قالب عهدنامه‌ای امضاء گرفت تا آن‌ها را نسبت به اجرای وظایفشان متعهد سازد. پروتکلی با عنوان «مدیران دولت مردمی» که شامل اصول و ارزش‌های ده‌گانه برآمده از آرمان‌های انقلاب اسلامی و گفتمان انقلاب ناظر بر برنامه‌های دولت است تا هیئت‌وزیران آن‌ها را سرلوحه کار و تصمیم‌گیری‌های خود قرار دهند.

شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰

مفاد این پروتکل عبارت‌اند از: التزام عملی به ارزش‌های انقلاب اسلامی، توجه به نیازهای اولویت‌دار مردم به‌ویژه محرومان و اقشار آسیب‌پذیر و استفاده بهینه از تمامی ظرفیت‌ها در جهت رفع آن‌ها، ارج نهادن به فرصت خدمت بی‌منت به مردم و تلاش مخلصانه و جهادی در گره‌گشایی از مسائل مردم با محوریت وحدت ملی و تقویت پیکره واحد ایران اسلامی و اهتمام در تأمین عادلانه حقوق عامه، فساد ستیزی و نفی مطلق روابط ناسالم اداری، شناسایی زمینه‌های فسادزا و تعارض منافع و اقدام قاطع، سریع و مؤثر در جهت رفع آن‌ها، قانون‌گرایی، پاسخگویی، شفافیت و انضباط مالی، طهارت اقتصادی و پرهیز از اشرافی گری، تولید محوری و اهتمام در رفع موانع تولید، ترویج کالای ایرانی، شناسایی تمامی ظرفیت‌ها و استعدادهای کشور و حرکت به‌سوی فعال‌سازی کامل آن‌ها به‌عنوان رویکرد حاکم بر تمامی ارکان و اجزا دولت، بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ابتکارات دانش‌بنیان در هوشمند سازی و چابک سازی نظام اداری، تأمین دسترسی عادلانه مردم به خدمات عمومی و دولتی و تبدیل آن به ابزاری برای نظارت مردمی، شایسته‌سالاری در انتخاب خدمتگزاران مبتنی بر معیارهای؛ انقلابی بودن، کارآمدی،‌ پاک دستی و فساد ستیزی، مردم محوری، توسعه ارتباط با آحاد جامعه و رعایت کرامت مردم و تعامل مؤثر با رسانه‌ها،‌نقدپذیری و اهتمام جدی به افکار عمومی، تمهید و تأمین شرایط مناسب برای مشارکت مردم به‌ویژه نخبگان، صاحب‌نظران، جوانان و کارآفرینان در حل مسائل کشور و جهش به‌سوی ایران قوی. رئیس‌جمهوری در همان جلسه عنوان کرد شرایطی که در کشور حاکم است شایسته ملت ایران نیست و باید با التزام به این قرار نامه درصدد تغییر وضعیت بحرانی برآییم. البته باید دید وزرای دولت سیزدهم چگونه می‌توانند از فرصت‌های پیش رو استفاده کنند و از پس معضلات کنونی کشور برآیند. آن‌هم در شرایطی که ملزم به گرفتن تدابیری سریع در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی زیر سایه تحریم‌ها هستند.

انقلابی گری باید بر پایه عقلانیت باشد نه هتاکی

منصور حقیقت‌پور، نماینده ادوار مجلس و مشاور عالی علی لاریجانی در مجلس نهم در بررسی کابینه سیزدهم به «اصفهان زیبا آنلاین» گفت: «اولین نکته‌ای که باید موردتوجه وزرا باشد، صداقت و شفافیت است.» او با اشاره به عهدنامه‌ای که از سوی وزرا و در رابطه با تعهد آن‌ها به وظایفشان به امضاء رسیده است، گفت: «توافقنامه یا مرام‌نامه میان آقای رئیسی و وزرایش روال قانونی نیست و یک سلیقه به‌حساب می‌آید تا هم اعضای دولت و هم جامعه بدانند که دولت سیزدهم بر چه اساسی عمل خواهد کرد و چه موضوعاتی برای آن‌ها در اولویت قرار دارد. توافقی ضمنی میان مسئولان و سران کشور که آن را شاخص کار خود قرار دهند. از سویی وزرا باید بپذیرند که بر اساس خواسته و نیازهای مردم (مردم پایه) رفتار کنند.» حقیقت پور در ادامه تأکید کرد: «عنوان دولت سیزدهم، دولتی مردمی، جهادی و انقلابی است و طبق گفته مقام معظم رهبری انقلابی گری باید بر پایه عقلانیت نیز باشد. ما انقلابی گری عصبانی، انقلاب گری پرخاشگر و هتاک نداریم. انقلابی گری باید بر پایه عقل باشد.» این نماینده ادوار در پاسخ به این سؤال که دولت سیزدهم با استفاده از چه سیاستی می‌تواند به اجرای گام دوم انقلاب و بر اساس یک رویکرد انقلابی و جهادی عمل کند؟ گفت: «انقلاب اسلامی دارای هویت است و شاخصه‌ها و پارادایم‌های تشخیص این هویت باید در دستور کار دولت قرار گیرد. در هویت انقلابی ما باید آرمان‌ها، اعتقادات و ارزش‌های دینی و انقلابی را در عملکرد خود حاکم قرار دهیم. راهی که نگاه ویژه‌ای به محرومین و مستضعفین دارد. هویت انقلابی وابسته به کاخ‌ها و پست‌ها نیست. این شیوه مدیون امام (ره) است که ارزش بسیاری برای قشر ضعیف جامعه قائل بودند و فرمودند که ما یک موی کوخ‌نشینان را با کاخ‌نشین‌ها عوض نمی‌کنیم.» حقیقت پور افزود: «در شاخصه‌های انقلابی‌گری ما به دنبال مطامع دنیا نیستیم، بلکه خدمت به مردم در اولویت ما است. در این راه نباید زمان را از دست داد و باید از حداکثر فرصت برای رفع مشکلات مردم استفاده کرد. برداشت حداقل از دنیا و دادن بهره فوق‌العاده به انقلاب اسلامی و مردم ایران ازجمله اهداف انقلابی است.»

ریل دولت تغییر نکرده، تنها لوکوموتیو آن جدید شده است

او با اشاره به سبک زندگی چهره‌های شاخص انقلاب گفت: «شهید سلیمانی از دنیا چه با خود برد؟ شهید حسن تهرانی مقدم چطور؟ در عوض آن‌ها چه چیز تقدیم به این انقلاب و سپاه و نیروی هوایی کردند؟ شهید رجایی، شهید بهشتی و شهید مطهری از این دنیا چه با خود بردند و چه چیزهای را برای ما به یادگار گذاشتد؟ بنابراین وزرای ما اگر می‌خواهند انقلابی و جهادی عمل کنند، باید کمترین برداشت را از این جایگاه برای خود داشته باشند؛ کمترین امکانات را ازلحاظ حقوق، خانه، ماشین و تشریفات داشته باشند و در مقابل باید روزی 20 ساعت برای انقلاب و کشور کار مفید انجام دهند.» حقیقت پور بابیان اینکه ما در دولت‌های پیشین وزرایی داشته‌ایم که آداب شاهنشاهی را به‌جای آداب انقلابی اسلامی به کار می‌بردند و از امکانات و فرصت‌های پیش رویشان به‌منظور اهداف فردی استفاده می‌کردند. افزود: «امیدواریم کابینه دولت سیزدهم به شعارها و وعده‌های خود عمل و اهداف انقلابی خود را در کشور پیاده کنند.»

بازنگری برای پیوستن به «اف ای تی اف» در دستور کار قرار می‌گیرد

مشاور عالی رئیس مجلس دهم در ارزیابی خود نسبت به وزاری کابینه سیزدهم گفت: «جهادی و انقلابی بودن وزرا به‌تنهایی کافی نیست. یک فرد انقلابی باید باادب، بااخلاق و باسواد باشد. برای مثال احمدی وحیدی، وزیر کشور نمونه بارز یک فرد انقلابی در رفتار است. انسانی باتقوا و پرکار که بنده می‌توانم در رابطه با منش و رفتار او قسم یاد کنم. درنهایت نمی‌توان برداشت واضحی از کابینه سیزدهم داشت. این کابینه همچون هندوانه دربسته‌ای است که عملکرد کلی آن در آینده مشخص می‌شود.» حقیقت پور معتقد است که یک سری از وزار ازلحاظ تخصص و تجربه شایستگی پست‌هایی که در آن‌ها قرار گرفتند را ندارند. او افزود: «به عقیده بنده رئیس سازمان انرژی اتمی کارآمدی لازم را برای این پست ندارد. همان‌طور که می‌دانید ما دانشمندان هسته‌ای بسیاری در کشور همچون آقای صالحی داریم که می‌توانستند جایگزین ایشان شوند. افرادی که سرمایه نظام به شمار می‌آیند.»
این نماینده ادوار در پایان ضمن اشاره به اینکه رفتار سیاسی دولت تنها بر اساس سیاست آقای رئیسی نیست و ریل دولت تغییر نکرده، بلکه تنها لوکوموتیو آن جدید شده است، ادامه داد: «بر اساس اظهارات آقای رئیسی و مواضع او نسبت به کشورهای همسایه ایران، تحرک کشور ما در منطقه افزایش پیدا خواهد کرد. همان‌طور که می‌بینید تحولات در خاورمیانه رو به افزایش است و با توجه به این شرایط ایران باید نقش اساسی خود را در این تحولات نشان دهد.» حقیقت پور همچنین با پیش‌بینی در خصوص آینده برجام و همچنین «اف ای تی اف» گفت: «به‌زودی مذاکرات وین شروع خواهد شد و تیم آقای رئیسی تدابیر نظام و شورای عالی امنیت ملی را در این رابطه پیگیری خواهد کرد. به عقیده بنده بازنگری برای پیوستن به «اف ای تی اف» نیز در دستور کار قرار می‌گیرد. شرایطی که به‌زودی شاهد آن خواهیم بود.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.