تکه‌های پازل طلایی

مهم‌ترین نیاز سپاهان برای قهرمانی در لیگ و آسیا

شاید این جمله را شنیده باشید که مهاجم خوب برای شما پیروزی بدست می‌آورد، اما این مدافع خوب است که باعث کسب جام می‌شود. اگر به قهرمانان مسابقات مختلف باشگاهی و ملی نگاه کنیم، کاملا به این جمله ایمان می‌آوریم. درلیگ برتر فوتبال ایران نیز این موضوع کاملا صدق می‌کند. با نگاهی به قهرمانان ادوار مختلف این لیگ از سپاهان تا استقلال و پرسپولیس مشاهده می‌کنیم که تیم قهرمان نه تنها دفاع خوبی را داشته، بلکه دارای رهبر بسیار حرفه‌ای و مطمئن در خط دفاعی بوده است.

دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰

در سال‌های اوج و هنرنمایی سپاهان در لیگ برتر، هادی عقیلی وظیفه رهبری خط دفاع را برعهده داشت، در تیم استقلال که قهرمان لیگ‌‍ برتر شد، امیرحسین صادقی این نقش را عهده دار بود و اکنون در پرسپولیس، سید جلال حسینی نقش رهبری را دارد و یکی از ارکان موفقیت‌های این تیم است.
در فصل گذشته سپاهان با استفاده از زوج ولسیانی و پورقاز توانست عملکرد قابل قبولی را به نمایش بگذارد، اما نبود مدافعی مطمئن و مهم‌تر از آن با ویژگی‌های رهبری کاملا مشهود است، یعنی بازیکنی که نه تنها از لحاظ فنی بلکه از لحاظ روانی و جنبه‌های دیگر تیم را کنترل کند.
در دیدار‌های حساس لیگ برتر و یا مراحل حذفی لیگ قهرمانان مهاجمان فرصت طلب و باهوش بسیار مورد نیاز هستند؛ اما اگر با دقتی بیشتر به این مراحل نگاه کنیم خواهیم دید تیمی‌که دفاع خوبی دارد و گل کمتری دریافت می‌کند، شانس پیروزی بیشتری دارد.
 به عنوان مثال تیم السد قطر با اینکه مهاجمان بسیار خطرناکی داشت اما در مرحله حذفی به پرسپولیس که دفاع بهتری از خود نشان داد نتیجه را واگذار کرد.

الماس نقل و انتقالات

جدا از بحث خط دفاع، بهترین خرید سپاهان در نقل و انتقالات در خط‌ هافبک صورت گرفت. مسعود ریکی، ‌هافبک دفاعی بسیار موفق استقلال، زردپوش شد تا یکی از بزرگترین ضعف‌های فصل گذشته سپاهان یعنی نبود بازیکن تخریبی، که بتواند علاوه بر پوشش منطقه 14 در بازی تیم حریف اختلال ایجاد کند، برطرف شود.
ریکی کاملا برای سیستم محرم نویدکیا مناسب است، هافبکی دفاعی که می‌تواند با یارگیری بازیکن حریف او را از کار بیندازد و همچنین با حرکات عالی خود خلاقیت را از تیم حریف بگیرد.
همچنین ریکی دارای شخصیت رهبری و کنترل بازی نیز است. بازیکنی با این مشخصات در فصل گذشته در سپاهان حضور نداشت و از دلایل از هم گستیختگی‌ بازیکنان خط هافبک در زمان حملات تیم حریف بود.
نکته مثبت دیگر ریکی توانایی بازیسازی خوب او است. او فقط یک‌ هافبک دفاعی تخریبی نیست، بازیکنی با توانایی بازییسازی از عقب زمین و نیز شروع ضد حملات نیز است.
تمام این ویژگی‌ها باعث می‌شود که او مهره ای کلیدی برای سپاهان تبدیل شود و با تجربیاتش در مسابقات حساس لیگ برتر و یا لیگ قهرمانان به کمک سپاهان بیاید.

تنها به فکر حمله نباشیم

سپاهان در فاز هجومی ‌‌‌از بهترین تیم‌های ایران است. این موفقیت را در ابتدا باید مدیون تفکرات بسیار حرفه ای کادر فنی و تاکتیک‌هایش دانست و در مرحله دوم بازیکنان بسیار خوب و منطبق با سیستم مورد نظر، اما در بعد دفاعی همچنان یک تکه از پازل قهرمانی یافت نشده است.
علاوه بر آنکه رهبر و مدافع بزرگ و صاحب نام نیاز است، سپاهان در بازی‌های حساس لیگ قهرمانان به خصوص مقابل تیم‌های قدرتمند و خطرناک آسیایی و نیز مسابقات داخلی باید دفاع خوبی داشته و فقط به گلزنی فکر نکند و اصل دفاع را نیز در ذهنش به عنوان راهی برای برتری داشته باشد.
شاید این جمله به عقیده برخی ضد فوتبال و یا چندان زیبا نباشد، اما شما اگر در چنین بازیهایی گلی را دریافت کنید، ممکن است ساختار تیم از هم بپاشد و یا بازگشت سخت شود و مهم‌تر از آنکه همیشه بازگشت به بازی ممکن نیست.
البته که منظور از این سخن دفاع مطلق و بازی‌هایی همچون یونان در یورو2004 و شبیه آن نیست که همگان حتی پس از سالها آن را بسیار ناپسند و ترسووار خطاب می‌کنند، اما کمی ‌بیشتر پرداختن به دفاع و تلاش برای ساختار دفاعی منسجم و اینکه بازیکنان بتوانند اگر نیاز شد حتی 90 دقیقه هم دفاع کنند تا در نهایت در لحظه طلایی گل را بزنند، می‌تواند تکه طلایی پازل موفقیت برای سپاهان باشد.
سپاهان از لحاظ شخصیت قهرمانی و بازیکنان اصلی و ذخیره بسیار غنی است اما شاید در بازسازی دوباره اش باید به نکات گفته شده توجه بیشتری کند تا دوباره بر بام لیگ ایران ایستاده و پس از آن در لیگ قهرمانان آسیا نیز بدرخشد.
آیندگان به قهرمانی می‌نگرند  و نه فقط به بازی زیبا، قهرمانی ثبت می‌شود اما بازی زیبا پس از مدتی فراموش می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.