در اصفهان قدر نمی‌دانند

بررسی وضعیت فوتسال بانوان استان در گفت‌وگوی اصفهان‌زیبا با زینب شریفی

فصل جدید لیگ برتر فوتسال بانوان قرعه‌کشی شد و تیم‌های نامی نو و هیئت فوتبال شهرستان اصفهان حریفان خود را شناختند. نامی نو در گــروه اول با تیم‌های پالایش نــفـــت آبــادان، هیئت فوتبال خراسان رضــوی، مـــس کرمان، هیئت فــوتـــبـــال شهــرســتــان رودان، پویندگان فجر شیراز، فرهان ملارد و بوتا پارس ایرانیان و تیم هیئت فوتبال اصفهان در گروه دوم با تیم‌های سایپای تهران، شــــرکــــت مـــلــــی حــفـــاری ایـــران، مـــس رفسنجان، رهیاب تهران (پیکان تهران)، پارس آرای شیراز، کیمیای اسفراین و نصر فردیس هم‌گروه شد.

چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

تیم هیئت فوتبال اصفهان که فصل قبل نتایج ضعیفی کسب کرد، هفته گذشته در تهران به دیدار تیم شهروند ساری رفت تا برنده این بازی آخرین تیم لیگ برتری لقب بگیرد که با توجه به پیروزی نماینده استان، سهمیه دوم ورزش نصف‌جهان در این مسابقات نیز حفظ شد. تیم هیئت فوتبال اصفهان را در این دیدار زینب شریفی به‌عنوان سرمربی همراهی می‌کرد. به این بهانه گفت‌وگویی با این مربی سازنده فوتسال بانوان استان داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

چطور شد هدایت تیم هیئت فوتبال برای این تک‌بازی سرنوشت‌ساز را پذیرفتید؟

یکی از سهمیه‌های لیگ برتری اصفهان در معرض خطر بود و فدراسیون فوتبال یک دیدار در مرحله پلی‌آف بین تیم هیئت فوتبال اصفهان و شهروند ساری برای شناخت یک سهمیه لیگ برتری باقی‌مانده گذاشته بود.
پیش‌تر در طول فصل، رئیس هیئت فوتبال شهرستان اصفهان درخواست همکاری با این تیم را داده بود؛ اما به دلیل فشاری که روی این تیم بود و فشاری که روی خودم بود، این پیشنهاد را قبول نکردم؛ زیرا پیش از شروع فصل، خودم را یکی از گزینه‌های سرمربیگری یا مربیگری تیم‌های اصفهانی می‌دانستم؛ اما با برخورد سلیقه‌ای که شد، از قافله لیگ برتری جا ماندم. سهمیه‌های لیگ برتری فوتسال استان می‌تواند بستر مناسبی برای پرورش مربیانی در سطح لیگ برتر باشد؛ اما با کمال تأسف از این بستر برای پرورش مربیان جهت لیگ برتر استفاده نکردیم.
چند هفته پیش پیشنهاد همکاری با هیئت فوتبال اصفهان برای حفظ سهمیه لیگ برتری ارائه شد که با درنظر گرفتن جوانب مختلف آن را پذیرفتم؛ زیرا دوست داشتم فشار روحی‌روانی را که روی تیم یک فصل مانده بود، بردارم و به این تیم کمک کنم و خوشبختانه این اتفاق رخ داد. با توجه به اینکه این تیم در دیدارهایش زیاد گل می‌خورد، بازی‌های دوستانه زیادی تدارک دیدیم و جا دارد از همه کسانی که به‌عنوان بازیکن تمرینی با تیم هیئت فوتبال در جهت حفظ سهمیه این تیم همکاری کردند، تشکر کنم.

 بازی با شهروند ساری را چطور دیدید؟

تیم شهروند ساری، دو بازیکن باتجربه داشت و مطهره توکلی، دروازه‌بان این تیم نیز از بازیکنان اصفهانی است که سابقه حضور چندساله در لیگ برتر را دارد. ما قدر بازیکنان خودمان را نمی‌دانیم و اگر توکلی درون دروازه شهروند نبود، در نیمه اول می‌توانستیم چند گل بزنیم؛ اما با درخشش او نتوانستیم در نیمه اول گل بزنیم. در مجموع بازی پایاپایی بود و در نهایت توانستیم با نتیجه چهار بر سه به پیروزی برسیم؛ البته در نیمه اول بازی مساوی شده بود اما با آنالیز خوبی که توسط خانم نیکدستی از تیم مقابل داشتیم، در بین دو نیمه با بازیکنان صحبت کردیم. با شروع خوبی که در نیمه دوم داشتیم، دو گل به تیم مقابل زدیم؛ اما از دقیقه هشت نیمه دوم پنج خطایی شدیم و فوتسالی‌ها می‌دانند چه وضعیت دشواری است، خوشبختانه با تدابیری که به کار گرفته شد، توانستیم از این بحران خارج شویم.
بازیکنان تیم هیئت فوتبال بسیار جوان و با انگیزه هستند و با اتکا به این نیروی جوانی و انگیزه، در تمام بازی پرس از جلو داشتیم و جسورانه بازی کردیم. تیمی که یک فصل دو گل زده بود، توانست در یک بازی چهار گل بزند که از قدرت جنگندگی تیم، خودباوری بازیکنان و حمایت تیم مدیریتی هیئت نشان داشت.

 همکاری شما با این تیم ادامه پیدا می‌کند؟

صحبت من با هیئت فوتبال تنها برای تک بازی حفظ سهمیه بود که خوشبختانه این اتفاق رخ داد و حتی برای ما آی دی کارت صادر نشده بود و از بالای سر نیمکت تیم را هدایت می‌کردیم.

 به‌عنوان یک مربی ایراد کار تیم هیئت فوتبال در فصل گذشته را چه می‌دانید؟

تمایلی ندارم همکارانی را که قبل از من در این تیم مربیگری کرده‌اند، قضاوت کنم؛ زیرا ایراد از جای دیگری بود. در سال‌های قبل که شهناز یاری در اصفهان فعالیت می‌کرد یا دوره‌ای که میترا چین سری سرمربی تیم بود، مسئولان هیئت فوتبال می‌توانستند زمینه همکاری چند مربی بومی در کنار این مربیان را فراهم کنند. نیاز است مربیان جوان آبدیده شوند؛ زیرا لیگ برتر شرایط خاص خود را دارد و می‌دانم همکارانم برای تیم هیئت فوتبال زحمت زیادی کشیده‌اند و از آن‌ها تشکر می‌کنم؛ اما لازم بود از زمانی که تیم لیگ برتری داشتیم، بستری برای مربیان اصفهانی فراهم شود. در اصفهان مربیان خوبی داریم و وقتی یک مربی بازیکن خوبی می‌سازد، حتما مربی خوبی است.

 دلیل نتیجه نگرفتن این تیم را چه می‌دانید؟

کادر بسیار شلوغ داشتند و سلیقه‌ای رفتار می‌شد که نباید این اتفاق‌ها در سطح حرفه‌ای رخ بدهد.

 اگر همکاری شما ادامه پیدا کند، چه برنامه‌ای دارید شرایط فصل گذشته تکرار نشود؟

اگر همکاری من با این تیم ادامه پیدا کند، تمایل دارم توان مربیان استان دیده شود. بخش آموزش هیئت فوتبال باید مقوله دانش‌افزایی را به‌طور مداوم برای مربیان در نظر بگیرد؛ زیرا یک مربی باید هر روز و هر ساعت دانش بیاموزد.

 با خرید امتیاز تیم لیگ برتری موافقید یا اینکه تیم‌های استان از زیرگروه کارشان را شروع کنند و مرحله‌مرحله به لیگ برتر برسند؟

هر دو تیم نامی نو و هیئت فوتبال با خرید سهمیه تیم‌های دیگر در لیگ برتر شرکت کردند؛ اما سهمیه اخیر تیم هیئت فوتبال که در لیگ برتر حفظ شد، به نوعی اولین سهمیه است که خود مربیان و بازیکنان اصفهانی آن را به دست آورده‌اند. اعتقادم بر این است که بازیکنان و مربیان از لیگ‌های پایین‌تر شروع کنند و به لیگ برتر برسند تا لذت‌بخش باشد و قدرش را بدانند.
اصفهان در رشته فوتسال، بازیکنان بسیار خوبی دارد که در هر تیمی هم بوده‌اند، خوب نتیجه گرفته‌اند. در ورزش حرفه‌ای نمی‌توان روی بحث بومی‌گرایی تمرکز کرد؛ اما اگر قرار است بازیکن از دیگر استان‌ها بیاید، باید بازیکنان درجه یک بیاوریم، نه بازیکنان معمولی که کنار ستاره‌ها بوده‌اند. به نظرم اگر تیم‌های ما می‌خواهند خوب نتیجه بگیرند، باید دو یا سه بازیکن مطرح به خدمت گرفته شده و بیشتر ترکیب را بازیکنان جوان و باانگیزه بومی تشکیل بدهند.
از باشگاه‌های بزرگ سپاهان و ذوب‌آهن درخواست می‌کنم به بحث فوتسال بانوان ورود کنند؛ زیرا با حمایت این باشگاه‌های حرفه‌ای، قهرمانی از آن اصفهان خواهد بود.

 فوتسال بومی اصفهان توانایی داشتن دو تیم لیگ برتری را دارد؟

می‌توانیم یک تیم بسیار قوی و یک تیم جوانان به‌عنوان پشتوانه داشته باشیم. تیم جوانانی که هدایت آن را برعهده داشتم، چندین عنوان کشوری کسب کرد و اگر تیم ما حمایت شده بود، صادرات بازیکن داشتیم. برخی از بازیکنان به دلیل اینکه در فوتسال جایی برای رشد نداشتند، به سمت فوتبال رفته‌اند و بازیکنانی که نیمکت‌نشین سپاهان و ذوب‌آهن هستند، می‌توانند در فوتسال کارایی بیشتری داشته باشند.

 چرا بازیکنان خوب اصفهان برای همراهی تیم‌های استان تمایلی ندارند؟

بارها بازیکنان مطرح این موضوع را به زبان آورده‌اند. شاید به این دلیل که قدر استعدادها را نمی‌دانیم. هم در بحث مربیگری و هم در بحث بازیکنان و قاعدتا علت‌های زیادی دارد که نمی‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

 شرایط فوتسال بانوان در سطح استان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

سال گذشته استعدادیاب هیئت بودم و دو فستیوال برای نونهالان برگزار کردیم و بازیکنان بسیار خوبی پیدا شدند که مایه دلگرمی بود؛ اما نیاز است این بازیکنان سامان‌دهی شوند. در استان اصفهان و شهرستان‌های مختلف چون نجف‌آباد، شاهین‌شهر، درچه و زرین‌شهر ظرفیت بالایی در رشته فوتسال داریم و نیاز است از این ظرفیت بهره‌برداری شود. بازی‌های بزرگ‌سالان فوتسال استان به‌صورت رونده برگزار می‌شود که من همواره به این موضوع معترض بودم و پارسال لیگ به‌صورت مفید اجرا شد که بازیکنان رشد خوبی داشتند؛ اما امسال به دلیل وضعیت کرونایی بهانه به دستشان افتاد تا روال برگزاری به شیوه سابق شود. برای ارتقای سطح فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی بانوان باید همانند بخش پسران، رده‌بندی سنی به‌ویژه در رده پایه در نظر گرفته شود تا بازیکنان در رده سنی خودشان رشد کرده و در بازی با تیم‌های بزرگ‌سال دچار مصدومیت نشوند و از هیئت فوتبال استان می‌خواهم این موضوع را در دستور کار قرار دهند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.