پنج قدم تا شروع کسب‌وکار اینترنتی

برای داشتن یک سایت فروش چقدر باید هزینه کرد؟

شیوع بیماری کرونا و قرنطینه‌های طولانی‌مدت از فروشگاه‌های بزرگ گرفته تا مغازه‌های کوچک را با مشکلات فراوانی مواجه کرد. در این میان کرونا برای کسب‌وکارهای آنلاین به یک فرصت تبدیل شد تا فروش بالایی را تجربه کنند، به دنبال رونق بازار فروشگاه‌های آنلاین، تقاضا برای راه‌اندازی سایت بالا رفته است و اکنون کسبه زیادی تمایل به ساخت یک سایت اینترنتی دارند. راه‌اندازی سایت اینترنتی برخلاف تبلیغات مختلف در فضای مجازی رایگان نیست و بابت بخش‌های مختلف آن باید هزینه پرداخت. همچنین پس از راه‌اندازی باید بابت پشتیبانی از سایت، ماهانه به پشتیبان حقوق پرداخت کرد.

پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

داشتن یک سایت درست‌وحسابی در این روزهای کرونایی تأثیر بسزایی در کسب‌وکارها ایجاد می‌کند. دامنه، هاست، طراحی، تولید محتوا و پشتیبانی پنج مرحله اصلی راه‌اندازی یک سایت محسوب می‌شود. هریک از این مراحل به تناسب کیفیت هزینه متفاوتی دارد و به‌اصطلاح هرچقدر پول بدهید آش می‌خورید!

راه‌اندازی سایت اینترنتی چقدر آب می‌خورد؟

تبلیغات مختلفی در راستای راه‌اندازی سایت به‌صورت رایگان در فضای مجازی منتشر می‌شود و تنها با جست‌وجوی عبارت «ساخت رایگان سایت» در موتور جست‌وجوگر، صفحات متنوعی پیدا خواهد شد. نتیجه یک گشت‌وگذار کلی در این صفحات مختلف از رایگان‌نبودن راه‌اندازی سایت حکایت می‌کند، برای نمونه در یکی از این صفحات تبلیغ راه‌اندازی سایت اینترنتی با وردپرس منتشر شده که طبق این تبلیغات نصب وردپرس رایگان صورت می‌گیرد، ولی کاربر برای شروع کار سایت خود باید حداقل 300 هزار تومان بابت‌هاست و دامنه سایت بپردازد. بنابراین راه‌اندازی یک سایت فروش رایگان در شرایط فعلی ممکن نیست. همچنین راه اندازی یک سایت اینترنتی قیمت ثابتی ندارد و قیمت باتوجه به سلیقه فرد و نوع و بخش‌های مختلف سایت مشخص می‌شود. بررسی میدانی از هزینه راه اندازی سایت نشان می‌دهد قیمت سایت فروش ساده از 150 تا 500 هزار تومان شروع می‌شود و این بها برای سایت‌های اختصاصی به 100 میلیون تومان می‌رسد.

دامنه قدم اول

یک سایت فروش در مرحله اول به دامنه یا آدرس نیاز دارد و این دامنه برخلاف تصور رایگان نیست. دامنه سایت به طور معمول سالانه اجاره داده می‌شود و اکنون تعرفه ثبت و تمدید دامنه.ir به‌ترتیب برای یک سال مبلغ ۱۵ هزار و برای پنج سال مبلغ ۴۵ هزار تومان است.
این هزینه برای دامنه.net سالانه نزدیک به 40 هزار تومان می‌رسد. همچنین پرداخت‌نکردن هزینه دامنه سایت در موعد مقرر به معنای آزادشدن دامنه و فروش آن به شخص دیگری است.

هاست قدم دوم

هاست بخشی از یک سیستم همیشه روشن و متصل به اینترنت است. اگر لحظه‌ای این سیستم دچار مشکل شود یا اتصال به اینترنت قطع شود، سایت فروش از دسترس خریداران خارج می‌شود. درنتیجه هاست از ارکان بنیادی یک سایت اینترنتی به‌شمار می‌رود و ماهیانه و یا سالیانه توسط شرکت‌های هاستینگ اجاره داده می‌شود. اجاره بهای هاست بسته به کیفیت‌هاست نوع و حجم سایت، مدت اجاره و تعرفه‌های شرکت مشخص می‌شود، گاهی این هزینه برای یک سایت 10 هزار تومان است و در مواقعی هزینه‌هاست یک سایت پرحجم به یک میلیون تومان می‌رسد.

طراحی قدم سوم

سومین قدم برای راه‌اندازی یک سایت فروش طراحی آن است. طراحی سایت با روش‌ها و تکنیک‌های برنامه‌نویسی مختلفی صورت می‌گیرد و اختلاف تکنیک، متد طراحی و سابقه یا مهارت طراح در تعیین قیمت طراحی سایت مؤثر است.
درحال حاضر تبلیغاتی با مضمون طراحی سایت فقط با 100 یا 200 هزار تومان در فضای مجازی به چشم می‌خورد و این دسته سایت‌ها طراحی ساده‌ای دارد. طراحی پیشرفته سایت نیز بین یک تا 20 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود، برای نمونه، یکی از برنامه‌نویسان در فضای مجازی از دریافت 8 تا 15 میلیون تومان در ازای طراحی گرافیکی یک سایت پیشرفته می‌گوید. برخی از برنامه‌نویسان معروف نیز بابت طراحی اختصاصی سایت تا سقف 100 میلیون تومان دریافت می‌کنند.

تولید محتوا  قدم چهارم

تولید محتوا آخرین قدم جهت راه‌اندازی سایت فروش محسوب می‌شود.
قیمت‌گذاری در تولید محتوای سایت مانند طراحی آن با توجه به کارایی و توانایی کارشناس تولید محتوا متفاوت است و قیمت ثابتی ندارد.
تولید محتوا برای سایت‌های فروش بهای زیادی ندارد و با کمتر از یک میلیون تومان تمام می‌شود.

پشتیبانی قدم پنجم

پشتیبانی فنی سایت از مهم‌ترین هزینه‌های یک سایت است و یک پشتیبان به بررسی روزانه، هفتگی یا ماهانه عملکرد سایت، به‌روزرسانی منظم کدنویسی و قالب‌ها، کنترل خطاهای سایت و... می‌پردازد. حداقل دستمزد پشتیبانی ساده سایت فروش برای هر نفر ماهیانه 120 هزار تومان است.
 سایت‌های اینترنتی بزرگ نیز به‌طور معمول به تعداد زیادی پشتیبان نیاز دارد و حقوق ماهانه آن‌ها در مواقعی معادل حداقل دستمزد حقوق اداره کار است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.