بی‌مهری قیمت‌ها در مسکن مهر اصفهان

قیمت مسکن مهر در تولد 10 سالگی 10 برابر شد

مسکن مهر در بسیاری از مناطق استان اصفهان 10ساله شد. در بخشی از اصفهان، مسکن مهر بیشتر از 10 سال سن دارد و در بخش‌های مختلف هنوز متولد نشده است! زیرا ساخـتـمـان‌هـای نیمه‌کاره سال‌هاست رها شده‌اند. حالا دولتمردان دولت رئیسی وعده تکمیل این واحدها را می‌دهند. به‌هرحال بسیاری از واحدهای مسکن مهر، سال 1400 تولد 10 سالگی گرفتند و جالب‌تر اینکه در این 10سال دست‌کم رشد قیمتی 10برابری را تجربه کردند. حالا در دهه دوم عمر مسکن مهر، طرحی که قرار بود اقشار ضعیف جامعه را خانه‌دار کند، با قـیـمـت‌هـای نـجـومـی خریدوفروش می‌شود. امروز کارگر با حداقل حقوق اداره‌کار باید دست‌کم 120ماه معادل 10 سال کار کند و تمام درآمدش را پس‌انداز کند تا اگر قیمت مسکن مهر ثابت ماند، صاحب‌خانه شود.

شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

فولادشهــر و بـهـارســتـان اصـلـی‌تـریـن میزبان‌های ساخت مسکن مهر در اصفهان بودند؛ ولی در شهرهایی مانند شهر مجلسی و شاهین‌شهر نیز مسکن مهر بسیاری ساخته شد.

فولادشهر

33 هزار واحد مسکن مهر در شهر فولادشهر ساخته شد تا فولادشهر اصفهان رکورددار یکی از عظیم‌ترین پروژه‌های مسکن‌مهر در کشور باشد. از این 33 هزار واحد، هزاران واحد نیمه‌کاره هستند و درصـد تـکـمـیـل آن‌ها متفاوت است؛ ولی فعالان بازار این منطقه می‌گوید دست‌کم یکی دو سالی کار دارند. درصد زیادی از واحدهای تکمیل‌شده نـیـز خالی از سکنه هستند و این مسئله شرایط عجیبی برای مسکن مهر فولادشهر رقم زده است. یکی از فعالان بازار مسکن‌مهر فولادشهر می‌گوید: «زمانی که ساخت مسکن در این منطقه کلنگ خورد، افراد زیادی فقط با هدف سرمایه‌گذاری خرید کردند، تعدادی از آن‌ها حتی نمی‌دانند واحدشان کجا قرار دارد.» سرمایه‌گذاری در مسکن مهر فولادشهر پربازده بود؛ زیرا آپارتمان‌های 35 تا 50 میلیون تومانی 10سال قبل، امروز بالاتر از 400 میلیون تومان خریدوفروش می‌شوند. در این بین سال‌های 93 تا 96 قیمت واحدهای کلیدنخورده در مسکن مهر به 20 میلیون تومان نیز رسید. افرادی در آن سال‌ها یک واحد مسکن مهر را با یک خودروی پراید کارکرده تعویض می‌کردند.
مسکن مهر فولادشهر نسبت به 10سال قبل از پایین‌ترین قیمت تا بالاترین قیمت دست‌کم 20 برابر رشد کرده است و امروز با قیمتی بالاتر از 350 میلیون تومان عرضه می‌شود. آپارتمانی 90 مترمربعی، 10 ســال ساخت با قیمت 450 میلیون تومان در محله «ای 6»، آپارتمانی 85 مترمربعی 10 سال ساخت با قیمت 420 میلیون تومان در محله «ای 4» و آپارتمانی 100 مترمربعی 10 سال ساخت با قیمت 500 میلیون تومان در محله «ای 3» از جمله آپارتمان‌های فروشی مسکن مهر در فولادشهر هستند.

بهارستان

بهارستان پس از فولادشهر میزبان تعداد زیادی از آپارتمان‌های مسکن مهر بود و برخلاف فولادشهر از همان ابتدا تقاضا برای مسکن مهر بهارستان بیشتر از فولادشهر بود، به همین دلیل در طرح اقدام ملی تولید مسکن نیز قرار شد تعداد زیادی از آپارتمان‌ها در بخش‌های مختلف بهارستان کلنگ بخورد. مسکن مهر بهارستان در پاییز گذشته به قیمت‌های میلیاردی رسید؛ ولی امروز در محدوده بالاتر از 500 میلیون و کمتر از 900 میلیون تومان برای فروش آگهی می‌شود. آپارتمانی 76 مترمربعی 10 سال ساخت با قیمت 700 میلیون تومان، آپارتمانی 81 مترمربعی 10سال ساخت با قیمت 860 میلیون تومان و آپارتمان 875 مترمربعی 10سال ساخت با قیمت 880 میلیون تومان از جمله آگهی‌های فروش ملک در این منطقه هستند. این آپـارتـمـان‌هـا 10سال قـبــل یـک دهم امروز قیمت داشتند؛ یعـنـی بین 60 تا 86 میلیون تومان؛ ولی با آغاز رکود بازار مسکن، قیمت این آپارتمان‌ها به 35 میلیون تومان نیز رسید و امروز نسبت به کمترین قیمت 10 سال گذشته تا 20 برابر گران شده‌اند.

شهر مجلسی

مسکن مـهـر شـهـر مجلسی یکی از کم‌تقاضاترین‌ها در سطح استان یا شاید کشور بود. یوسفیان، فعال بازار این منطقه، می‌گوید: «شرکت‌ها به زور فروش اقساطی با پرداخت‌های بلندمدت واحدها را کمتر از 60 میلیون تومان می‌فروختند؛ ولی امروز کمتر از 300 میلیون تومان واحدی برای فروش نداریم.» رشد قیمت مسکن مهر شهر مجلسی به اندازه بهارستان و فولادشهر نبود؛ ولی آن‌ها نیز در طول 10 سال گذشته نسبت به کمترین قیمت، دسـت‌کـــم 10 بــرابـــر شــدنــد. آپارتمانی 80 مــتــرمــربـعـی و 10سال ساخت با قیمت 400میلیون تومان، آپارتمانی 90مترمربعی و 10سال ساخت با قیمت 450 میلیون تومان و آپارتمانی 85مترمربعی و 10سال ساخت با قیمت 420 میلیون تومان از جمله آگهی‌های فروش در واحدهای مسکن مهر شهر مجلسی هستند.

شاهین‌شهر

مسکن مهر شاهین‌شهر از همان 10سال قبل تاکنون پرتقاضا بود، به همین دلیل بیشتر از 80 میلیون تومان قیمت می‌خورد. در زمان رکود بازار مسکن نیز مسکن مهر شاهین‌شهر افت خاصی نکرد و در محدوده 65 تا 75 میلیون تومان معامله می‌شد و امروز واحدهای این شهر بیشتر از 500 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. آپارتمانی 81 مترمربعی و 10 سال ساخت با قیمت 580 میلیون تومان، آپارتمانی 70 مترمربعی 10 سال ساخت با قیمت 470 میلیون تومان و آپارتمانی 85 مترمربعی و 10 سال ساخت با قیمت 630 میلیون تومان از جمله آگهی‌های فروش مسکن مهر در شاهین‌شهر هستند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.