رقص رکود بر تارو‌پود فرش

بازار فرش ماشینی اصفهان در روزهای بهاری سال 1400، خواب زمستانی سنگینی را آغاز کرد تا روزهای پر رونق بازار فرش برای تهیه جهیزیه در شعبان و تابستان هم به فراموشی سپرده شود. قفل معاملات در بازار فرش با وجود ثبات نسبی قیمت‌ها همچنان باز نشده است و فرش‌فروشان اصفهانی روزهای خود را در انتظار مشتری به شب می‌رسانند. فعالان بازار درمورد این رکود عقیده دارند رکود بازار به دنبال رونق چند سال گذشته است؛ در این سیکل اقتصادی بازار فرش ماشینی اصفهان دوران رکود چند ساله خود را آغاز کرد و پایان این دوران مشخص نیست.

سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

مشتریانی که برای خرید و تعویض فرش‌های قدیمی خود سرو دست می‌شکستند با آغاز سال 1400 به یک باره غیب شده‌اند. نه تقاضایی برای فرش ماشینی وجود دارد و نه کسی مانند سابق حاضر به بازدید از فرش‌فروشی‌ها می‌شود.

شش ماه بی‌فروغ بازار فرش

مشاهده‌های میدانی و گفت‌وگو با فعالان بازار فرش ماشینی اصفهان نشان می‌دهد قیمت فرش درمقایسه با سایر لوازم خانگی تغییری نکرده و ثبات نسبی در این بازار حاکم است. بازار فرش ماشینی اصفهان در سال 1400 با کاهش بی‌سابقه تقاضا همراه شد تا بازاریان از احتمال رکود چند ساله و تغییر شغل بگویند. احمدی، مدیر یکی از فروشگاه‌های فرش ماشینی اصفهان، می‌گوید: «از اول سال تقاضا برای خریدو فرش کاهش یافت و باوجود اعیاد مختلف و شروع عروسی‌ها، خبری از خریدار فرش برای جهیزیه هم نبود. من و همکارانم معتقدیم این شروع ماجراست و بازار فرش ماشینی وارد یک رکود چند ساله می‌شود.»
ابتدای تابستان اگرچه اخبار خوبی از رونق بازار فرش شنیده نمی‌شد، ولی نزولی‌شدن قیمت ارز بر کاهش تعرفه‌ها از سوی بسیاری از تولیدکنندگان فرش ماشینی تأثیرگذار بود. گزارش میدانی نیز از ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار فرش از ابتدای سال جاری تا به امروز خبر می‌دهد.
احمدی در این‌باره توضیح می‌دهد: «اگر وضعیت بازارهای مختلف را بررسی کنید، تمامی آن‌ها میزبان گرانی چند برابری بودند. ولی قیمت فرش ماشینی به دلیل ارزان شدن دلار در اردیبهشت، ثبات ماند و تاکنون نیز افزایش زیادی نداشته است.» همچنین به گزارش همشهری، به گفته محمدهادی کمالیان، رئیس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی، به دلیل تولید بالا و اشباع بازار، قیمت فرش درمقایسه با دیگر کالاها به ویژه لوازم خانگی رشد کمی در دوسال اخیر تجربه کرد، فرشی که قرار است بیش از ۱۰ سال برای مصرف‌کننده کار کند، درمقایسه با اقلام مصرفی کف رشد قیمت را داشته است.

 قیمت فرش

قیمت فرش ماشینی در درجه اول، به ویژگی‌های بافت فرش مانند الیاف و جنس نخ به‌کار‌رفته، شانه و تراکم آن باز می‌گردد. خلیلی، یکی از فعالان بازار فرش ماشینی اصفهان، درباره قیمت‌ها توضیح می‌دهد: «من و هم صنفی‌هایم مدام با یکدیگر تماس می‌گیریم تا از تغییرات قیمت فرش در بازار و نرخ اتحادیه اطلاع پیدا کنیم. قیمت فرش تا حدودی امسال ثابت مانده است و اکنون در فروشگاه من قیمت هر تخته فرش بسته به متراژ، تراکم، الیاف، نخ و تولید‌کننده از 600هزار تومان می‌شود و گران‌ترین مدل‌ها نزدیک به 10 میلیون تومان قیمت دارد.» احمدی نیز درخصوص قیمت فرش ماشینی توضیح می‌دهد: «اکنون گلیم‌فرش‌ها در انواع و اقسام در بازار عرضه می‌شود که قیمت اقتصادی و پایینی دارد. ولی فرش ماشینی به نسبت گران و بادوام‌تر دارد.»
به گفته این فعال بازار یک تخته فرش ماشینی شش متری بین 580 هزار تا چهار میلیون و 500 هزار تومان، فرش 9 متری بین 980 هزار تا شش میلیون و 500 هزار تومان و فرش 12 متری بین یک‌میلیون و 200 هزار تا حدود 11 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

 بازاریان در انتظار آغاز رکود

فرش‌فروشان اصفهانی از شرایط به‌وجودآمده مات و مبهوت هستند و بیشتر مغازه‌ها در طول روز خالی از مشتری‌اند. مالکی، یکی از فرش‌فروشان اصفهان، از تغییر رویه فروشندگان می‌گوید: «بیشتر مشتری‌ها یاد گرفته بودند؛ چند بار مراجعه می‌کردند تا قیمت‌ها را با فروشگاه دیگر مقایسه کنند، درمورد تفاوت قیمت نقد و اقساطی فرش می‌پرسیدند و... ولی این دسته مشتریان هم آب رفته‌اند! روزهای هفته را باید در انتظار بمانیم و حتی چند روز پیاپی کسی داخل فروشگاه هم نمی‌آید.»
خلیلی نیز از رکود سنگین این‌روزها رضایت ندارند: «یک تا سه تخته فرش در ماه، جالب نیست؟! من بیش از 50 تخته فرش در مغازه دارم و تا سه چهار سال قبل میانگین هر ماه 10 تخته فرش می‌فروختم. ولی اکنون در ماه‌های پررونق یک تا سه تخته فرش می‌فروشم. بعضی از ماه‌ها هم فروشی ندارم و در انتظار مشتری می‌مانم.»
 با این اوصاف بیشتر بازاریان امیدی به رونق بازار ندارند و سال 1400 را شروع رکود چند ساله بازار فرش ماشینی اصفهان می‌دانند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.