داشته‌ها و نداشته‌های چهارباغ‌بالا

نگاهی به امکانات شهری در خیابان چهارباغ‌بالا

پل تــاریـخـــی سـی‌وســه‌پــل منجر به شکل‌گیری دو خیابان تاریـخـی در دو سوی شمالی و جنوبی رودخانه زاینده‌رود شده است. یکی چهارباغ عباسی و دیگری چهارباغ بالا. خیابان چهارباغ بالا که در سوی شمالی رودخانه قرار دارد، درست از تقاطع پل آغاز شده و تا میدان آزادی امتداد دارد. این خیابان که از مناطق برخوردار و گران‌قیمت اصفهان از حیث قیمت زمین و ارائه خدمات به شمار می‌رود، به‌جز بافت مسکونی از کارکردهای تجاری متعددی نیز برخوردار است. چنان‌که مجتمع تجاری کوثر، مجتمع تجاری پارک و مجتمع تجاری اوسان در این خیابان قرار دارد که هر دو از مراکز خرید مهم شهر به شمار می‌روند.

سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

 همچنین قطع چهارباغ بالا از وسط توسط دو خیابان نظر شرقی و میرفندرسکی، این خیابان را از طرف خیابان نظر شرقی به یکی از خیابان‌های تجاری اصفهان یعنی نظر میانی می‌رساند. از دیگر ساختمان‌ها و مراکز مهم چهارباغ بالا می‌توان به تالار بورس، اداره مخابرات استان اصفهان، شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز اشاره کرد.
خیابان چهارباغ بالا شرایط مناسبی برای قدم‌زدن و پیاده‌روی در اغلب ساعت‌های روز دارد. به‌جز پیاده‌روهای عریضی که در دو سوی خیابان قرار دارند، در بلوار میانی این خیابان نیز مسیر پیاده‌روی عریضی به‌طور مجزا برای رفت‌وبرگشت قرار دارد که با فضای سبز مناسبی پوشیده و تزیین شده و چشم‌انداز دل‌نشینی را برای این خیابان و عابران آن ایجاد کرده است.

چهارباغ‌بالا، مترو، اتوبوس تندرو و اتوبوس واحد دارد

این خیابان همچنین از وسایل نقلیه عمومی خوبی برخوردار است. خط یک متروی اصفهان از آن عبور می‌کند و خط اتوبوس تندرو (بی‌آرتی) با عبور از میدان آزادی، روش مناسبی برای رسیدن به خیابان چهارباغ بالا از دو سوی شرقی و غربی اصفهان است. اما اگر بخواهید با اتوبوس‌های شهری به چهارباغ بالا برسید، خط 14 (کوی بهار تا هتل پل)، خط 36 (پایانه صفه تا هتل پل) و خط 40 (شهرک امیریه تا هتل پل) در اختیار شما قرار دارد.

اجرای مبلمان شهری مناسب در ایستگاه مترو

خیابان چهارباغ بالا دو ایستگاه مترو دارد. یکی ایستگاه شریعتی که در مقابل بیمارستان شریعتی قرار گرفته و دیگری ایستگاهی که در نزدیکی مجتمع تجاری کوثر و در مقابل عمارت تاریخی باغ زرشک قرار دارد. ایستگاه دوم، از معدود ایستگاه‌های مترو در اصفهان به حساب می‌آید که از مبلمان شهری مناسب، فضای تفریحی و دل‌نشینی برخوردار است. در فضای باز بزرگی که جنب این ایستگاه قرار دارد، میز و صندلی‌های سنگی چندنفره‌ای قرار داده شده که در اغلب ساعت‌های روز مکان مناسبی برای نشستن و گپ زدن است. مجموعه‌ای از کافه‌ها و رستوران‌ها نیز در دورتادور این فضا، پذیرای شهروندان هستند. جالب اینکه این فضای باز با محوطه‌های بیرونی کافه‌ها دست‌به‌دست هم داده‌اند و فضای پرنشاطی را ایجاد کرده‌اند. اجرای طرح سردیس‌های هنرمندان شاخص و مشهور اصفهان در حاشیه پیاده‌رو ایستگاه متروی چهارباغ بالا نیز، بر دل‌نشینی این فضا افزوده است. چنان‌که می‌توانید در یک عصر آفتابی، روی نیمکت‌های سنگی سفیدرنگ ایستگاه بنشینید، قهوه‌ای بنوشید و از تماشای سردیس هنرمندان بزرگی همچون عیسی بهادری، محمود فرشچیان و... لذت ببرید.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.