سرعت سرسام آور فست‌ها!

قیمت مواد اولیه فست‌فود بالا رفت

مواد اولیه فست‌فود طی ماه‌های گذشته بر مدار گرانی قرارگرفته و قیمت ثابتی ندارد. در میان انواع این مواد، گرانی در بازار سوسیس و کالباس چشمگیرتر است و قیمت بالای بعضی برندها باعث شده است خرید مرغ و گوشت قرمز از فراورده‌های پروتئینی به‌صرفه‌تر باشد. مشاهده‌های میدانی از فروشگاه‌های اصفهان نشان می‌دهد قیمت پنیر پیتزا، خیار شور، قارچ، نان باگت و تست همراه با سوسیس و کالباس افزایش یافته است و اکنون تدارک یک وعده ساده فست‌فود برای یک خانواده چهارنفره از تهیه زرشک‌پلو با مرغ هزینه بیشتری دارد!

پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰

ترکیب ساندویچ سوسیس و کالباس با خیارشور و قارچ سرخ‌کرده همراه با نوشابه خنک، یکی از خوش‌مزه‌ترین ترکیب‌ها یا حتی تفریح‌ها برای شمار زیادی از خانواده‌های اصفهانی است. به‌تازگی قیمت مواد اولیه فست‌فود به‌قدری بالا رفته است که اقشار زیادی از این تفریح و ترکیب لذت‌بخش محروم شده‌اند.

سوسیس و کالباس

فراورده‌های پروتئینی همپا با افزایش قیمت گوشت و مرغ گران شده‌اند. مشاهده‌های میدانی نشان می‌دهد قیمت بعضی از برندهای سوسیس و کالباس چند برابر قیمت مرغ و گوشت است؛ به‌طوری‌که سال گذشته حداکثر بهای هر کیلوگرم سوسیس و کالباس نزدیک به 200 هزار تومان بود؛ ولی اکنون سقف قیمت این فراورده‌های پروتئینی به حدود 300 هزار تومان رسیده است. در حال حاضر یک کیلوگرم ژامبون گوشت گوسفندی دهکده پروتئین با قیمت 289 هزار تومان یا سوسیس گوشت گوسفندی دهکده پروتئین با نرخ 269 هزار تومان عرضه می‌شود؛ در مقابل هر کیلوگرم ران گوسفندی بین 136 تا ۱۷۰ هزار تومان قیمت دارد. گزارش میدانی از فروشگاه‌های پروتئینی اصفهان از رشد تقاضا برای سوسیس و کالباس‌هایی با قیمت کمتر از 100 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم حکایت دارد. ازجمله این فراورده‌های پروتئینی پرفروش باید به کالباس مرغ 60 درصد شام‌شام 200 گرمی با قیمت 20 هزار تومان، سوسیس کوکتل ساده 55 درصد گوشت گوشتیران 300 گرمی با نرخ 23هزار و 500 تومان، کالباس خشک هلندی 60 درصد سولیکو 500 گرمی با بهای 48 هزار تومان، سوسیس هاوایی 90 درصد گوشت قرمز و مرغ 500 گرمی با قیمت 49 هزار تومان و کوکتل هلندی 55 درصد گوشت مرغ آندره یک کیلوگرمی با بهای 51 هزار و 900 تومان اشاره کرد.

پنیر پیتزا

پنیر پیتزا از دیگر اقلام گران فست‌فود است و خرید یک کیلوگرم نمونه درجه‌یک و دو آن بیش از 100 هزار تومان هزینه دارد. اکنون بسته‌های دو کیلوگرمی پنیر پیتزا موزارلا رنده شده پرچرب دالیا 280 هزار تومان، پنیر پیتزا پروسس رنده‌شده مارگاریتا بشیر 270هزار تومان، پنیر پیتزا مخلوط مطهر دو کیلوگرمی 247 هزار تومان و پنیر پیتزا کاله 197 هزار تومان قیمت دارد که گران‌ترین نمونه‌های پنیر پیتزا در بازار به شمار می‌روند. پنیر پیتزاهای فله‌ای با بهای پایین‌تری به فروش می‌رسد و یک کیلوگرم پنیر پیتزا با کیفیت معمولی بین 50 تا 91 هزار تومان قیمت دارد.

خیارشور

خیارشور تا یک سال قبل در شمار ارزان‌ترین مواد اولیه فست‌فود قرار می‌گرفت؛ ولی اکنون به جمع مواد غذایی لوکس پیوسته است. روند صعودی قیمت خیار شور از مهر 99 آغاز شد. در آن زمان افزایش قیمت آهن و به‌تبع آن بالارفتن بهای کنسروها و بسته‌بندی عامل گرانی خیار شور عنوان شد. اکنون هر کیلوگرم خیار با بهای هشت تا 12 هزار و 500 تومان در بازار به فروش می‌رسد و هر کیلوگرم خیارشور فله‌ای بسته به کیفیت 35 تا 54 هزار تومان قیمت خورده است. بررسی میدانی سوپرمارکت‌های شهر از فروش هر بسته 630 تا 680 گرمی خیار شور با قیمت 22 تا 56 هزار تومان حکایت می‌کند.

قارچ

به گزارش ایسنا، طبق توضیح‌های مهدی رجبی، رئیس انجمن صنفی کارفرمایی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی، قارچ در سال جاری افزایش قیمت چشمگیری داشته است؛ به‌طوری‌که قیمت هر کیلوگرم از آن در اوایل سال 1400 بین ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان بوده، ولی اکنون در سطح بازار با بهایی بیش از ۶۰هزار تومان عرضه می‌شود و کاهش تولید ناشی از فصل گرما، کمبود مواد اولیه و سوءاستفاده برخی فروشندگان از کمبود قارچ علت گرانی این محصول است. طبق مشاهده‌های میدانی قارچ دکمه‌ای بسته‌بندی ملارد با وزن 200 گرم 14 هزار و 500 تومان، قارچ دکمه‌ای قارچینو 250 گرمی 19 هزار و 900 تومان، قارچ دکمه‌ای درجه‌یک 400 گرمی 32 هزار تومان، قارچ دکمه‌ای بلوط 400 گرمی 34 هزار و 200 تومان و قارچ اسلایس قارچینو 800 گرمی 51 هزار تومان قیمت دارد.

نان

قیمت نان باگت یا ساندویچ و نان تست نیز در سال جاری بالا رفت و اکنون یک بسته 10 عددی نان باگت با قیمت هشت هزار و 500 تومان تا 10 هزار و 200 تومان به فروش می‌رسد و بسته سه عددی نان هات‌داگ شش هزار و 300 تومان تا هشت هزار و 500 تومان قیمت‌گذاری می‌شود. قیمت نان تست نیز بسته به نوع و کیفیت از 9 هزار تومان شروع و به 18 هزار و 500 تومان می‌رسد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.