نوسان‌های ارزی، تکان‌های ملکی

بازار مسکن اصفهان نیمه اول 1400 نوسانی بود

«ژاپنی‌ها می‌توانستند از نوسان‌های قیمت بازار مسکن در طول نیمه اول امسال برق تولید کنند!» این جمله نقل‌قول یکی از فعالان بازار مسکن اصفهان است. نیمه اول سال 1400 برای بازار مسکن اصفهان نسبت به شش ماه اول سال‌های 97، 98 و 99 متفاوت بود. پس از سه سال روند سریع افزایش قیمت‌ها متوقف شد؛ ولی نوسان‌ها، خیر! گزارش‌های میدانی و گفت‌وگو با فعالان بازار مسکن اصفهان نشان می‌دهد شش ماه اول سال 1400 دوران پرنوسانی بود؛ برای مثال فروشندگان در این مدت کوتاه، بارها قیمت پیشنهادی خود را تغییر دادند.

یکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰

نوسان نرخ دلار از 26 هزار به محدوده 20 هزار و سپس تا 28 هزار تومان یکی از اصلی‌ترین دلایل نوسان در بازار مسکن اصفهان بود. نوروزانی، یکی از فعالان بازار مسکن اصفهان، دراین‌باره می‌گوید: «نیمه اول امسال، مالک، اول هفته یک قیمت می‌گفت و آخر هفته قیمت را تغییر می‌داد، جالب بود که مشتری در بازار نبود ولی مالک قیمت‌ها را روزبه‌روز تغییر می‌داد.» اگرچه طی سال‌های گذشته بارها مسئولان مدعی شده‌اند قیمت مسکن با نرخ ارز رابطه‌ای ندارد؛ ولی این رابطه وجود داشته باشد یا نه، قیمت مسکن در اصفهان با نوسان‌های ارزی بالا و پایین می‌رود. احمد تولا، دبیر انجمن انبوه‌سازان، عقیده دارد نوسان‌های نرخ ارز انتظارات تورمی ایجاد می‌کند و هم‌زمان با کاهش ارزش پول ملی قیمت مسکن نیز افزایش می‌یابد.

کاهش تقاضا

«تقاضایی در بازار وجود ندارد». بسیاری از فعالان بازار مسکن اصفهان عقیده دارند نیمه اول 1400 نسبت به سه سال قبل تقاضا در بازار مسکن اصفهان به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرد و در مقابل فروشندگان نیز برای فروش مطمئن نبودند، قاسمی، یکی از مشاوران املاک سطح شهر، دراین‌باره می‌گوید: «فروشنده نمی‌دانست با چه قیمتی بفروشد. اول هفته از ترس ریزش دلار تخفیف می‌داد و آخر هفته که دلار بالا می‌آمد از تخفیف منصرف می‌شد.» بسیاری از فعالان بازار مسکن نوسان‌های نیمه اول امسال را متأثر از نـوسـان‌هـای ارزی می‌دانـنـد. دلار فروردین 1400 را باقیمت 26 هزار تومان آغاز کرد؛ ولی تا 23 هزار تومان ریخت. اردیبهشت دلار تا کانال 20هزار تومان پایین آمد ؛ولی خرداد ورق برگشت تا دلار به بالاتر از 24 هزار تومان برگردد. تیرماه دلار بین 23500 تا 24500 نوسان کرد و مرداد تا 27500 تومان بالا رفت. در طول شهریور نیز دلار بارها به مرز 28هزار تومان برخورد کرد و گاهی بالاتر از 28 هزار تومان نوسان کرد و این نوسان‌ها بر بازار مسکن تأثیر گذاشت. نوروزانی، فعال بازار مسکن اصفهان، دراین‌باره می‌گوید: «قیمت مسکن نباید توسط دلار پایین و بالا شود؛ ولی متأسفانه وقتی دلار بالا می‌رود جامعه انتظارات تورمی دارد و فروشنده باقیمت قبلی نمی‌فروشد.» دلار و انتظارات تورمی باعث شد تا فروشنده‌ها در طول ماه چند بار قیمت پیشنهادی خود را تغییر دهند، قاسمی دراین‌باره می‌گوید: «مشتری فروردین خانه را به قیمت یک میلیارد و 500 میلیون تومان آگهی کرد، اردیبهشت گفت یک میلیارد و 300 میلیون هم فروشنده است؛ ولی خرداد خبر داد کمتر از یک میلیارد و 400 میلیون نمی‌فروشد و سپس تیر و مرداد قیمت را تا یک میلیارد و 650 میلیون تومان بالا برد، درحالی‌که اصلا مشتری هم نداشت.»

خریدار نیست مشتری هم اطمینان ندارد

اگرچه تقاضا در بازار مسکن اصفهان نیمه اول 1400 کاهش داشت؛ ولی فروشندگان درباره فروش اطمینان ندارند.
نوروزانی، فعال بازار مسکن، دراین‌باره می‌گوید: «فروشنده می‌ترسد بفروشد و سرش کلاه برود، همین‌طور که این چند سال فروشنده‌ها ضرر کردند.» نوروزانی مدعی است تعداد زیادی از فروشندگان با اینکه می‌دانند تقاضایی در بازار وجود ندارد حتی هفتگی قیمت پیشنهادی را تغییر می‌دهند. علی‌خاتم، مالک دو آپارتمان در محله ولیعصر است. او قیمت پیشنهادی ملک خود را در طول تابستان بیش از 10مرتبه تغییر داده است و هنوز برای فروش مطمئن نیست.
او دراین‌باره به اصفهان‌زیبا گفت: «من دو آپارتمان را روی هم 300 میلیون تومان خریدم، الان هر کدام دو میلیارد می‌ارزد. می‌دانم خریدار هم نیست؛ ولی می‌ترسم امروز بفروشم و فردا حتی 200 میلیون تومان گران شود، 200 میلیون معادل پنج سال حقوق من است.» فروشنده‌ها برای قیمت فروش اطمینان ندارند و قیمت‌های پیشنهادی را با نوسان‌های نرخ ارز بالا و پایین می‌برند تا بازار مسکن اصفهان شش ماه نوسانی را پشت سر بگذارد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.