اهمیت دولت‌خانه صفوی برای اصفهان

مدیرمنطقه 3 شهرداری اصفهان با اشاره به اقدامات شایسته عمرانی و خدماتی انجام‌شده در دولت‌خانه صفوی در سال‌های گذشته گفت: سامان‌دهی میدان نقش جهان، سامان‌دهی بازارها، سامان‌دهی محورهای منتهی به دولت‌خانه و ابنیه‌های تاریخی و سامان‌دهی تنها باغ باقی‌مانده از صفوی و مرمت ابینه‌های ارزشمند از جمله اقدامات شهرداری منطقه3 اصفهان بوده است.

چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰

حسین کارگر با اشاره به اهمیت دولت‌خانه صفوی اظهار کرد: دوران صفویه را می‌توان اوج شکل‌گیری شکوه و عظمت اصفهان دانست که این عظمت در مجموعه بی‌نظیر میدان‌نقش مشهود است. علاوه بر آن کاخ‌ها و باغ‌های باعظمت با معماری و زیبایی خاص آن که تا دامنه کوه صفه ادامه داشت و متأسفانه اکنون اثری از آن باقی نمانده است. این موضوع شکوه، عظمت، اقتدار و قدرت صفوی را دوچندان می‌کرد و جهانگردان معروف جهان را به شگفتی وا می‌داشت. اکنون آثار باقی‌مانده آن دوران در منطقه مرکزی شهر یعنی منطقه 3 شهرداری اصفهان به چشم می‌خورد.

زنده نگهد اشتن فرهنگ و تمدن دولت‌خانه صفوی

او افزود: ابنیه‌های موجود در دولت‌خانه صفوی صرفا ساختمان و بنا نیست؛ بلکه فرهنگ و تمدن آن دوران در آن نهفته است که باید با مرمت و احیای آن، برای آیندگان زنده و پاس نگاه داشته شود.
مدیرمنطقه3 شهرداری اصفهان تصریح کرد: از دهه‌های گذشته سامان‌دهی میدان با عظمت نقش جهان و بازارهای اطراف آن مد‌نظر شهرداری اصفهان واقع شد و سامان‌دهی آن به همراه آزادسازی‌های اطراف ابنیه‌های با ارزش تاریخی به منظور کاهش رطوبت حاصل از تأسیسات و ساختمان‌های شهری در دستور کار این منطقه قرار گرفته و اجرایی شده است.
کارگر با اشاره به مرمت میدان نقش جهان و بازارهای اطراف آن خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته که تردد ماشین‌ها از میدان نقش‌جهان حذف شد، عملیات آسفالت‌برداری، نوسازی تأسیسات شهری و سنگ‌فرش آن و خیابان‌های منتهی به این میدان انجام و بازارهای اطراف آن نیز زیرسازی و سنگ‌فرش و در اکثر مکان‌ها دیواره‌ها و سقف‌های معیوب مرمت و سامان‌دهی شد.
او با بیان اینکه عملیات مرمت و احیای آبراهه‌ها و مسیرهای منتهی به تنها باغ شاهی صفوی یا بهتر بگوییم باغ هشت بهشت به همت منطقه3 شهرداری اصفهان اجرا شد، ادامه داد: با حذف تردد ماشین‌ها از چهارباغ عباسی و تبدیل شدن آن به محور پیاده‌راه، عملیات سامان‌دهی چهارباغ عباسی شامل پیاده‌روها، پیاده‌راه و محورمیانی با احداث آبراهه میانی و شش حوض، سامان‌دهی ضلع شرقی و حوض میانی میدان امام حسین (ع) به همت این منطقه انجام شد و امسال به بهره‌برداری
رسید. مدیر منطقه 3 شهرداری اصفهان در ادامه گفت: تمام بازارهای منتهی به حمام تازه‌مرمت‌شده شاهزاده‌ها، سامان‌دهی می‌شود.

 اجرای عملیات سامان‌دهی بازار اصفهان

کارگر با اشاره به سایر اقدامات دولت‌خانه صفوی اظهار کرد: عملیات سامان‌دهی بازار اصفهان حدفاصل میدان امام علی (ع) تا میدان امام (ره) نیز در سال 1399 به همت منطقه 3 کلید خورد و امسال عملیات سنگ‌فرش کف بازار، مرمت دیواره‌ها و سقف بازار با هزینه‌ای بیش از 110 میلیارد ریال به اتمام رسید و بلافاصله عملیات سامان‌دهی بازار رنگرزها از شبکه‌های متصل به بازار بزرگ در برنامه عمرانی این منطقه قرار گرفت.
 او ادامه داد: محدوده بازار رنگرزها شامل بازارچه نوشرقی، بازارنجارها و خود بازار رنگرزهاست و از سویی این بازارها به حمام شاهزاده‌ها که توسط منطقه 3 مرمت و بازسازی شده است منتهی می‌شود. محدوده بازار حدود 8000مترمربع مساحت دارد، به همین منظور عملیات آسفالت‌برداری، زیرسازی و سنگ‌فرش این بازار، همچنین مرمت دیواره‌ها و سقف با اعتباری بالغ بر 90 میلیارد ریال در دستور کار منطقه3 قرار گرفته و حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

تکمیل حلقه اتصال پیاده‌راه دولت‌خانه صفوی

مدیر منطقه 3 شهرداری اصفهان در ادامه با اشاره به سامان‌دهی خیابان سپاه تصریح کرد: خیابان سپاه تنها حلقه اتصال باقی‌مانده از پیاده‌راه دولت‌خانه صفوی از سمت چهارباغ عباسی و گذر از میدان امام‌حسین (ع) و خیابان سپاه به میدان امام (ره) بوده که ابتدا پیاده‌روهای ضلع شمالی و جنوبی این خیابان سامان‌دهی شد و عملیات آسفالت‌برداری این خیابان نیز هفته گذشته به منظور اجرای عملیات سنگ‌فرش، انجام شده است.
کارگر خاطر‌نشان کرد: عملیات سامان‌دهی 400متر باقی‌مانده از پیاده‌راه خیابان سپاه با 15 درصد پیشرفت فیزیکی با هزینه‌ای بالغ بر 120 میلیارد ریال در دست اقدام است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.