تورم 60‌درصدی خوراکی‌ها در اصفهان

تغییرات قیمتی این گروه در مقایسه با کالاهای غیرخوراکی چشمگیر است

نرخ تورم 12 ماهه منتهی به شهریور 1400 در استان اصفهان حدود 2/45 درصد برآورد شده است. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی در اصفهان در مقایسه با سال 98 افزایشی شده است. این افزایش قیمت در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها رقم چشمگیری است. نرخ تورم استان اصفهان در 12 ماهه سال 98 حدود 6/32 درصد اعلام شد. نرخ تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در اصفهان طی سال 98 حدود 3/41 درصد اعلام شد. این در حالی است که نرخ تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در اصفهان طی 12 ماهه منتهی به شهریور 1400 به 3/60 درصد رسیده است. در 12 ماهه سال 98 نرخ تورم کالاهای غیرخوراکی و خدمات 1/29 درصد برآورد شد. در جدیدترین گزارش مرکز آمار نرخ تورم کالاهای غیرخوراکی و خدمات در 12ماهه منتهی به شهریور 1400 حدود 7/38 درصد اعلام شده است.

یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰

فشار تورمی خوراکی‌ها

افزایش قیمت گروه خوراکی و آشامیدنی‌ها در مقایسه با سال 98 محسوس‌تر است. با افزایش نرخ ارز قیمت کالاهای وارداتی و مواد اولیه لازم برای تولید افزایشی شد. در زمینه تولید محصولات غذایی نیز وابستگی به واردات برخی مواداولیه وجود دارد. نهاده‌های برخی محصولات مانند مرغ وارداتی است. از سال 99 نیز شاهد هرج‌و‌مرج دربازار نهاده‌های دامی بودیم که این امر هزینه‌های تولید را افزایش داد. مرغداران هم ناچار به تأمین ارز از بازار آزاد شدند. بانک مرکزی ارز لازم برای ترخیص نهاده‌ها را اختصاص نداد و توزیع قطره چکانی نهاده‌ها قیمت مرغ را به میزان چشمگیری افزایش داد. این آشفتگی نهاده‌های دائمی به بازار گوشت قرمز هم رسید. خشک‌سالی‌ها نیز شرایط را نامساعدتر کرد و بسیاری از دامداران اقدام به کشتار زودرس دام‌هایشان کردند. گوشت قرمز نیز با افزایش قیمت مواجه شد. این آشفتگی‌ها روی محصولات پروتئینی مثل تخم‌مرغ و همچنین لبنیات و شیر نیز تأثیرگذار بوده است. قیمت برنج، روغن و کره، حبوبات و نان و حتی چایی نیز در بین خوراکی‌های اصلی با افزایش قابل توجهی روبه‌رو شد و سفره خانوارها را کوچک‌تر کرد. طی این مدت شاهد اعلام قیمت‌های جدید از سوی دولت بودیم و درواقع مجوز افزایش قیمت‌ها به کارخانه‌ها داده شد. شیوع کرونا نیز از دیگر دلایلی بود که روی گروه موادغذایی و خوراکی‌ها تأثیر منفی گذاشت. شیوع کرونا منجر به افزایش هزینه تولید شد و تولیدکنندگان نیز خواستار افزایش قیمت کالاها و محصولات غذایی تولیدی شدند.

ارزان‌ترین و گران‌ترین استان

در 12 ماهه منتهی به شهریور 1400 در بین استان‌های کشور، ایلام با نرخ 1/53 درصد بیشترین تورم و قم با نرخ 6/51 درصد از کمترین تورم درمقایسه با سایر استان‌ها برخوردار است. استان‌های البرز، گیلان، سمنان، تهران و قم نرخ تورم کمتری درمقایسه با استان اصفهان طی این بازه زمانی دارند. جالب اینجاست که در سال 98 نیز در بین استان‌های کشور، ایلام با نرخ 42 درصد بالاترین تورم را در بین استان‌ها داشته است. در سال 98 استان فارس ارزان‌ترین استان کشور بوده است. استان‌های فارس و قم در سال 98 تورم کمتری نسبت به اصفهان داشته‌اند.

نرخ تورم خوارکی ها در اصفهان

 نرخ تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات طی 12 ماهه منتهی به شهریور 1400 در استان اصفهان حدود 3/60 درصد برآورد شده است که در مقایسه با تورم کالاهای غیرخوراکی درصد قابل توجهی است. نرخ تورم کالاهای غیرخوراکی و خدمات در اصفهان 7/38 درصد است. براساس داده‌های مرکز آمار، نرخ تورم 12 ماهه خانوارهای شهری اصفهان حدود 7/44 درصد اعلام شده است. در این بین نرخ تورم 12 ماهه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات خانوارهای شهری اصفهان 8/59 درصد و نرخ تورم 12 ماهه کالاهای غیرخوراکی و خدمات خانوارهای شهری اصفهان 5/38 درصد است. نرخ تورم 12ماهه خانوارهای روستایی اصفهان 2/50 درصد اعلام شده است. در این بین نرخ تورم 12 ماهه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات خانوارهای روستایی اصفهان 7/64 درصد و نرخ تورم 12ماهه کالاهای غیرخوراکی‌ها و خدمات خانوارهای روستایی اصفهان 6/41 درصد برآورد شده است.

اختلاف شاخص قیمت گروه‌ها در استان‌های مختلف

مقایسه شاخص قیمت گروه‌های مختلف در بین استان‌ها نشان می‌دهد قیمت گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، گروه مبلمان و لوزم خانگی و گروه ارتباطات در تمامی استان‌ها درصد ناچیزی اختلاف دارند و درواقع شاخص قیمت‌ها در این گروه در تمامی استان‌ها نزدیک به هم است. در گروه دخانیات اما استان‌های فارس، یزد و خراسان شمالی بالاترین شاخص قیمت را درمقایسه با سایر استان‌ها به خود اختصاص داده‌اند. در گروه کفش و پوشاک نیز استان خراسان شمالی در مقایسه با سایر استان‌ها بالاترین شاخص قیمت را در این گروه دارد. استان لرستان در گروه مسکن، آب، برق و گاز بالاترین شاخص قیمت را در بین استان‌های کشور دارد. در گروه بهداشت استان‌های خراسان جنوبی، آذربایجان غربی و کرمان بالاترین شاخص قیمت را به خود اختصاص داده‌اند. در گروه حمل و نقل استان سیستان و بلوچستان بالاترین شاخص قیمت و استان‌های یزد، ایلام، کرمانشاه و آذربایجان شرقی در گروه هتل و رستوران‌ها بیشترین شاخص قیمت را از آن خود کرده‌اند. در گروه تفریح و فرهنگ نیز استان‌های کردستان، ایلام و گلستان از بیشترین شاخص قیمت برخوردارند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.