ملاحظات بهداشتی پاییزی

چگونه از پوست در مقابل خشکی هوا پیشگیری کنیم؟

به فصل پاییز رسیدیم و متعاقب آن فصل خشکی؛ فصلی که شاید بیشتر از فصول دیگر نیاز به مراقبت از پوست است. به‌خصوص حالا که اغلب به‌خاطر ویروس کووید 19 بیش از قبل از شوینده‌ها و الکل استفاده می‌کنند. به همین منظور، نظر دکتر فاطمه مختاری، متخصص پوست، مو و زیبایی، دانشیار دانشکده پزشکی و رتبه اول بورد تخصصی کشور را برای راهنمایی شما جویا شدیم که می‌تواند مفید باشد.

یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰

بسیاری از افراد فصل پاییز را فصلی شگفت‌انگیز تلقی می‌کنند. در این فصل هوا شروع به خنک‌شدن کرده و برگ‌ها تغییر رنگ می‌دهند. پاییز فصل رنگ‌هاست و زیبایی خیره‌کننده این فصل بی نظیر است.اما در پاییز باید ترمیم آسیب‌های تابستانه پوست و پیشگیری از حملات زمستانه به پوست را مد نظر داشته باشیم. در تابستان به علت نور شدید آفتاب احتمال آفتاب سوختگی، تیره‌شدن پوست، ایجاد و تشدید لک‌های پوستی ازجمله خال‌ها و کک‌و‌مک‌ها وجود دارد. بعد از این فصل که پاییز است، بهترین زمان برای بازسازی پوست است. درواقع پاییز فصل مناسبی است تا با مراجعه به پرشک متخصص پوست، استفاده از لایه‌یردار و در صورت صلاحدید لیزر و روش‌هایی از این قبیل را برای بازسازی و جوان‌سازی پوست خود به‌کار گیرید.استفاده مرتب و منظم از ضد آفتاب در این فصل نیز مورد تاکید است. ضمنا این تصور که در روزهای ابری نیاز به ضدآفتاب نیست، تصوری غلط و نادرست است، حتی در این روزها جذب نور خورشید بالاست. به همین دلیل، استفاده از ضد آفتاب ضروری است.به دنبال سرما و وزش باد، کم‌کم بخاری و رادیاتورها در منزل شروع به کار می‌کنند و گرمای آن‌ها در خانه نقش بسیار زیادی در خشک‌شدن و ترک‌خوردن پوست، مو و ناخن دارد. به دنبال خشکی، خارش و ترک‌خوردن پوست رخ می‌دهد که پوست خشک و کم آب، بسیار مستعد التهاب‌های پوستی است. برای داشتن پوستی سالم در فصل پاییز می‌توانید با مراقبت‌های ساده، مانع خشکی پوست خود شوید.
مهم‌ترین راه برای حفظ رطوبت پوست، استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و شوینده‌های مناسب است. کرم‌های مرطوب‌کننده نقش بسیار مفیدی در محافظت از پوست شما در مقابل عوامل محیطی دارند. مرطوب‌کننده‌ها با حفظ آب در لایه خارجی پوست مثل یک محافظ عمل کرده و از خشک‌شدن و تحریک‌شدن آن جلوگیری می‌کنند. در مورد افرادی که پوست چرب دارند، بهتر است از محصولات مرطوب‌کننده فاقد چربی استفاده کنند اما در کل راهکارهای مناسب جهت کنترل خشکی پوست، مو و ناخن به قرار زیر است:

شست‌وشوی کمتر

از زیاده‌روی در شست‌وشوی پوست دست و صورت خودداری کنید.
تعداد دفعات و طول مدت حمام‌گرفتن خود را نیز در این فصول سرد کاهش دهید، آب حمام هم داغ نباشد.
در ضمن اگر موی خشک دارید، از شامپوهای نرم‌کننده داخل حمام و کرم یا سرم مو پس از حمام جهت جلوگیری از تشدید خشکی ساقه مو استفاده کنید.

به‌کارگیری شوینده‌های مناسب

 در فصل‌های سرد سال صابون‌های ملایم مانند صابون‌های کرم‌دار، صابون حاوی گلیسیرین، پن (شوینده غیرصابونی) جهت شستن پوست دست و صورت به‌کار ببرید و جهت شستن پوست بدن از شامپوهای بدن مخصوص پوست‌های حساس یا کرم‌دار استفاده کنید.

 استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده

بهتر است بعد از هر بار شست‌وشو، با استفاده از مرطوب‌کننده مناسب رطوبت پوست خود را حفظ کنید.

 استفاده از لوسیون بدن

 بهترین زمان استفاده از این لوسیون‌ها بعد از حمام است تا رطوبت جذب شده به پوست در آن باقی بماند.

استفاده از مرطوب‌کننده لب

در این فصل اغلب دچار ترک لب می‌شوند که بهتر است جهت پیشگیری از این اختلال، از مرطوب‌کننده لب استفاده کنید.

 نوشیدن آب به مقدار کافی در روز

از آنجایی که فصل پاییز، فصل خشکی محسوب می‌شود و به‌خصوص اصفهان جزو شهرهای خشک و کویری محسوب می‌شود، نوشیدن آب و مایعات به مقدار کافی توصیه می‌شود.

استفاده کمتر از الکل

در حال حاضر اغلب به‌خاطر غلبه بر ویروس کووید 19 از الکل استفاده می‌کنند و باعث خشکی پوستشان بیش از پیش می‌شوند. این در حالی است که همان شست‌وشو با شوینده‌هایی مثل صابون کافی است مگر آنکه دسترسی به آن نداشته باشید.

مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو

در صورت رعایت موارد فوق، اگر خشکی و خارش شدید پوستی پیدا کردید، با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.