تریاک و شن و آب زیر پوست مرغ

مسئولان و مرغداران اصفهانی درباره شایعات تزریق تریاک به مرغ‌ها چه می‌گویند؟

تزریق هورمون برای رشد سریع مرغ‌ها، خوراندن مشروبات الکلی برای بالابردن اشتهای مرغ‌ها، تزریق آب زیر پوست مرغ‌ها و حالاها هم استاده از تریاک در مرغداری‌ها برای افزایش وزن مرغ‌ها مباحثی هستند که هرازچندگاهی مطرح شده و منجر به نگرانی مصرف‌کنندگان می‌شود. استفاده از تریاک در مرغداری‌ها و حل‌کردن آن در آب برای افزایش وزن مرغ‌ها موضوعی است که به‌تازگی در برخی شبکه‌های اجتماعی و حتی صداوسیما دست به دست می‌شود. سال‌هاست که مباحث مختلف و بعضا شایعاتی درباره گوشت مرغ مطرح می‌شود. به دلیل سهم مهم و بالای گوشت مرغ در سبد غذایی مردم، خبر حل‌کردن تریاک در آب برای افزایش وزن مرغ‌ها را که این روزها درفضای مجازی مطرح می‌شود بررسی کرده و پاسخ‌های رسمی متولیان را در این باره در گزارش منتشر می‌کنیم.

دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰

دو سال و نیم پیش خبر استفاده از تریاک در مرغداری‌ها تکذیب شد و واکنش‌های متعددی را از سوی متولیان به دنبال داشت و اینک در کلیپ جدیدی که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌چرخد، مجری صداوسیما به نقل از رئیس سازمان دام‌پزشکی می‌گوید: «بیشتر مرغداران قبل از سربریدن مرغ‌ها در آب آن‌ها تریاک می‌ریزند تا یبوست بگیرند و وزنشان زیاد شود.»
او همچنین تصریح می‌کند: «دلیل اینکه مردم در تهران و شهرستان‌ها بعد از مصرف مرغ احساس رخوت می‌کنند به خاطر وجود تریاک در گوشت‌های تولیدی است.»
حالا هم‌زمان با نشر خبر استفاده از تریاک در مرغداری‌ها،  علی‌صفر ماکنعلی، رئیس سازمان دام‌پزشکی به خبر منتشرشده در فضای مجازی واکنش نشان داده و گفته است: «متأسفانه این خبر هر چند وقتی یک بار با اهداف خاص منتشر می‌شود.» ماکنعلی تصریح کرده است: «مدیریت بهداشتی و تغذیه همه طیور تحت نظارت بهداشتی سازمان دام‌پزشکی کشور است و به این ترتیب، موضوع دادن تریاک به مرغ‌ها اصلا امکان‌پذیر نیست و کذب محض است و به طور مطلق از طرف سازمان دام‌پزشکی کشور تکذیب می‌شود.»

استفاده از تریاک در مرغداری‌ها کذب است

درستی یا نادرستی این خبر را از سوی سازمان نظام دام‌پزشکی اصفهان پیگیری کردیم. رسول زکیان، مدیر روابط‌عمومی دام‌پزشکی اصفهان خبر مصرف تریاک در مرغداری‌ها را تکذیب می‌کند و به اصفهان زیبا می‌گوید: «این موضوع چند سال پیش رسانه‌ای و همان سال نیز بلافاصله تکذیب شد؛ به تازگی نیز موضوعی که در برخی رسانه‌ها منتشر شده، مبنی براینکه مرغداری‌ها قبل از کشتار مرغ‌ها به آن‌ها تریاک می‌دهند تا وزنشان افزایش پیدا کند، کذب است و چنین مطالبی صحت ندارد.»

 وزن مرغ با تریاک افزایش نمی‌یابد

یکی از مرغداران اصفهان به اصفهان زیبا می‌گوید: «خوراندن تریاک به مرغ‌ها توسط مرغداری‌ها کذب است. وزن مرغ با تریاک افزایش پیدا نمی‌کند. چند سال پیش داروها و اطلاعات مرغداران کمتر بود. زمانی که مرغ مریض می‌شد یک مقدار محدودی به آن‌ها تریاک می‌دادند ولی اینکه به صورت دائم قبل از کشتار مرغ به آن‌ها تریاک بدهند تا وزنشان افزایش یابد کذب است.» مهدی عابدی بیان می‌کند: «درمواقعی دیده شده یک یا دو مرغدار شن به مرغ می‌خورانند که سرمعده‌شان بگیرد و سیر شوند، به مرغ‌های گوشتی شن می‌دهند که سنگین شوند ولی تریاک به خوردن مرغ‌ها نمی‌دهند.»
عابدی تصریح می‌کند: «قیمت تریاک به اندازه‌ای افزایش یافته که مرغداران قادر به انجام چنین کاری نیستند، ضمن اینکه تأثیری هم روی وزن مرغ‌ها ندارد، فقط برای درمان آن‌ها از تریاک در زمانی که دارو موجود نبود، استفاده می‌شد.»
او اذعان می‌کند: «خوردن شن توسط مرغ‌ها باعث می‌شود تا 50 گرم وزنشان افزایش پیدا کند، ولی حتی این موضوع نیز در کشتارگاه به وضوح شناسایی می‌شود و مرغداران نمی‌توانند این تخلفات را انجام دهند، مرغ قبل از اینکه به کشتارگاه برسد توسط یک پزشک مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر سالم بود اجازه رفتن به کشتارگاه را دارد، ولی اگر مرغ ناسالم بود ابتدا باید آزمایش خون برود و نتیجه آن وقتی مشخص شود وارد کشتارگاه می‌رود.»
این مرغدار خاطرنشان می‌کند: «در کشتارگاه هم مرغ‌ها بررسی می‌شوند؛ مسئول دام‌پزشکی، مسئول فنی کشتارگاه به عنوان ناظر و ناظر شرعی هم هست و نظارت دارند. کشتارگاه‌ها اگر مرغی مشکل داشته باشد رد می‌کنند و اقدام به ذبح آن‌ها نمی‌کنند.»
اینطور که برخی مرغداران اصفهان می‌گویند، در گذشته که تأمین دارو در مواقع بیماری مرغ‌ها دشوار بوده است برخی مرغداران برای آرام‌شدن مرغ‌ها در آب تریاک حل می‌کردند و به مرغ‌ها می‌دادند.
 این اقدام در گذشته و فقط موقع مریضی مرغ‌ها صورت می‌گرفته و باهدف افزایش وزن مرغ‌ها نبوده است، چراکه مصرف تریاک هیچ تأثیری روی وزن مرغ ندارد. در حال حاضر نیز تریاک در مرغداری‌ها استفاده نمی‌شود چون در موقع بیماری مرغ‌ها دارو برای رفع بیمــــاری آن‌ها وجود دارد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.