حل مشکلات اصفهان مجمع می‌خواهد

رئیس شورای اسلامی شهر: مجمع ویژه‌ای برای ارائه راهبردهای کلان و با حضور نمایندگان مجلس و مسئولان استانی تشکیل شود

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با ابراز آمادگی همکاری همه‌جانبه شورای اسلامی شهر با سایر ارگان‌ها برای رفع مشکلات، پیشنهاد داد که مجمع ویژه‌ای برای گفت‌وگو و ارائه راهبردهای کلان و با حضور استاندار، نمایندگان در مجلس و شورای شهر، شهردار و نماینده ولی‌فقیه تشکیل شده و سایر مسئولان نیز به فراخور موضوع‌های مختلف در قالب کارگروه به این مجمع افزوده شوند.

دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰

محمد نورصالحی در نطق پیش از دستور خود در سیزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، گفت: مدیریت شـــهــری به‌عـنــوان رویـکـرد نوین در حل معضلات، نقش مهمی در حکومت محلی و در عرصه زندگی شهری ایفا می‌کند. او تأکید کرد: پس از استقرار شورای اسلامی شهر و انتخاب شهردار اصفهان و ایجاد تحولات در بدنه مدیریت شهری و از سوی دیگر انتخاب استاندار جدید اصفهان، بیش از هر زمان دیگری به همکاری و مشورت در اداره امور استان و شهر نیازمندیم. نورصالحی ادامه داد: در دهه‌های گذشته با برخوردار نامیدن اصفهان، بسیاری از مشکلات این کلان‌شهر نادیده گرفته شده و این استان را به معنای واقعی کلمه دچار بحران‌های فراوان کرده است.

شورا با قدرت عمل کند

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در بخش دیگری از نطق خود اظهار کرد: قرآن کریم برای اداره دولت اسلامی، مشارکت مردم در جامعه و مشورت با آنان را پیش‌بینی کرده است. او ادامه داد: شورا از ارکان سیاسی اسلام به شمار می‌آید و آیات قرآن هم بر این موضوع تأکید دارد؛ ائمه اطهار نیز پیروان خود را به مشورت با اهل خرد توصیه کرده‌اند.
نورصالحی با بیان اینکه هنگامی که مسائل در شورا مطرح‌شده و عقل‌ها به کمک یکدیگر بیاید، موضوع‌ها پخته‌تر و کم‌عیب و نقص‌تر می‌شود، افزود: شوراهای شهر و روستا به‌عنوان پارلمان محلی، مدیریت شهرها و روستاها را به عهده داشته‌اند و پس از نزدیک به دو دهه فعالیت و آزمون‌وخطا، اکنون باید به‌عنوان نهادی قدرتمند در مناطق شهری و روستایی ایفای نقش کنند.

انتقاد به عملکرد نمایندگان استان

نورصالحی با اشاره به فرارسیدن 18 مهر، روز نکوداشت زاینده‌رود، خاطرنشان کرد: سال‌هاست که زاینده‌رود، دیگر نه رود است نه زاینده و با قطع‌شدن شریان حیاتی این رودخانه، فریاد واعطشای کشاورزان و دامداران شنیده نمی‌شود. او با تأکید بر اینکه فرونشست زمین در اصفهان در حال وقوع است و کارشناسان از سال‌ها پیش در خصوص آن هشدار داده‌اند، گفت: این پدیده تنها یکی از پس‌لرزه‌های برداشت نامتعارف منابع زیرزمینی و عدم جایگزینی آن است.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با انتقاد از اینکه گاهی مسئولان تا نزدیکی اصفهان می‌آیند اما گوش شنوایی برای شنیدن مشکلات مردم این استان پهناور وجود ندارد، تصریح کرد: تأسف‌بارتر آنکه نمایندگان استان نیز پیگیری مسائل کوچک‌تر حوزه انتخابی را بر مسائل کلان ترجیح داده و از آن غفلت می‌کنند. نورصالحی ابراز امیدواری کرد که با تغییر مدیریت استان، نفسی تازه و امیدی دوباره در بین مردم جاری شود.
نورصالحی درباره برخورداری اصفهان نیز گفت: اصفهان برخوردار اســت؛ اگر دوباره زاینده‌رودش جاری شـده، کشاورزش که روزی زکات پرداخـت می‌کرد، مــحـتــاج صــدقــه نـبـاشـد، دامپرورش برای کمبود علوفه مجبور به کشتار دام خود نشود، فرونشست، تاریخش را فرونبرد و نخبه علمی، صنعتی و اقتصادی اصفهان به خاطر کمبودها به فکر مهاجرت از استان نباشد.

خواسته‌های مردم مطالبه شود

نورصالحی تأکید کرد: اگر امروز هم‌فکری نکنیم، باید در فردای نه‌چندان دور، شاهد تحلیل رفتن و بی‌رمقی نصف‌جهان باشیم. او تصریح کرد: هم‌فکری و همکاری برای حل مشکلات استان یک توصیه نیست، بلکه امری واجب برای ما محسوب می‌شود که با آرای مردم بر صندلی مدیریت شهری تکیه زده‌ایم. او با بیان اینکه شورای اسلامی شهر باید بدون توجه به حاشیه‌سازی‌ها و بیش از هر نهاد دیگری بلندگوی مطـالبه‌گری خواسته‌های مردم باشد، ادامه داد: بازگشت حیات به زاینده‌رود از مهم‌ترین خواسته‌های مردم است؛ لذا از هیئت دولت دعوت می‌کنیم که در اسرع وقت به اصفهان سفر کرده و در کنار مدیران استان چاره‌ای برای مشکلات کلان‌شهر و مردم آن بیندیشند. نورصالحی روز جهانی پست و استاندارد و هفته نیروی انتظامی را تبریک گفت و با اشاره به روز عصای سفید، اظهار کرد: این روز که متعلق به نابینایان است، به ما بیش از هر زمان دیگری یادآوری می‌کند که فضای شهری به تمام شهروندان تعلق دارد و باید زمینه حضور ایمن این قشر از افراد دارای معلولیت در شهر فراهم شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.