به دنیای خیال کودکان احترام بگذاریم

بازدید شهردار و رئیس شورای شهر از بیمارستان کودکان امام حسین (ع )

بیمارستان کودکان امام‌حسین(ع) در یکی از روزهای جشنواره کودک و نوجوان میزبان شهردار کلان‌شهر اصفهان شد. به گزارش ایمنا، شهردار اصفهان با حضور در بیمارستان تخصصی کودکان امام‌حسین(ع) در جشنی که به مناسبت سی‌وچهارمین جشنواره کودک و نوجوان اصفهان برگزار شده بود، شرکت کرد.

پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰

علی قاسم‌زاده به همراه رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان و رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی در ابتدا با حضور در دفتر ریاست بیمارستان در جریان فعالیت‌ها و اقدامات جاری آن قرار گرفتند؛ سپس با حضور در سالن اجتماعات در جشنی که برای کودکان در نظر گرفته شده بود، شرکت کردند.
 کودکان بستری در بیمارستان از چند روز قبل، برنامه‌های مفرح و جذابی را در این سالن شاهد بودند و کودکان بستری در اتاق‌های دیگر نیز از طریق گیرنده‌های تلویزیون این برنامه‌ها را مشاهده می‌کردند. شهردار اصفهان با حضور در این سالن در جمع کودکان و خانواده‌هایشان اظهار کرد: خدا را شکر می‌کنم که توفیق حاصل شد تا شادی را به اینجا بیاوریم و در کنار شما، قدردان شما و کادر درمان باشیم که عمر خود را وقف سلامت جامعه کرده‌اند.
 قاسم‌زاده گفت: امیدوارم کمتر شاهد حضور کودکان در محیط درمان باشیم.

شعار جشنواره «کودک شایسته» بود

قاسم‌زاده خطاب به کودکان حاضر در سالن اجتماعات بیمارستان امام‌حسین(ع) و کودکانی که از طریق گیرنده‌ها شاهد برنامه بودند، گفت: امیدوارم این لحظه‌های شاد و برنامه امروز به فرایند درمان شما کمک کند و با روحیه و نشاطی که پیدا می‌کنید، هرچه زودتر بهبودی کامل حاصل شود و ما در شهر در کنار خانواده در شادی‌هایتان شریک باشیم. او سپس در پیام اختتامیه جشنواره که در سالن اجتماعات بیمارستان قرائت شد، بیان کرد: از همه عزیزانی که در این یک هفته زحمت کشیدند و کمک کردند تا این اتفاق خوب فرهنگی‌هنری در شهر اصفهان شکل بگیرد، تشکر می‌کنم.
شهردار اصفهان افزود: امروز ما در کانون تجمع کودکانی هستیم که در بیمارستان تخصصی کودکان امام‌حسین(ع) بستری هستند، کودکانی که نتوانستند در شهر و فضای شهری در کنار ما باشند. ما آمدیم تا شادی خودمان را در بیمارستان با این عزیزان تقسیم کنیم.
شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: خدا را شاکرم که امروز اینجا هستیم و از این طریق توانستیم التیام درد این بچه‌های عزیز باشیم؛ به این امید که به‌زودی این عزیزان را در کنار خودمان در شهر داشته باشیم.
قاسم‌زاده تصریح کرد: شعار جشنواره ما با عنوان«سرزمین خیال» به‌خوبی انتخاب شده بود؛ ازآن‌جهت که همه انسان‌ها با آرزو و آرمان زندگی می‌کنند.
او بیان کرد: در کودکی خیال بچه‌ها، دنیای آن‌ها است. ما باید به این دنیا احترام بگذاریم.هرچه در دنیای خیال بچه‌ها مهم است، باید برای ما نیز مهم باشد.
شهردار اصفهان تأکید کرد: اگر روزی بچه‌ها احساس کنند ما در دنیای خیالی آن‌ها تصرف می‌کنیم یا دنیای آن‌ها را به شوخی و بازی گرفتیم یا دنیای آن‌ها را جدی نگرفتیم، این ممکن است آن‌ها را نگران کند.
قاسم‌زاده افزود: مهم‌ترین عنصر در خیال بچه‌ها، نقطه اتکا و آرامش آن‌ها، یعنی مادر، است. اگر روزی کودک احساس کند مادرش از او گرفته می‌شود، نگران و مضطرب می‌شود؛ چراکه تمام دنیای کودک مادرش است و حس تعلق به مادر به کودک آرامش می‌دهد.
 او اضافه کرد: نباید آنچه بچه‌ها را نگران و مضطرب می‌کند، در آثار ما آورده شود. دنیای خیالی آنان باید محترم شمرده شود و مورد اعتماد و اعتنای بقیه، به‌خصوص اهالی هنر، باشد.

تقویت شادی، نشاط و امید در بچه‌ها

شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: بسیاری از آثاری که در جشنواره ارائه شده است و در سال‌های گذشته شاهد آن بوده‌ایم، موج مثبت و امیدوارکننده‌ای داشته است. امیدوارم سال‌های بعد نیز همین‌گونه باشد؛ تا به دنیای خیال بچه‌ها احترام بگذاریم و شادی، نشاط و امید را در بچه‌هایمان تقویت کنیم. قاسم‌زاده گفت: آن چیزی که در کودکی به آن خیال می‌گوییم، در نوجوانی و بزرگ‌سالی تبدیل به آرمان می‌شود. همان‌طور که در خیال کودکان برخی چیزها خیلی مهم است، در دنیای آرمانی نوجوان و جوان نیز برخی چیزها مهم است، چیزهایی که به او آرامش می‌دهد و نقاط اتکای روحی، روانی و عاطفی او است.
او ادامه داد: در تولید آثار برای بزرگ‌سالان نیز باید مراقب باشیم تا به نقاط اتکای ایمانی و اعتقادی جامعه آسیب نزنیم.
شهردار اصفهان افزود: سرزمین از نقاط اتکای ایمانی و اعتقادی است. اگر من به‌عنوان هنرمند اثری تولید کنم که به تعلق جامعه نسبت به سرزمین خودشان آسیب بزند، فرمی است که شاید هیچ‌وقت بخشیده نخواهد شد.
قاسم‌زاده تصریح کرد: دین، اعتقادات، سرزمین، تاریخ و ادبیات از تعلقات مردم است. هرچند آثار آسیب‌زننده اندک است، همان اندک به علت تأثیر هنری که دارد، می‌تواند آسیب‌زا باشد.
او اضافه کرد: اگر ما در آثار هنری به نقاط اتکای هویتی و آرمانی مردم آسیب بزنیم و ادبیات، تاریخ و سرزمینمان را به تمسخر بگیریم، به هویت مردم آسیب رسانده‌ایم. شهردار اصفهان تأکید کرد: فیلمی که در آن ما تشویق به مهاجرت می‌کنیم، فیلمی که در آن تبلیغ ادبیات غیرفارسی می‌کنیم و اعتقادهای مردم را به‌نوعی به شوخی و استهزا می‌گیریم، به‌نوعی ضربه زدن به آرمان‌های اجتماعی، آرامش اجتماعی و فرهنگ سلامت اجتماعی است.
قاسم‌زاده تأکید کرد: فردی که نقاط هویتی و ریشه‌هایش که سرزمین، دین و ادبیات است، آسیب ببیند، همانند برگی معلق در هوا، ممکن است چند روزی احساس جولان، شادی و خوشی کند؛ اما این برگ چون ریشه ندارد، می‌خشکد، به زمین می‌افتد و زیردست و پا لگدمال می‌شود.
او ادامه داد: بنابراین در تولید آثار هنری باید بسیار مراقب هویت و ریشه‌هایمان باشیم که البته بیشتر هنرمندان ما نگاه سرزمینی، اعتقادی و هویتی دارند و بیان این مطالب صرفا بیان یک دغدغه بود.
 شهردار اصفهان با بیان اینکه جامعه هنری ما جامعه ارزشمندی هستند که برای ارتقای هویت ملی، اجتماعی و دینی‌شان فیلم می‌سازند، خاطرنشان کرد: من از اصفهان، شهر فرهنگ و هنر از همه هنرمندان، به‌خصوص عزیزانی که در عرصه کودک فعالیت می‌کنند، تشکر کرده و از اینکه اصفهان را به‌عنوان پایتخت فرهنگ و هنر و پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب کردند و برای برگزاری جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان پسندیدند، قدردانی می‌کنم.
قاسم‌زاده گفت: ما علاقه‌مند هستیم دبیرخانه دائمی جشنواره در اصفهان مستقر شود و جشنواره ما در یک هفته خلاصه نشود تا در طول سال نیز کودکان و نوجوانان ما بتوانند از این موهبت استفاده کنند.
در پایان این مراسم از همسر و دو فرزند شهید مدافع سلامت، سید محمد معینی نجف‌آبادی، از کارکنان بیمارستان امام‌حسین(ع) که در حین خدمت، به کرونا مبتلا شد و درگذشت، با اهدای لوح و جوایزی با حضور شهردار اصفهان، رئیس شورای اسلامی شهر، رئیس بیمارستان و رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان تقدیر شد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.