چرا در بسیاری از ایالت‌‌های آمریکا روز مردمان بومی جایگزین روز کریستف کلمب شده است؟

جشن‌‌های روز کلمب در ایالات متحدۀ آمریکا با هدف تجلیل از میراث مردی برگزار می‌‌شوند که کشف نیمکرۀ غربی زمین یا به‌‌اصطلاح، دنیای جدید، به او نسبت داده شده است و تقریباً قدمتی به بلندای تاریخ خود ایالات متحده دارند. بر مبنای شواهد موجود، نخستین مراسم روز کلمب در 12 اکتبر 1792 و در سیصدمین سالگرد ورود این مرد به قارۀ آمریکا برگزار شد؛ اما از دهۀ 1990 میلادی به بعد، تعداد روزافزونی از ایالت‌‌های آمریکا روز کلمب را با روز مردمان بومی جایگزین کرده‌‌اند، مناسبتی عمومی که هدف آن بزرگداشت فرهنگ و تاریخ مردمانی است که هم قبل و هم بعد از ورود کریستف کلمب به آمریکا، در این قاره می‌‌زیسته‌‌اند.

جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰

در این پرسش و پاسخ با سوزان سی. فرکلاث1، یکی از اعضای قبیلۀ کوهاری2 در ایالت کارولینای شمالی و استاد آموزش در دانشگاه ایالتی کلرادو، همراه می‌‌شویم تا برای ما از تاریخچۀ روز مردمان بومی بگوید و اینکه این مناسبت برای سیستم آموزشی آمریکا چه اهمیتی دارد.

قبل از هر چیز، چرا روز کلمب مشکل‌‌ساز شده است؟

برای بسیاری از مردمان بومی، روز کلمب مناسبت جنجالی و بحث‌‌برانگیزی است؛ دلیلش هم این است که ازنظر آن‌‌ها کریستف کلمب کاشف نبوده است و در حقیقت، او را یک استعمارگر می‌‌دانند. ورود او به قارۀ آمریکا به غصب اجباری و خشونت‌‌بار زمین‌‌های بومیان منتهی شد و شرایط را برای کشتار گسترده و از دست رفتن فرهنگ و روش‌‌های زندگی بومی فراهم کرد.

روز مردمان بومی، اولین بار، کی به رسمیت شناخته شد؟

در سال 1990، داکوتای جنوبی که در حال حاضر سومین ایالت آمریکا ازنظر بزرگی جمعیت بومیان است، اولین ایالتی بود که به‌‌طور رسمی روزی را به‌‌عنوان روز بومیان آمریکا برگزید. البته این مناسبت معمولاً در سایر نقاط کشور با نام روز مردمان بومی شناخته می‌‌شود.
در حال حاضر، ناحیۀ کلمبیا یا همان واشنگتن دی سی و بیش از ده ایالت آمریکا روز مردمان بومی را به رسمیت می‌‌شناسند که این ایالت‌‌ها شامل آلاباما، آلاسکا، هاوایی، آیداهو، آیووا، لوئیزیانا، مین، میشیگان، مینه‌سوتا، نیومکزیکو، کارولینای شمالی، اوکلاهاما، اورگان، داکوتای جنوبی، ورمانت، ویرجینیا و ویسکانسین می‌‌شوند.

روز مردمان بومی چطور می‌‌تواند شرایط را تغییر دهد؟

روز مردمان بومی فرصتی را در اختیار مربیان و متخصصین حوزۀ آموزش قرار می‌‌دهد تا بتوانند چگونگی تدریس موضوعات مرتبط با بومیان آمریکا را از نو ارزیابی کنند و به تصحیح داستانی بپردازند که برخی آن را روایتی سانسورشده و جانب‌دارانه از ورود کلمب به قارۀ آمریکا و حوادث پس‌‌ازآن توصیف می‌‌کنند. از منظر آن‌‌ها این روایت، تأثیرات مخرب و فاجعه‌‌بار ورود کلمب بر مردمان بومی را از قلم می‌‌اندازد و یا آن‌‌ها را کم‌‌اهمیت جلوه می‌‌دهد. روز مردمان بومی فرصتی است تا بتوان این دو دیدگاه متفاوت را با یکدیگر آشتی داد و تنش‌‌های بین آن‌‌ها را مرتفع کرد.
پژوهش‌‌ها نشان داده است که بسیاری از مدارس، هنگام آموزش تاریخ، موضوعات مربوط به مردمان بومی را با دقت و صداقت کامل بازتاب نمی‌‌دهند. من هم فکر می‌‌کنم که چنین چیزی حقیقت دارد و نه‌‌تنها در روز مردمان بومی بلکه در تمام طول سال تحصیلی دیده می‌‌شود. پژوهشگران متوجه شده‌‌اند که تمامی مدارس در نظام آموزشی ایالات متحده، از مهدکودک گرفته تا پیش‌‌دانشگاهی، معمولاً مبحث بومیان آمریکا را به‌‌گونه‌‌ای تدریس می‌‌کنند که انگار این مردمان تنها در گذشته وجود داشته‌‌‌‌اند. لازم است برنامۀ آموزشی مدارس مورد تجدیدنظر قرار بگیرد تا به نحو مناسب‌‌تری بازتاب‌‌دهندۀ تاریخ و داستان‌‌های گذشته و حال مردم بومی باشد. بدین ترتیب، معلمان هم می‌‌توانند فرهنگ، تاریخ و سنت‌‌های این مردمان را صحیح‌‌تر و دقیق‌‌تر به دانش‌‌آموزان آموزش دهند.

آیا موانعی نیز در این راه وجود داشته است؟

بله. تغییر روز کلمب به روز مردمان بومی با مخالفت برخی جوامع در سرتاسر کشور مواجه شده است. سال 2021، در پارسیپانی در ایالت نیوجرسی، برخی از اولیای دانش‌‌آموزان نسبت به تصمیم هیئت‌‌مدیرۀ مدارس محلی مبنی بر جشن گرفتن روز مردمان بومی به‌‌جای روز کلمب اعتراض کردند. این والدین دلایل اعتراض خود را لحاظ نشدن نظرات عموم جامعه، ناتوانی در تجلیل از میراث مهاجران ایتالیایی، نیاز به ارائۀ یک «تصویر متعادل‌‌تر از کریستف کلمب» و بسیاری موارد دیگر عنوان کرده بودند. هیئت‌‌مدیرۀ مدارس محلی نیز در پاسخ به این اعتراضات، اسامی تمام مناسبت‌‌های رسمی را از تقویم خود حذف کرد. در حال حاضر، این مناسبت‌‌ها همگی تنها با عنوان روزهای تعطیل شناخته می‌‌شوند.

چه منابعی را برای مطالعه در روز مردمان بومی توصیه می‌‌کنید؟

توصیۀ من کتاب «دروغ‌هایی که معلمم دربارۀ کریستف کلمب به من گفت»3، نوشتۀ جیمز دبلیو. لوون4، جامعه‌‌شناس و متخصص حوزۀ آموزش، است. کتاب «تاریخ ایالات متحده به روایت مردمان بومی برای جوانان»5 به قلم روکسان دانبار اورتیز6، تاریخ‌‌نگار، را هم توصیه می‌‌کنم. این کتاب‌‌ها به روشن شدن تأثیر ورود کلمب بر بومیان قارۀ آمریکا و همچنین نقش این مردمان در بنیان‌‌گذاری ایالات متحده کمک می‌‌کنند. این‌‌ها اطلاعاتی هستند که به‌‌طورمعمول در برنامۀ 12 سالۀ مدارس در نظام آموزشی آمریکا گنجانده نشده‌‌اند.
منابع مفید دیگری را نیز می‌‌توان از سازمان‌‌هایی مانند «موزه ملی سرخ‌پوستان ایالات متحدۀ آمریکا»، «یادگیری برای عدالت» و «ایلومی‌‌نیتیو»7 به دست آورد. این منابع شامل طرح درس، کتاب و ویدئوهایی می‌‌شوند که به‌‌خوبی بازتاب‌‌دهندۀ تنوع مردمان و قبایل بومی آمریکا هستند. به‌‌عنوان‌‌مثال، یکی از طرح درس‌‌های ایلومی‌‌نیتیو فرصت‌‌هایی را در اختیار دانش‌‌آموزان قرار می‌‌دهد تا بیش‌‌تر دربارۀ روز مردمان بومی بدانند و هم‌زمان، راه‌‌هایی را یاد بگیرند که می‌‌توان از طریق آن‌‌ها از زمین، هوا و آب تجلیل و محافظت کرد. چنین درس‌‌هایی بسیار بااهمیت هستند چراکه به این مسئله می‌‌پردازند که چطور حفاظت از منابع طبیعی برای خودگردانی و خودکفایی اقتصادی جوامع بومی ضروری و حیاتی است.

پی‌‌نوشت‌‌ها:
1. Susan C. Faircloth
2. Coharie Tribe
3. Lies My Teacher Told Me About Christopher Columbus
4. James Loewen
5. An Indigenous Peoples’ History of the United States for Young People
6. Roxanne Dunbar-Ortiz
7. IllumiNative
این مطلب ترجمۀ مقاله‌‌ای است به قلم سوزان سی. فرکلاث، استاد و مدیر مرکز آموزش در دانشگاه ایالتی کلرادو که در تاریخ 7 اکتبر 2021 در وب‌‌سایت کانورسیشن (theconversation.com) منتشر شده است. این سازمان رسانه‌‌ای می‌‌کوشد نتایج پژوهش‌‌ها و مقالات منتشرشده توسط محققان، متخصصین و دانشگاهیان در حوزه‌‌های مختلف را در دسترس عموم قرار دهد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.