خداحافظی قاسم روی پله چهارم

نگاهی به قرعه اصفهانی‌ها در لیگ برتر

پرسپولیس، تنها تیم ایرانی باقی‌مانده در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، با قبول شکست سنگین در برابر الهلال از گردونه رقابت خارج شد تا تماس حواس فوتبال باشگاهی ایران از امروز سه‌شنبه به آغاز بیست ویکمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران دوخته شود. فوتبال اصفهان در فصل گذشته روزهای عجیب ‌غریبی را پشت سر گذاشت و هرچقدر که هواداران سپاهان به خاطر حضور تیمشان در کورس قهرمانی خوشحال بودند، در مقابل، ذوب‌آهنی‌ها روزهای کابوس‌واری را پشت سر گذاشتند تا در نهایت تیمشان توانست مجوز بقا در لیگ بیستم را با هزار اما و اگر به‌دست بیاورد.

سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

اما به‌هرحال با توجه به تغییرات انجام‌شده در اردوی ذوب‌آهن و یارگیری‌های سپاهان انتظار می‌رود که هر دو تیم اصفهانی در این فصل از یک ثبات نسبی در طول لیگ برخوردار باشند و دیگر خبری از استرس و نگرانی در ارتباط با عملکرد ذوب‌آهن وجود نداشته باشد. یک عقیده رایج در فوتبال می‌گوید که یک تیم برای قهرمانی در تورنمنت لیگی نباید به قرعه کاری داشته باشد و همه تیم‌های پیش روی خودش را شکست دهد؛ اما به‌هرحال نباید فراموش کرد که شرایط جدول، وضعیت آب‌وهوایی و حتی مصدومیت و محرومیت بازیکنان یک تیم می‌تواند ارتباط مستقیمی با قرعه و شانس موفقیت داشته باشد. نگاهی اجمالی به قرعه نمایندگان اصفهان در لیگ امسال نشان می‌دهد که سپاهان و ذوب‌آهن در زمان قرعه‌کشی شرایط مناسبی داشته‌اند و چیدمان بازی‌هایشان روی کاغذ آن‌چنان هم دردسرساز نیست.

هفته اول: معمولی اما خظرناک

دو نماینده فوتبال اصفهان در شرایطی رقابت در لیگ امسال را آغاز می‌کنند که در هفته اول، شرایط برای سپاهان و ذوب‌آهن خوب بوده و اصفهانی‌ها خط آغاز را باید از مانع دو تیم معمولی اما خطرناک لیگ بپرند. سپاهان امروز عصر در اصفهان مس رفسنجانی را در پیش رو دارد که با مربی جوان خودش در بازی‌های تدارکاتی پیش فصل بسیار خوب ظاهر شده و می‌تواند در شروع فصل خطرساز باشد. مهم‌ترین نکته در مورد مس رفسنجان حضور مهدی ترکمان و فرشاد محمدی‌مهر، مدافعان کناری فصل گذشته سپاهان و ذوب‌آهن در لیست این تیم است که اگر امروز بازی کنند تقابل جالبی با سپاهان خواهند داشت. مسی‌ها دو بازیکن عمانی هم جذب کرده‌اند و رونمایی از این دو خرید نامتعارف در فوتبال ایران یکی دیگر از جذابیت‌های بازی سپاهان و مس رفسنجان است. اما روز چهارشنبه ذوب‌آهن در آبادان به دیدار صنعت نفتی خواهد رفت که شاید در این فصل آن تیم با کیفیت این چند سال اخیر نباشد. نفتی‌ها که درگیر مشکلات مالی هستند روی نیمکت خودشان علیرضا منصوریانی را خواهند داشت که اگر از شر بیماری کرونا راحت شده باشد، تقابلی جالب با تیم سابق خودش را تجربه می‌کند. البته ذوب‌آهن به نوعی خوش‌شانس هم بوده که این روزها گرمای آن‌چنان طاقت‌فرسایی در هوای آبادان حاکم نیست. در ترکیب ذوب‌آهن هم مهاجمی مثل رضا خالقی فر حضور دارد که بازی او در برابر تیم سابق خودش یکی دیگر از جذابیت‌های رسانه‌ای این بازی در شهر آبادان است.

هفته دوم: ذوب‌آهن میزبان بازی بزرگ

اما در هفته دوم شرایط برای ذوب‌آهن تغییر خواهد کرد و شاگردان مهدی تارتار باید در رقابتی بسیار مهم که البته حضور تماشاگران در آن مشخص نیست، میزبان استقلال تهران باشند. زبیر نیک‌نفس و مهدی مهدی‌پور دو بازیکن آبی‌پوش هستند که اکر مشکل مصدومیتشان حل شود، حضورشان در استادیوم خانگی ذوب‌آهن می‌تواند برای طرفداران سبزپوش یکی از نکات مهم این بازی باشد. بنا بر یک قانون نانوشته در فوتبال در شروع هر لیگ حداقل سه چهار هفته زمان لازم است تا تیم بتوانند به آمادگی لازم دست پیدا کنند و شاید همین موضوع بتواند ذوب‌آهن را به 3 امتیاز بازی در مقابل استقلال برساند. اما سپاهان بعد از بازی هفته اول در مقابل مس در هفته دوم هم کار آن‌چنان سختی در پیش رو ندارد و تیم نصف‌نیمه نفت مسجد سلیمان در خانه خودش میزبان شاگردان محرم نویدکیا خواهد بود. محمد طیبی و کرار جاسم اگر در بازی مقابل سپاهان به میدان بروند می‌توانند حواشی این بازی را به شدت زیاد کنند.

هفته سوم: دیدار تارتار با پیکان

اما رقابت جذاب هفته سوم باز هم به ذوب‌آهن تعلق دارد و مهدی تارتار باید در مقابل تیم سابق خودش با ترکیبی از بازیکنان سابق پیکان به دیدار حریف خودش برود. تارتار با دلخوشی از پیکان جدا شد؛ ولی باوجوداین، دیدار با تیم سابقش یکی از بازی‌های مهم هفته سوم است. اما برای سپاهان هم هفته سوم رقابتی ناشناخته در مقابل هوادار در پیش رو قرار دارد و قرارگرفتن رضا عنایتی به‌عنوان بازیکن سابق سپاهان در برابر طلایی‌پوشان، تقابل هفته سوم است. هوادار بدون شک یکی از عجیب‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر خواهد بود.

هفته چهارم: خداحافطی با الماس

در هفته چهارم اصفهانی‌ها جدا از شهرآورد جذاب و حساس خودشان شاهد یک اتفاق تاریخی هم خواهند بود و اگر برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده درست انجام شود، الماس فوتبال اصفهان یعنی قاسم حدادی‌فر قرار است که در این بازی رسما از دنیای بازیگری خداحافظی کند. بعد از خداحافظی محرم در استادیوم فولادشهر این ورزشگاه برای بار دوم باید شاهد آویختن کفش‌های یکی از اسطوره‌های فراموش‌نشدنی خودش باشد.

هفته پنجم: تقابل مدعی‌های شهرستانی

در این هفته سپاهان بعد از بازی در شهرآورد باید در نقش‌جهان میزبان اولین حریف جدی خودش در لیگ برتر باشد و هرچند که این تراکتور نشانی از آن تراکتور مدعی و خطرناک را ندارد؛ ولی با این‌حال سپاهان و تراکتور چند سالی است که هم در زمینه فوتبال و هم در زمینه هواداری حساب خودشان را از سرخابی‌ها جدا کرده‌اند. اما در این هفته، ذوب‌آهن به مشهد سفر می‌کند تا در برابر پدیده به میدان برود.

هفته ششم: به یاد مرحوم یاوری

در این هفته ذوب‌آهن در حالی میزبان فولاد است که دیگر خبری از حضور سعید آذری در اهواز نیست و همین موضوع، این بازی را تبدیل به رقابتی معمولی خواهد کرد. اما شاید جذاب‌ترین رقابت این هفته را سپاهان و فجر سپاسی طلایی‌های فوتبال ایران با یکدیگر برگزار کنند که البته بدون شک دو تیم در این بازی یادی از مرحوم محمود یاوری، سرمربی فقید و سابق فجر و سپاهان خواهند کرد.

هفته هفتم: نبرد با کاپیتان

در این هفته، ذوب‌آهن به اراک سفر می‌کند و بدون تردید گل حساسیت‌های این هفته تقابل وحید محمدزاده کاپیتان این چند سال اخیر ذوب‌آهن با تیم تارتار است. محمدزاده در این فصل پیراهن آلومینیوم را بر تن کرده و هفته هفتم می‌تواند یک بازی رؤیایی برای او باشد. بازی سپاهان و نساجی هم در این هفته یک چهره ویژه دارد و مرتضی منصوری مدافع راست سابق سپاهان باید به دیدار شاگردان محرم نویدکیا برود.

هفته هشتم: سپاهان به امیر می‌رسد

مهم‌ترین بازی هفته هشتم شهرآورد سرخابی‌های تهران خواهد بود و حواس فوتبال ایران به سمت این بازی است؛ ولی تقابل محرم و امیر قلعه‌نویی هم کم از دربی تهران ندارد و این بازی می‌تواند برای سپاهانی‌ها یک مسابقه بسیار پرهیجان باشد. ذوب‌آهن هم در این هفته مس رفسنجان و فرشاد محمدی مهر را پیش روی خودش دارد.

هفته نهم: نفس کشیدن در میانه فصل

بازی‌های هفته نهم روی کاغذ مسابقات سنگینی برای دو تیم اصفهانی نیست و ذوب‌آهن باید به مسجد سلیمان سفر کند تا به دیدار نفت برود و سپاهان هم در استادیوم نقش‌جهان میزبان صنعت نفتی خواهد بود که با طالب ریکانی به اصفهان می‌آید تا دومین دیدار تمام‌طلایی سپاهان در لیگ برتر باشد. سپاهان در این هفته باید مراقب اخطارها و اخراج‌ها هم باشد تا در هفته دهم به زمین استقلال برسد.

هفته دهم: آغاز کار اصلی سپاهان

در این هفته سپاهان رقابت اصلی خودش برای قهرمانی در لیگ را آغاز خواهد کرد و تقابل با استقلال اولین دیدار طلایی‌پوشان با دو رقیب اصلی خودش در راه قهرمانی لیگ است. بدون شک در این بازی همه نگاه‌ها به سمت مسعود ریگی، هافبک سپاهان است که جدایی‌اش از استقلال و آمدنش به سپاهان برای آبی‌ها گران تمام شد. ذوب‌آهن هم در این هفته تیم هوادار و محمد قاضی همیشه با انگیزه را در پیش رو دارد.

هفته یازدهم: تارتار طلسم را می‌شکند

مهم‌ترین ایرادی که به عملکرد فنی مهدی تارتار در این چند سال اخیر وارد شده ضعف او برای نتیجه‌گرفتن در مقابل پرسپولیس بوده که در هفته پایانی لیگ قبلی باعث ناراحتی سپاهانی‌ها هم شد؛ اما تارتار این بار فرصت دارد تا به‌عنوان سرمربی ذوب‌آهن این طلسم را دوباره بشکند. بازی سپاهان در مقابل پیکان هم بازی آن‌چنان سختی برای این تیم نخواهد بود.

هفته دوازدهم: سپاهان فینال نیم فصل

هرچند که محرم نویدکیا سعی کرد با انجام بازی دوستانه در مقابل پرسپولیس فضای ملتهب بین این دو تیم را آرام کند؛ اما شکی نیست که امسال هم بازی سپاهان در برابر پرسپولیس می‌تواند فینال نیم‌فصل اول لیگ لقب بگیرد. بازی فرشاد احمدزاده و شهریار مغانلو در مقابل تیم سابق خودشان به اندازه کافی برای زیادشدن حواشی این مسابقه کافی خواهد بود. بازی ذوب‌آهن در شهر تبریز با حضور چهره‌هایی مثل عبدالله حسینی، حبیب فرعباسی و میلاد فخرالدینی در ترکیب دو تیم قابل توجه است.

هفته سیزدهم: اصفهان میزبان شیرازی‌ها

در این هفته فجر سپاسی اولین سفر خودش به اصفهان را انجام می‌دهد تا دو استان همسایه شاهد تقابل نمایندگان خودشان باشند. سپاهان هم در این هفته به دیدار پدیده مشهد می‌رود که مهدی شریفی را در ترکیب خودش دارد و اگر بازی کند می‌تواند یک چهره ویژه باشد.

هفته چهاردهم: بازگشت پپ به نقش جهان

اگر ویسی بتواند تا هفته چهاردهم خودش را روی نیمکت فولاد حفظ کند و با تیمش به اصفهان بیاید، شاهد یک تقابل جذاب در این هفته بین محرم و عبدالله خواهیم بود. البته فرشاد احمدزاده هم بازیکن محبوب فولادی‌هاست و باید در برابر تیم سابقش به میدان برود. ذوب‌آهن هم در این هفته به خانه نساجی می‌رود تا زوج مسعود شجاعی و علیرضا حقیقی را ملاقات کند.

هفته پانزدهم: میزبانی ذوب از امیر

در هفته آخر نیم‌فصل ذوب‌آهن در اصفهان میزبان امیر قلعه‌نویی و گل‌گهر است و این خودش یک موضوع جذاب برای هواداران ذوب‌آهن است. در اراک هم سپاهان مهمان آلومینیوم است و شاید این قرعه بتواند در هفته سی‌ام و در دور برگشت که سپاهان محتاج امتیاز برای قهرمانی است، رقم‌زننده خاطراتی خوش در نقش جهان باشد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.