تفریحات تازه در شرایط کرونایی

کرونا رفتار و تفریحات مردم را تغییر داده است

ویروس کرونا ماه‌هاست مهمان ناخوانده مردم شده است. محدودکردن تفریحات و خانه نشینی یکی از تأثیرات این ویروس بر زندگی مردم است و به دنبال این مشکلات در یک سال و چندماهی که مسافرت، مهمانی و دورهمی، پارک و سینما تعطیل شده، مردم به تفریحات جدید روی آورده‌اند. خانواده‌ها در روزهای کرونایی بیش از گذشته بابت اینترنت برای وب‌گردی در اینستاگرام و تلگرام هزینه می‌کنند. همچنین قرنطینه و گذراندن وقت در خانه باعث رونق کسب‌وکار سرویس‌های VOD مانند فیلیمو و نماوا شده است. پاساژ، رستوران و کافی‌شاپ‌گردی از دیگر تفریحات جدید مردم در روزهایی کرونایی محسوب می‌شود.

سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

بررسی‌ها نشان می‌دهد کرونا رفتار و تفریحات مردم را تغییر داده است و این تغییرات رفتاری مانند وب‌گردی، پاساژ و کافه‌گردی و تماشای فیلم و سریال حتی در میان افراد مسن نیز دیده می‌شود.

وب گردی به جای دورهمی و مهمانی‌ها

اینترنت سهم بزرگی از تفریح مردم را از زمان همه‌گیری کرونا تصاحب کرد. درست سه ماه پس از شیوع کرونا، محمود صادقی، عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت، از افزایش 100درصدی مصرف اینترنت در کشور در پی شیوع ویروس کرونا خبر داد. پیش از این، اینترنت سهم بالایی در سبد خرید مردم داشت؛ ولی با همه‌گیری این ویروس و شروع خانه‌نشینی، وب‌گردی به‌ویژه در اینستاگرام افزایش یافت. به گزارش ایرنا، جعفر مطلب‌زاده، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات اصفهان، در بهار سال جاری از افزایش تعداد کاربران آنلاین اینترنت در اصفهان خبر داد و بیان داشت: «تعداد کاربران آنلاین اینترنت این استان در یک سال گذشته با ۵۲درصد افزایش به ۴۱۰هزار کاربر رسید. کاربران آنلاین اینترنت (کاربرانی که در یک لحظه با حداکثر ظرفیت از شبکه اینترنت استفاده می‌کنند) مخابرات اصفهان تا قبل از شیوع ویروس کرونا حدود ۲۷۰ هزار کاربر بودند؛ اما در زمان حاضر این شاخص به بیش از ۴۱۰ هزار کاربر رسیده است. «همچنین طبق توضیحات این مقام مسئول، تقاضای سرویس باند پهن اینترنت پرسرعت (ADSL) در سال ۹۹ در استان اصفهان نسبت به سال قبل آن ۸۴ درصد افزایش یافت.» علاوه بر این، گزارش‌های مربوط به عملکرد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دولت دوازدهم، از افزایش مصرف اینترنت در سال گذشته حکایت می‌کنند. بر اساس این گزارش‌ها، میانگین مصرف دیتای کشور تا پایان سال 99 با متوسط سرعت 9/53 کیلوبیت بر ثانیه، به 5/17 گیگابایت در ماه رسیده است؛ درمقابل، این مصرف دیتای کشور در سال 98 با متوسط سرعت 4/28 کیلوبیت بر ثانیه، 2/9 گیگابایت در ماه محاسبه شده است. در نتیجه گشت‌وگذار در اینترنت بزرگ‌ترین تفریح مردم در این 20 ماه کرونایی محسوب می‌شود و وب‌گردی کاربران تأثیر بسزایی در افزایش تعداد اینفلوئنسرها و رونق کسب‌وکار آن‌ها داشت.

پاساژ و کافه‌گردی به جای مسافرت

بررسی‌ها نشان می‌دهد مردم به پاساژ و کافی‌شاپ‌گردی تمایل پیدا کرده‌اند و این رفتار حتی در افراد میان سال نیز دیده می‌شود. منظور از پاساژگردی فقط خرید کالا نیست و با شیوع ویروس کرونا و محدودشدن تفریحات، مردم بیش از پیش برای مشاهده اجناس و ویترین رنگارنگ فروشگاه‌های سطح شهر به‌ویژه سیتی‌سنتر مراجعه می‌کنند. البته بررسی‌ها حاکی از این است پاساژگردی پیش از این نیز در لیست تفریحات مردم به ویژه خانم‌ها جای داشت؛ ولی این روزها پیر و جوان، خانم و آقا هم جهت گذراندن اوقات فراغت به پاساژگردی خود روی آورده‌اند. کرونا و محدودیت‌های آن، کافی‌شاپ و رستوران‌گردی را نیز به یکی از تفریحات مردم تبدیل کرد و شمار مشتریان این صنف به‌خصوص رستوران و کافه‌هایی با محوطه باز افزایش یافته است. البته کافه و رستوران‌گردی به معنای رونق کسب‌وکار فعالان این صنف نیست و گاهی خانواده‌ها جهت تفریح و خوش‌گذرانی یک فنجان چای در یک کافه یا یکی دو سیب‌زمینی سرخ‌کرده یا اسلایدر در رستوران میل می‌کنند.

شبکه خانگی به جای سینما و پارک

کرونا که آمد، ناژوان و صفه روزهای زیادی تعطیل شدند، سالن‌های سینما هم تعطیل بودند و در روزهای بازگشایی هم استقبالی از فیلم‌ها نشد؛ انگار در این یک سال و چندماه سینمایی در کار نبود. درمقابل، شبکه خانگی در تمامی روزهای کرونایی باز بود، یعنی مردم به جای پارک و سینما رفتن در خانه می‌نشینند و سریال و فلیم از فیلیمو، نماوا، لنز و... تماشا می‌کنند. تماشای فیلم و سریال از اسفند 98 به یکی از تفریحات روزانه مردم تبدیل شد و سرویس‌های VOD  به رشد بسیار قابل توجهی و بی سابقه‌ای دست پیدا کرد، برای مثال اطلاعات سایت فیلیمو نشان می‌دهد در بازه زمانی هفتم اسفند ۹۸ تا ۱۵ فروردین ۹۹ یعنی همان روزهای ابتدایی شیوع کرونا میانگین دقیقه تماشای روزانه در فیلیمو نسبت به بازه زمانی مشابه ماه گذشته رشدی حدود ۶۵ درصد داشت. گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد فیلیمو و نماوا با شیوع کرونا تعداد زیادی دنبال کننده در زمان کرونا پیدا کرد و اکنون تعداد دنبال‌کنندگان این دو سرویس در اینستاگرام به مرز یک میلیون نفر رسیده است. همچنین تعداد زیادی سریال و فیلم با رونق‌گرفتن کسب‌وکار کرونایی سرویس‌های VOD در سینما خانگی پخش شد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.