خاک اصفهان به قیمت طلا

بررسی قیمت زمین‌های لوکس اصفهان

50میلیارد تومان! برابر با حقوق 11هزار و 904 ماه یک کارگر، هزار عدد آیفون 13 پرومکس یا بیش از 43 کیلوگرم طلای 18 عیار است؛ ولی با این پول به‌سختی می‌توانید در بعضی از محله‌های شهر اصفهان یک‌تکه زمین یا خانه کلنگی بخرید! کف قیمت زمین در محله‌های خاصی از شهر اصفهان از 50 میلیارد تومان آغاز می‌شود، این محله‌ها همسایگان زاینده‌رود یا پل‌های تاریخی شهر اصفهان هستند و با بهایی نجومی مشتری چندانی ندارند. فعالان بازار مسکن اصفهان عقیده دارند در میان انبوه‌سازان نیز تنها تعداد خاصی از آن‌ها قدرت خرید این زمین‌ها را دارند.

دوشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۰

اگرچه قیمت زمین در مناطق مختلفی از شهر اصفهان میلیاردی تعیین می‌شود، ولی نسبت به زمین‌های منطقه یک و دو تهران، یا زمین‌های هم‌جوار با حرم امام‌رضا(ع) در شهر مشهد قیمت پایین‌تری دارند. بسیاری از زمین‌های لوکس اصفهان برای هر مترمربع قیمتی بالاتر از 70 گرم طلای 18 عیار دارند!

خاک به قیمت طلا

40میلیارد، 50میلیارد یا شاید 100میلیارد تومان قیمت عادی زمین و خانه‌های کلنگی اطراف زاینده‌رود است. قیمت بسیاری از این زمین‌ها برای هر مترمربع بیشتر از 100میلیون تومان است؛ مانند خانه کلنگی 460 مترمربعی هم‌جوار با چهارباغ خواجو به قیمت 46میلیارد تومان! هر مترمربع از این زمین 100میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود؛ درنتیجه هر مترمربع از این زمین برابر با 86 گرم طلای 18 عیار است. فاصله این زمین تا پل خواجو  با پای پیاده کمتر از 10 دقیقه است. سه ایستگاه اتوبوس بالاتر از این خانه کلنگی، در محله مشتاق و در فاصله هشت‌دقیقه‌ای زاینده‌رود زمینی 650 مترمربعی با قیمت 60 میلیارد تومان برای فروش آگهی شده است. واسطه فروش این زمین مدعی است برای ساخت آن دست‌کم 30 میلیارد تومان پول نقد لازم دارید. بررسی‌ها نشان می‌دهد زمین‌های همسایه با سی‌وسه‌پل با ارقام بالاتری قیمت‌گذاری می‌شوند؛ برای مثال، زمینی 280 مترمربعی در محله آذر با قیمت 31میلیارد تومان برای فروش آگهی شده است. هر مترمربع این زمین 110 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. آن‌طرف زاینده‌رود در محله‌هایی مانند شیخ‌صدوق، آبشار و آپادانا نیز قیمت زمین میلیاردی است؛ برای مثال، در محله ملاصدرا خانه کلنگی 520 مترمربعی به قیمت 52 میلیارد تومان، یعنی هر مترمربع 96 میلیون تومان، برای فروش آگهی شده است. این خانه 52 میلیاردی فقط برای ساختمانی چهار طبقه مناسب است. در سایر محله‌های لوکس اصفهان مانند مرداویج زمین‌های زیادی با قیمت چند میلیارد تومان آگهی می‌شوند؛ مانند زمینی 400 مترمربعی در محله مرداویج با قیمت 36میلیارد تومان! بااین‌حال زمین‌های این مناطق ازنظر قیمت قابل‌مقایسه با زمین‌ها و خانه‌های کلنگی عباس‌آباد نیست.
فعالان بازار مسکن گزارش می‌دهند در بخشی از محله عباس‌آباد قیمت خانه و زمین سر به فلک می‌کشد؛ برای مثال، زمینی هزار مترمربعی نزدیک خیابان شیخ بهایی با قیمت 90 میلیارد تومان برای فروش آگهی شده است. این زمین برای پروژه‌های ساختمان‌سازی بزرگ شرایط ایدئالی دارد؛ ولی کمتر سرمایه‌گذاری قدرت خرید آن را دارد. واسطه‌ها مدعی‌اند در محله عباس‌آباد زمین‌هایی با قیمت نجومی نیز معامله می‌شوند؛ ولی اطلاعاتی از معامله آن‌ها وجود ندارد. معامله‌های نجومی محله عباس‌آباد شامل خانه‌های ویلایی و قدیمی‌ساخت آن‌هاست و گاهی اعداد و ارقام عجیبی از معامله آن‌ها به گوش می‌رسد؛ ولی هیچ مدرکی برای تأیید این ادعا وجود ندارد. بهترین زمین‌های این منطقه فاصله نزدیکی با زاینده‌رود دارند و واسطه‌ها قیمت آن‌ها را با ویلاهای لوکس لواسان تهران مقایسه می‌کنند. گفته می‌شود در یک خیابان خاص لواسان قیمت ویلا از 400 میلیارد تومان آغاز می‌شود و به بالاتر از یک هزار میلیارد تومان می‌رسد. برخی از فعالان بازار مسکن اصفهان قیمت خانه‌های خاص عباس‌آباد را با این ویلاها مقایسه می‌کنند؛ ولی نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد نه اطلاعاتی از قیمت و معامله آن‌ها وجود دارد و نه مالکان حاضر به گفت‌وگو درباره این مسئله می‌شوند. پس از عباس‌آباد در دو محله مشتاق و آبشار زمین‌های نزدیک به رودخانه گاهی با قیمت بالاتر از 100 میلیارد تومان نیز آگهی می‌شوند. قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان در این محله‌ها تابستان جاری به هر مترمربع 150 میلیون تومان نیز رسید.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.