جولان تاناکورا در خیابان‌های اصفهان

بازار لباس دست‌دوم در نصف‌جهان رونق پیدا کرد

سبدهای بزرگی پر از لباس با سایزهای کوچک و بزرگ در فروشگاه‌ها پشت سرهم چیده شده است، مشتریان لباس‌ها را زیرورو می‌کنند و هرازگاهی یکی از آن‌ها را پسند کرده و از سبد بیرون می‌کشند. سه‌چهار فروشنده نیز در مغازه به‌سرعت خرید مشتریان را درون نایلون می‌گذارند. یکی از آن‌ها از پشت دخل مغازه با صدای بلندی می‌گوید: «این لباس‌ها فقط امروز آف خورده و همه، برند اروپایی است.» این شرح‌حال فروشگاه‌های لباس تاناکورا در شهر است و درحالی‌که فروشندگان لباس‌های نو از کسادی بازار گله‌مندند، کسب‌وکار دست‌دوم‌فروشی‌ها حسابی داغ شده است؛ ولی بازرس اتحادیه تولید و صادرات پوشاک ایران، واردات این پوشاک را غیررسمی و قاچاق عنوان کرد.

دوشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۰

قدیم‌ها رسم بود خانواده‌ها راهی بازار می‌شدند تا لباس‌های خود را نونوار کنند؛ ولی حالا انتخاب خیلی‌ها تاناکوراست و پوشاک جدید به جای بوی نو، بوی مواد ضدعفونی‌کننده لباس‌های دست‌دوم را می‌دهد!
حال بازار پوشاک خوب نیست و تولیدکنندگان داخلی از رشد قیمت مواد اولیه، به‌ویژه پارچه، می‌گویند؛ کاسبان نیز معتقدند اگر آن‌طور که هزینه کرده‌اند اجناس خود را قیمت‌گذاری کنند، بهای هر لباس پاییزه بسیار بالا می‌رود و به همین دلیل از سود خود کم کرده‌اند؛ همچنین نرخ ارز سبب شده لباس‌های مارک با قیمت میلیونی به فروش برسند و کمتر کسی زیر بار خرید این پوشاک به‌اصطلاح لاکچری می‌رود. درمقابل، این روزها بازار پوشاک تاناکورا رونق پیدا کرده است. برای پی بردن به این موضوع کافی است ساعتی را در راسته فروشگاه‌های لباس دست‌دوم گذراند. این فروشگاه‌ها چه فیزیکی و چه مجازی، شلوغ‌تر از همیشه به نظر می‌آیند و فروشندگان به استخدام نیروهای جدید روی آورده‌اند. روی شیشه بیشتر این فروشگاه‌ها آگهی جذب نیرو دیده می‌شود: «به یک نفر فروشنده نیازمندیم». البته تعداد زیادی از این فروشگاه‌ها به فضای مجازی اسباب‌کشی کرده‌اند و سه و چهار ادمین صفحه مجازی فروشگاه را مدیریت می‌کنند. در بساط تاناکورا فروشان همه مدل پوشاک پیدا می‌شود؛ از لباس‌های چرم و بافتنی گرفته تا مانتو و پوشاک بچگانه. گزارش‌های میدانی اصفهان‌زیبا نشان می‌دهد پالتوهای چرم زنانه‌ای که در بازار بیش از 700 هزار تومان قیمت خورده‌اند، در بساط دست‌دوم فروشان با بهای 200هزار تومان هم به فروش می‌رسند. قیمت تی‌شرت و پلیورهای مردانه از 100هزار تومان شروع می‌شود و کفش مارکی که در سیتی‌سنتر بین پنج تا 10 میلیون تومان قیمت خورده است، در فروشگاه‌های دست‌دوم یک تا چهار میلیون تومان قیمت دارد؛ همچنین بهای کفش و بوت‌های چرم از 500هزار تومان شروع می‌شود و انواع و اقسام لباس بچگانه با بهایی معادل یک‌سوم یا نصف پوشاک نو به فروش می‌رسد. لباس‌های ورزشی و کفش‌های مخصوص کوهنوردی نیز از اجناس محبوب این فروشگاه‌هاست. کفش کوهنوردی را که 18 میلیون تومان در فروشگاه‌های مجازی قیمت دارد، در بساط استوک‌فروشان می‌توان با قیمت دو تا سه میلیون تومان پیدا کرد. علاوه بر این لباس‌های ورزشی دست‌دوم با مارک‌های معروف و قیمت‌های متفاوت در این فروشگاه‌ها عرضه می‌شود. درمجموع قیمت و مدل لباس‌ها در هر فروشگاه نسبت به فروشگاه دیگر فرق می‌کند و قیمت‌گذاری پوشاک تاناکورا به رنگ و روی لباس، سلیقه فروشنده و اندازه جیب مشتری‌ها بستگی دارد؛ بااین‌حال اعداد و ارقام به‌نسبت پایین پوشاک تاناکورا خانواده‌های ایرانی را بر آن داشته  است بیشتر از قبل به خرید لباس‌های دست‌دوم روی بیاورند.

تاناکورا چند و از کجا؟

عرضه لباس‌های دست‌دوم و تعداد فروشگاه‌های تاناکورا در بازار اصفهان افزایش چشمگیری یافته است. این لباس‌ها به‌صورت کیلویی خریداری می‌شود و گونی‌های پوشاک ترکیبی از لباس برندهای آمریکایی، فرانسوی، ایتالیایی، پــرتغالــی، ترک، چینی و... است؛همچنین تاناکورافروشان معتقدند که البسه تاناکورا علاوه بر لبـــاس‌هــای استفاده‌شـــده، شــامل ضــایعــاتــی تــولیــدی‌های خارجی و لباس‌های از مد افتاده و فروش نرفته در بوتیک‌های خارجی هم می‌شود.
به گزارش اقتصادآنلاین، مسعود شـــاه‌بختــی، عـــضــو هیــئــت‌مدیره اتحادیه تولید و صادرات پوشاک ایران،  از رونق فروش پوشاک خارجی استوک در بازار ایران با حاشیه سود بسیار بالا خبر داد. براساس توضیحات بازرس اتحادیه تولید و صادرات پوشاک ایران، واردکنندگان این پوشاک را از کیلویی ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان خریداری کرده و حاشیه سود چند برابری را در بازار کسب می‌کنند؛ به‌خصوص اینکه پوشاک داخلی به دلیل کمبود مواد اولیه، گران‌تر از قبل تولید می‌شود. شیوع ویروس کرونا بر وضعیت کسب‌وکار برندهای بزرگ جهان تأثیر منفی گذاشته است و حال تولیدکنندگان خارجی پیشنهاد‌های وسوسه‌انگیزی به واردکنندگان در بازار استوک می‌دهند تا بتوانند کالاهای استوک در انبار مانده خود را به فروش برسانند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.