چشمه‌ساران زلال کویر

مروری بر سه رویداد مهم فرهنگی در مزارات ولایات ثلاث کویری مرکزی ایران

کویر مرکزی ایران، یکی از سرزمین‌های مقدس و مبارکی است که می‌توان در سایه‌سار محبت و مودت اولاد اهل بیت (ع) به سیاحت درون و جلای دل پرداخت و در سپهر نورانی ستارگان درخشانی سیر آفاق و انفس داشت که واسطه‌های مطمئن فیض الهی‌اند. «فیض قدسی» قاعده‌ای مسلم در نظام کائنات است؛ هم برهان لطف الهی است و هم برهان قاطع؛ هر فردی به وسع ظرفیت وجودی خود می‌تواند بر اساس منطق عدل الهی، مستفیض از فیض اقدس الهی باشد.

پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰

گاهی باید سالک بود و مراتب را پیمود و به مقامات نائل شد؛ گاهی باید عبد و تسلیم بود تا پرده‌های جهل و تاریکی کنار رود و جهان نور و معنا پدیدار شود؛ گاهی باید از نشانه‌ها، نشانی را جست‌وجو کرد و به مقصد و مقصود رسید.
مضجع شریف حضرت محمدهلال‌بن‌علی‌بن‌ابی‌طالب علیهم‌السلام که او را نخستین مهاجر علوی به ایران می‌نامند و بارگاه منور و معطر حضرت سلطانعلی‌بن‌محمدباقر علیهم‌السلام که او را به عنوان نخستین سفیر بلاواسطه امام می‌شناسیم و بدان افتخار می‌کنیم و بقعه متبرک و مبارک حضرت آقا علی‌عباس علیه‌السلام که او را برادر هشتمین امام همام می‌دانیم و عطر آستان قدس رضوی را در مطافش استشمام می‌کنیم؛ در زمره آسمانی‌ترین مزارات ولایات ثلاث کویری مرکزی ایران است که همواره مورد تکریم و احترام مردم این بلاد و همه شیفتگان اهل‌بیت (ع) بوده و هست.
بیست و یکم رمضان، جمعه دوم مهرماه و آیین قالی‌شویان و بیست و هشتم صفر به ترتیب روزهای زیارتی مخصوص حضرت محمدهلال‌بن‌علی (ع)، حضرت سلطان علی‌بن‌محمدباقر (ع) و حضرت آقاعلی‌عباس (ع) است که مردم منطقه، اجتماعات کم‌نظیری را در پاسداشت و تعظیم این امام‌زادگان شکل می‌دهند.
در روزهای منتهی به میلاد خجسته فخر کائنات و اشرف مخلوقات خاتم الانبیاء و الاوصیاء محمد مصطفی صلوات الله علیه، سه رویداد مهم فرهنگی و آیینی در این آستان‌های مقدس رقم خورد.
۱- آغاز فعالیت رسمی گروه نقاره‌زنی حرم سلطان علی‌بن‌محمدباقر (ع) مشهد اردهال و طنین نقاره‌های خادمان حضرتش با حضور آیت‌الله عباسعلی سلیمانی، نماینده ولی‌فقیه در منطقه و امام جمعه کاشان، روایتی باشکوه از آیین‌های بزرگی است که در شعائر دینی مورد توجه و تاکید قرار گرفته است.
۲- رونمایی از کتاب «مهاجران مجاهد» در شرح زندگی و شناخت امامزاده آقا علی‌عباس و شاهزاده محمد در صحن مطهر امامزاده در زمره مواریث مکتوب و مستند مستدلی است که با نگاه پژوهشگرانه محقق مدقق دکتر مجید زجاجی کاشانی به نگارش در آمده و برگ زرین دیگری بر تاریخ مکتوب اولاد ائمه اطهار (ع) افزوده است.
۳- انتشار آلبوم هنری «هلال، رؤیت شد» اثری نو از هنرمند آیینی «امید معنوی»، خوانشی تازه در باب مقام و منزلت فرزندعلی (ع) از منظر شعر و هنر را ارزانی دل‌های مشتاق و شیدای محبت علوی و فاطمی ساخت؛ تصویرسازی هوشمندانه از داستان نزول اجلال این مهاجر علوی به مرکز ایران و شرح دلدادگی و اشتیاق مجاوران و زائران حرم منورش در قاب شعر و با صدای نازنین این هنرمندِ محجوب؛ تحفه نوبرانه‌ای برای کویریانی بود که در منظومه معرفتی‌شان،  «فیض قدسی»، جایگاه و شأنی ویژه دارد و همواره در مسیر نیل به آن کوشیده‌اند بندگانی صالح و مصلح و متدین و معترف به حاکمیت برهان‌های لطف و قاطع الهی در همه آنات و ساحت‌های زندگی خود هستند.
درخشش این انوار تابناک و ده‌ها امام‌زاده با کرامت دیگر بر تارک ولایات ثلاثِ «کاشان»، «آران و بیدگل» و  «نطنز و بادرود»، رحمت واسعه و جادوانه‌ای است که باید همواره شاکر آن بود و به هر زبان و هنری باید در تبیین، ترویج و تعمیق جلوه‌های ناب و کیمیاگونه آن کوشید و به نسل‌های آینده سپرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.