حیف که تماشاگران نیستند

حمیدرضا بابایی، دروازه‌بان سابق تیم ملی در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از دربی تیم‌های اصفهانی می‌گوید

هفته چهارم لیگ برتر فوتبال، تیم ذوب‌آهن در ورزشگاه فولادشهر میزبان تیم سپاهان است تا دربی تیم‌های اصفهانی عنوان حساس‌ترین بازی هفته را به خود اختصاص دهد. تیم ذوب‌آهن که دیدارش با تیم پیکان در هفته سوم لیگ به تعویق افتاد و بر اساس برنامه سازمان لیگ، 21آبان باید دیدار عقب‌مانده را برگزار کند، با یک برد و یک باخت، در زمره تیم‌های پایین جدولی است و نتیجه‌گیری در دربی همشهری‌ها برای جدا شدن از جمع قعرنشین‌ها اهمیت زیادی دارد. تیم سپاهان که با سه برد متوالی، صدرنشینی‌اش در لیگ را تثبیت کرده، برای حفظ موقعیت صدرنشینی چشم به امتیازگرفتن از مصاف با ذوب‌آهن دوخته تا انگیزه‌های متفاوت هر دو تیم برای کسب پیروزی در این بازی، بر جذابیت و حساسیت آن بیفزاید.

چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۰

 در آستانه دربی فوتبال اصفهان، گفت‌وگویی با حمیدرضا بابایی، دروازه‌بان سابق تیم ملی، داشتیم که تجربه بازی در هر دو تیم نصف‌جهان و چندین دربی را دارد و در این مصاحبه به تحلیل و بررسی شرایط دو تیم پیش از این دیدار می‌پردازد.

سابقه بازی در چند دربی اصفهان را دارید؟

من در هشت دربی اصفهان به‌عنوان دروازه‌بان تیم‌های سپاهان و ذوب‌آهن به میدان رفته‌ام.

دربـی‌هــای سابـق حساسـیـت بیشتری داشـت یا دربی‌های امروزی؟

حساسیت دربی اصفهان در گذشته خیلی زیاد بود و هواداران و حتی مسئولان استانی و دو شرکت فولاد مبارکه و ذوب‌آهن کری‌خوانی‌های زیادی داشتند و نتیجه رقم‌خورده در این بازی برایشان مهم بود. سپاهان هوادار بیشتری داشت؛ اما هواداران ذوب‌آهن هم بسیار متعصب بودند و این حساسیت بین هواداران، به زمین مسابقه هم کشیده می‌شد. ما در دربی به معنای واقعی فوتبال بازی می‌کردیم و معمولا این بازی‌ها هم پرگل می‌شد.

در دوران عضویت در تیم استقلال، دربی تهران را هم تجربه کردید؟

در آن سال، تیم پرسپولیس در جام باشگاه‌های آسیا حضور داشت؛ همان سالی که خداداد عزیزی را هم برای تقویت تیمشان به خدمت گرفته بودند. دقیقا چند هفته مانده به دربی، بر اساس یک قانون من‌درآوردی، اعلام کردند که به دلیل حضور در آسیا، از ادامه لیگ انصراف می‌دهند و عملا دربی هم برگزار نشد؛ البته استقلال در آن فصل قهرمان لیگ شد.

شرایط دو تیم اصفهانی را در آستانه دربی چطور ارزیابی می‌کنید؟

تیم سپاهان امسال با توجه به حفظ شاکله فصل گذشته و تغییرات کمی که در ترکیب اصلی داشته، از انسجام تیمی خوبی برخوردار است و در سه‌هفته‌ای که از لیگ گذشته، تیم سرحال و خوبی نشان داده است. سپاهان با سه بردی که کسب کرده، صدر جدول رده‌بندی را در اختیار دارد و نشان می‌دهد از همین ابتدای لیگ، کمربندشان را برای قهرمانی بسته محکم بسته‌اند.

و تیم ذوب‌آهن چطور؟

در تیم ذوب‌آهن شاهد تغییرات بسیار زیادی در لیگ بیست‌ویکم بودیم، حدود ده‌یازده بازیکن از این تیم جدا شدند و به تعداد بیشتری هم بازیکن جدید و البته جوان به این تیم اضافه شدند. با توجه به اینکه هر دو تیم نیاز زیادی به کسب برد دارند، پیش‌بینی می‌شود بازی خـوبــی را از ســوی دو تـیـم تماشا کنیم.

نبود تماشاگر در دربی اصفهان، چه تأثیری بر آن دارد؟

جـذابـیـت یـک دربــی بـه حضـور تماشاگران است؛ همانند سال‌هایی که یک طرف ورزشگاه هواداران سپاهان می‌نشستند و در طرف دیگر هواداران تیم ذوب‌آهن. در حال حاضر در تمام دنیا شاهد حضور هواداران در ورزشگاه‌ها هستیم؛ اما در کشور ما هنوز اقدامات لازم و کافی برای مقابله با کرونا انجام نشده و بازی‌های لیگ بدون تماشاگر برگزار می‌شود که هیجان ندارد. دربی اصفهان همواره بازی باکیفیتی بوده و اگر تماشاگران هم در ورزشگاه حضور داشتند، قطعا بازی زیباتری می‌شد.

با توجه به چند هفته‌ای که از لیگ سپری شده، کدام تیم‌ها را مدعی قهرمانی می‌دانید؟

تــیــم‌هـــای ســپـاهــان، اسـتـقـلال و پرسپولیس همواره به‌عنوان مدعی در لیگ شرکت می‌کنند و در لیگ امسال هم با نتایجی که به‌دست‌آمده، مشخص است که رقابت اصلی بر سر قهرمانی بین این تیم‌هاست؛ البته تیم‌های فیروز کریمی هم با اینکه در ابتدا نوسان دارند، به مرور شرایط خوبی پیدا می‌کنند و تصور می‌کنم تراکتورسازی هم در این فصل یکی از مدعیان باشد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.