دلارهایی که دور ریخته نشد!

بررسی حضور چند بازیکن خارجی موفق در ادوار لیگ برتر ایران

تاکنون ۲۰ دوره از آغاز رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران به اتمام رسیده و در این سال‌ها بازیکنانی از کشورهای مختلف برای تیم‌های حاضر در لیگ برتر به میدان رفته‌اند. با وجود اینکه بسیاری از بازیکنان خارجی، هیچ دستاوردی برای تیم‌هایشان نداشته‌اند و تنها یک پرونده جدید برای تیم‌های ایرانی در فیفا بازکرده‌اند؛ اما درهر فصل شاهد چند بازیکن باکیفیت و خوب خارجی هم در فوتبال ایران بوده‌ایم. در این گزارش به بررسی تعدادی از بازیکنان برتر خارجی در فوتبال ایران، خواهیم پرداخت.

سه شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰

آرمناک پطروسیان: دروازه‌بان ارمنستانی سپاهان و ذوب‌آهن اصفهان، یک رکورد ۱۶ ساله را در فوتبال ایران به نام خود ثبت کرده بود. در اولین دوره لیگ برتر فوتبال ایران، گلر ارمنی سپاهان، برای ۷۰۶ دقیقه به صورت متوالی دروازه زردپوشان را بسته نگه داشت که برای خود رکورد قابل توجهی محسوب می‌شد. پطروسیان در زمان حضورش در فوتبال ایران یک بار قهرمانی در لیگ برتر و یک قهرمانی در جام حذفی را با سپاهان تجربه کرد.
عماد رضا: یکی دیگر از برترین مهاجمان خارجی شاغل در لیگ ایران، عماد محمد رضا بازیکن معروف عراقی است. عماد رضا با فولاد خوزستان به فوتبال ایران معرفی شد؛ اما بهترین دوران او مربوط به سال‌های حضورش در سپاهان است. عماد رضا در نهمین دوره لیگ برتر با ۱۹ گل آقای گلی این دوره از رقابت‌ها را به دست آورد.قهرمانی در نهمین دوره لیگ، قهرمانی در جام حذفی، نایب‌قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا و حضور و گلزنی در جام باشگاه‌های باعث شد تا نام این بازیکن عراقی به عنوان یکی از برترین بازیکنان خارجی سپاهان و لیگ فوتبال ایران به یاد بماند.
ابراهیم توره: بازی‌های درخشان ابراهیم توره در پیکان تهران، باعث شد تا مدیران پرسپولیس برای لیگ هشتم با او قرارداد امضا کنند. حضور توره در پرسپولیس چندان موفقیت‌آمیز نبود، اما حضور این بازیکن اهل مالی در اصفهان، مصادف با دوران طلایی سپاهان شد و توره در کنار عماد رضا، زوج ترسناکی را در این تیم تشکیل دادند.توره در مجموع برای تیم‌های پیکان، پرسپولیس و سپاهان ۶۰ گل در لیگ برتر به‌ثمر رساند و در نهایت پس از یک فصل جدایی از فوتبال ایران و بازی‌کردن برای النصر امارات سر از فرانسه و تیم موناکو درآورد.
موسی کولیبالی: آخرین تیمی که پیش از پرسپولیس قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کرد، استقلال خوزستان بود و موسی کولیبالی هم یکی از ستاره‌های آن تیم به شمار می‌رفت. مدافع مستحکم و ۱۸۵ سانتی‌متری اهل مالی پس از کسب عنوان قهرمانی با استقلال، به‌همراه عبدالله ویسی به سپاهان رفت و سال گذشته نیز تبدیل به یکی از تأثیرگذارترین بازیکنان فولاد در راه کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا شد.
شیخ دیاباته: در بین بازیکنان خارجی که تاکنون در ایران بازی کرده‌اند، نفراتی مثل عرفان اولروم، لوسیانو پریرا، کی‌روش استنلی و ادینیو آقای گل لیگ برتر شده‌اند و شیخ دیاباته مهاجم اهل مالی سابق تیم استقلال، آخرین بازیکن خارجی است که این عنوان را به دست آورده است.دیاباته پیش از آمدن به ایران هم کارنامه درخشانی داشت و سال‌ها در لیگ یک فرانسه و سری‌آ ایتالیا بازی کرده بود.
جانواریو: جانواریو که با بازی‌کردن در فولاد اهواز به فوتبال ایران معرفی شد، در بازی پایانی لیگ هشتم، فصل خوب خودش را با گلزنی در دیدار مقابل پیام مشهد تکمیل کرد و زننده گل قهرمانی آبی‌ها لقب گرفت. اما قهرمانی با استقلال، تمام افتخارات جانواریو در ایران نبود و این بازیکن خوش‌تکنیک برزیلی به‌همراه قلعه‌نویی در سپاهان، قهرمانی در دو دوره متوالی لیگ برتر را هم تجربه کرد.
سرور جپاروف: مرد سال فوتبال آسیا در دو دوره تصمیم گرفت سال‌های آخر فوتبال خود را در ایران سپری کند و با قراردادی یک‌سال و نیمه به استقلال اضافه شود؛ اما محرومیت آبی‌ها از پنجره نقل و انتقالات باعث شد تا شش ماه نخست حضورش در ایران را با پیراهن سپاهان تجربه کند. درنهایت و با آغاز لیگ هفدهم با پیراهن استقلال به میدان رفت و علاوه بر کسب عنوان قهرمانی جام حذفی با این تیم، عنوان برترین پاسور لیگ هفدهم را هم از آن خود کرد.
جی‌لوید ساموئل: بازیکنی که تا سال ۲۰۰۷ نزدیک به ۱۷۰ بازی در لیگ جزیره برای استون‌ویلا انجام داده بود، در نقل و انتقالات زمستانی سال ۲۰۱۱ با قبول پیشنهاد استقلال راهی لیگ برتر فوتبال ایران شد و پیراهن آبی‌ها را برای ۳ سال به تن کرد و یک قهرمانی لیگ برتر و یک قهرمانی جام حذفی با این تیم به دست آورد. ساموئل را می‌توان یکی از باکیفیت‌ترین بازیکنان خارجی دانست که در لیگ ایران پا به توپ شده است. ساموئل برای مدتی هم در تیم پیکان تهران به کارش ادامه داد.
لوسیانو ادینیو: عنوان برترین گلزن خارجی لیگ برتر فوتبال ایران، متعلق به لوسیانوی برزیلی است که در دوران حضورش در فوتبال ایران، علاقه زیادی به پوشیدن پیراهن تیم ملی ایران نشان داد. لوسیانو در دو مقطع برای مس کرمان بازی کرد و در دو مقطع نیز پیراهن تراکتور تبریز را پوشید.او در نهایت ۸۲ بار برای این دو تیم گلزنی کرد و عنوان برترین خارجی گلزن در فوتبال ایران را به خود اختصاص داد. ادینیو در چهاردهمیـــــن دوره لیگ برتر به‌عنوان بازیکن تراکتور عنوان آقای گلی لیگ فوتبال ایران را هم کسب کرد.
بشار رسن: بازیکنی که در ۱۵سالگی بازی کردن در لیگ عراق را تجربه کرد؛ در ایران با پیراهن پرسپولیس قهرمانی‌های متعددی را به دست آورد. بشار در این سال‌ها دو بار گلزنی در دربی را هم تجربه کرد و به اندازه کافی روی سکوها محبوب شد. عملکرد خوب بشار باعث شده بود تمدید قرارداد او به یکی از دغدغه‌های هواداران تبدیل شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.