جرقه گرانی دربازار الکتریکی‌ها

هزینه تهیه لامپ کم‌مصرف ال‌ای‌دی برای یک ملک 100متری چقدر است؟

قیمت لامپ‌های کم مصرف ال‌ای‌دی 40 یا 50 واتی در فروشگاه‌های الکتریکی اصفهان طی یکی دو سال گذشته مرز 200هزار تومان را هم رد کرده است. از آن طرف یک لامپ ال‌ای‌دی پنج تا 10 واتی کوچک قیمت 50هزارتومان را پشت سر گذاشت تا خرید یک لامپ کوچک هم به دغدغه جدید مردم تبدیل شود. فروشگاه‌داران معتقدند اقلام روشنایی به‌ویژه لامپ، قیمت بالایی پیدا کرده و از قدرت خرید مردم کاسته شده است، درنتیجه مردم زیر بار خرید لامپ نمی‌روند، مگر از سر ناچاری!

شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰

موج گرانی از هر سو و به هر علت باشد، فرقی ندارد و هر صنفی را در شوک فرو می‌برد. گرانی، خوابیدن ساخت‌وسازها و... بر کسب‌وکار صنف الکتریکی اثر گذاشته است و فشار اقتصادی مردم را از خرید اقلام تزیینی روشنایی و حتی تعویض لامپ هم منصرف می‌کند.
یکی از قدیمی‌های این صنف است و همه او را «حاج‌آقا» صدا می‌زنند، وضعیت بازار و قیمت اجناس را این گونه توصیف می‌کند: «زمانی قیمت دلار کمتر از پنج هزار تومان بود و اگر 100هزار تومان برای خرید لامپ به بازار می‌آوردی، کاسبان جلوی پایت بلند می‌شدند. وای! از آن روزی که دلار سر ناسازگاری گرفت و هر لحظه گران‌تر از لحظه قبل شد. قیمت  اقلام روشنایی بالا و بالاتر رفت؛ تا جایی که نرخ یک عدد لامپ ال‌ای‌دی بیشتر از 100 هزار تومان شد. حالا خیلی از مشتری‌ها لامپ نمی‌خرند مگر از سر ناچاری!»
حسین، یکی از خریداران هم مهر تأیید را بر گفته‌های حاج‌آقا می‌زند: «قیمت لامپ کم‌مصرف خیلی بالا رفته است. من چند سال قبل با پول الان یک لامپ، برای کل خانه‌ام لامپ می‌خریدم. ولی الان فروشنده قیمت لامپ ال ای‌دی 30 وات را 125 هزار تومان می‌گوید که من بودجه خرید آن را ندارم و نهایت یک لامپ کم‌مصرف 30 وات با قیمت 40 هزار تومان خریدم.»
 قیمت لامپ، پایه لامپ، مهتابی، ریسه‌های برقی و... در سال‌های اخیر افزایش یافته است و شماری از فروشگاه‌داران از عرضه اجناس گران خودداری می‌کنند؛ چراکه مردم کمتر زیر بازار خرید لامپ قیمت بالا می‌روند.
حامد، از دیگر مشتریان در بازار اصفهان توضیح می‌دهد: «فروشنده لامپ ال‌ای‌دی 30 واتی با مصرف انرژی A+ و نوردهی معادل یک لامپ 200وات معمولی به من معرفی کرده است. من می دانم این لامپ کیفیت و دوام زیادی دارد. ولی توان پرداخت 130 هزار تومان بابت یک لامپ را ندارم، چون تازه خانه‌ام را تحویل گرفتم و باید دست‌کم چهار و پنج لامپ کم‌مصرف بخرم.»
مشاهده‌هـــــای میدانـــــی از بازار لامپ‌های تولیـــــد داخل نشـــــان می‌دهـــــد لامپ ال‌ای‌دی شـــــش وات نور حدود 30هزار تومـــــان، لامپ ال‌ای‌دی 15 وات حبابی نور 49هزار تومان، لامپ ال‌ای‌دی 30وات افراتاب 95 هزار تومان، لامپ ال‌ای‌دی 50 وات شعاع 189هزار تومان و لامپ اس‌ام‌دی 50 وات پارس شهاب 230 هزار تومان قیمت خورده است.
لامپ‌های وارداتی قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های داخلی دارد، برای نمونه لامپ ال‌ای‌دی 14 وات فلیپس مدل L1521 پایه E27 حوالی 80هزار تومان به فروش می‌رسد.
با این تفاسیر، هزینه روشنایی و تهیه لامپ برای یک آپارتمان 100 متری با دو اتاق خواب بیش از یک میلیون تومان هم آب می‌خورد؛ زیرا برای هر 12 متر فضا، به طور معمول به لامپ ال‌ای‌دی 15 واتی نیاز است.
 البته می‌توان برای روشنایی بیشتر لامپ 20 وات و درمقابل برای روشنایی کمتر لامپ ال‌ای‌دی 12وات استفاده کرد.
 از آنجایی که اتاق خواب به نور زیادی نیاز ندارد، می‌توان یک عدد لامپ ال‌ای‌دی 12 تا 20وات با بازه قیمت 20 تا 140 هزار تومان بسته به برند انتخاب کرد.
آشپزخانه به طور معمول به نور بیشتری نسبت به اتاق خواب‌ها نیاز دارد و خرید یک لامپ ال‌ای‌دی 25 تا 30 واتی برای آشپرخانه بسته به برند بین 50 تا 148هزار تومان خرج دارد.
قیمت لامپ 35 تا 50واتی برای روشنایی در پذیرایی نیز بین 60 تا 200 هزار تومان است. همچنین لامپ‌های ال‌ای‌دی معمولی پنج تا 10 واتی مناسب دستشویی و حمام حدود 10 تا 60 هزار تومان قیمت دارد.
درمجمـــــوع، تهیه دو عدد لامپ ال‌ای‌دی پنج تا 10 وات برای دستشویی و حمام، دو عدد 12 تا 20 وات برای اتاق خواب‌ها، یک عدد 25 تا 30 وات برای آشپزخانه و دو عدد 35 تا 50 وات برای پذیرایی در یک خانه 100 متری دست‌کم 230 هزار تومان و حداکثر یک میلیون و 96 هزار تومان هزینه دارد.
علاوه بر این، راهرو در نقشه ساخت بعضی خانه‌ها لحاظ شده است که این بخش به دو تا چهار عدد لامپ پنج تا 10 واتی نیاز دارد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.