رخنه گرانی و کسادی در بازار چیپس و پفک

گشت‌وگذار در سوپرمارکت‌های شهر نشان می‌دهد مردم به دلیل گرانی‌ها کمتر به سمت خرید تنقلات می‌روند تا آنجا که فروشندگان هم از اوضاع کنونی ناراضی هستند. شیوع ویروس کرونا تأثیر کمتری بر بازار چیپس و پفک داشت، ولی افزایش قیمت‌ها بازار این تنقلات را به سمت خلوتی سوق داده است. بررسی میدانی از بازار چیپس و پفک نشان می‌دهد قیمت یک بسته 60 تا 190 گرمی این خوراکی‌ها چند برابر بالا رفته است، به طوری‌که هر صد گرم چیپس و پفک حدود یک‌هزار تومان قیمت دارد.

شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰

سیدمهدی رضوی، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان انواع چیپس و فراورده‌های حجیم‌شده بر پایه ذرت، قیمت شدید مواد اولیه، بسته‌بندی و وضعیت اقتصادی مردم را از عوامل افت تقاضا برای چیپس عنوان کرده است. همچنین چیپس به‌خاطر اختلاف تعرفه گمرکی، تغییرات در صنعت تولید و... در بازارهای خارجی هم مشتری ندارد.

یک بسته چیپس یا یک کیلو میوه؟!

مزمز، چی‌توز، چاکلز و یامی معروف‌ترین برندهای چیپس در سوپرمارکت‌های شهر است که قیمت تمامی این چیپس‌ها از سال گذشته تاکنون افزایش چند درصدی داشته است. گفت‌وگو با سوپرمارکت‌دارها در اصفهان نشان می‌دهد بازار بسیاری از خوراکی‌ها با شیوع ویروس کرونا کساد شد؛ ولی بازار هله‌هوله‌هایی مانند چیپس و پفک کمتر افت فروش تجربه کرد. یزدانی یکی از فعالان بازار در این باره می‌گوید: «کرونا تأثیر زیادی بر بازار چیپس نداشت، ولی گرانی‌ها چرا! قیمت چیپس 10 تا 30درصد نسبت به سال قبل و حتی روزهایی ابتدایی سال افزایش یافته است. خیلی‌ها پس از مشاهده قیمت 18 و 20 هزارتومانی یک بسته چیپس از فروشگاه خارج می‌شوند و معتقدند به جای یک بسته چیپس یک کیلوگرم میوه می‌خرند!»
با این تفاسیر، افزایش قیمت‌ها در بازار تنقلات با کاهش تقاضا همراه است، مشاهده‌های میدانی از عرضه تک‌وتوک بسته‌های چیپس و پفک در غرفه سوپرمارکت‌ها حکایت می‌کند و چیپس کتل از برند چی‌توز با وزن 150 گرمی که اسفند 99 با بهای 10 هزار تومان به فروش می‌رسد، حالا با وزن 130 گرمی 15 هزار تومان قیمت دارد. یا چیپس دلمزه ۱۸۰ گرمی برند مزمز سال گذشته قیمتی معادل 15هزار تومان داشت ولی اکنون قیمت این چیپس با وزن 190 گرمی 20هزار تومان است. چیپس‌های 60 گرمی هم افزایش قیمت داشته‌اند و با بهای شش تا هفت‌هزار تومان عرضه می‌شود یعنی هر 10 گرم حدود یک‌هزار تومان! قیمت چیپس‌های استوانه‌ای کم چرب ویگو با وزن 100 گرم 34 هزار و 700 تومان و اورجینال پرینگلز 149 گرمی 89 هزار تومان است، البته چیپس‌های استوانه‌ای به دلیل قیمت بالا فقط در سوپرمارکت‌های لوکس مناطق بالاشهر اصفهان به فروش می‌رسد.
گرانی‌های اخیر، قیمت هر پاکت پفک 65 گرمی را به شش هزار تومان، اسنک چرخی چی توز 85 گرمی را به هشت هزار تومان، اسنک موتوری مزمز 95 گرمی را به هشت هزار تومان و اسنک طلایی چی توز 190 گرمی را به 14 هزار تومان رساند.

مواد اولیه؛ عامل گرانی همیشگی

افزایش قیمت مواد اولیه دلیل اصلی برای رشد قیمت تنقلات به‌ویژه چیپس عنوان می‌شود، البته رشد هزینه‌های تولید از بسته‌بندی تا حمل‌ونقل را هم نباید در این زمینه بی‌تأثیر دانست.
 به گزارش ایسنا، طبق توضیحات لیدا جهانیان، اعضای اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان انواع چیپس و فراورده‌های حجیم‌شده بر پایه ذرت، علت افزایش قیمت این محصولات، صعود نرخ مواد اولیه است، برای مثال، فقط قیمت یک قلم روغن در اوایل سال جاری از هفت هزار و 500 تومان به 10 هزار و 500 تومان رسیده و حدود ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است.
 براساس گفته‌های این عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان، قیمت بسیاری از کالاها به صورت ماهانه افزایش پیدا می‌کند، شرکت‌ها بر اساس قیمت مواد اولیه، کالاهای خود را عرضه می‌کنند و تاکنون قیمت‌گذاری خارج از تعادل نداشته‌ایم.
با این اوصاف، گرانی چیپس و پفک ریشه در رشد قیمت مواد اولیه دارد و اگر تنها عبارت «گرانی مواد اولیه» را در موتورهای جست‌وجوگر وارد کنید، به انبوهی از اخبار در تاریخ‌های مختلف برمی‌خورید که نشان می‌دهد گرانی هر کدام از مواد اولیه و اساسی عامل افزیش قیمت دیگر اقلام خوراکی در سال‌های اخیر است. حال افزایش قیمت چیپس نه تنها منجر به کاهش تقاضا در بازار داخل شده بلکه کاهش صادرات انواع چیپس را هم به دنبال دارد. به گزارش ایسنا، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان انواع چیپس و فراورده‌های حجیم‌شده بر پایه ذرت از کاهش فروش این محصولات در بازارهای خارجی خبر دارد.
به گفته جهانیان، در گذشته صادرات چیپس به عراق زیاد بود، ولی به دلیل اختلاف تعرفه گمرکی جلوی صادرات گرفته شده است و عراق واردات محصولاتی که تولید داخل دارند مانند چیپس را ممنوع کرد. درنتیجه چیپس خوراکی محبوبی که طرفداران بی‌شماری نه تنها در میان کودکان، بلکه بین همه رده‌های سنی دارد، این روزها در بازار داخلی و خارجی بی مشتری مانده است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.