ذوب‌آهن ترک عادت نکرد

بررسی عملکرد ذوب‌آهنی‌ها در مقابل فولاد

تیم فوتبال ذوب‌آهن در ششمین هفته از رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران به روند بردوباخت‌های خودش در لیگ امسال ادامه داد و شکست خانگی در مقابل فولاد باعث شد شاگردان مهدی تارتار نمودار یک برد و یک باخت خودشان را بازهم تکمیل‌تر کنند. ذوب‌آهن در شرایطی در این بازی خانگی سه امتیاز را تقدیم فولاد خوزستان کرد که در طول ۹۰ دقیقه بازی نمایش خوبی در مقابل حریف خوزستانی خودش ارائه نداد و فولادی‌ها در خانه ذوب‌آهن به یک برد مهم دست پیدا کردند.

شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰

در ادامه، مروری بر عملکرد فنی بازیکنان تیم ذوب‌آهن در این دیدار خواهیم داشت.
حبیب فرعباسی: از همان سبک بازی فولاد در نیمه اول مشخص بود که شاگردان نکونام به‌مانند دوران بازیگری سرمربی خودشان توجه بسیار زیادی به شوت‌های از راه دور دارند و بعدازاینکه فولادی‌ها یک‌بار توانستند تیر دروازه فرعباسی را بلرزانند درنهایت کاپیتان پا به سن گذاشته، ولی با تجربه فولاد توانست قفل دروازه فرعباسی را باز کند تا دروازه‌بان جوان ذوب‌آهن نتواند دروازه‌اش را بسته نگه دارد.
حامد نورمحمدی: در سبک بازی با دفاع سه‌نفره فشار زیادی به مدافع آخر ذوب‌آهن می‌آید و نورمحمدی باوجوداینکه فولاد مهاجمان پرسرعتی نداشت تا او را اذیت کنند، توانست به‌خوبی دروازه تیمش را در برابر مهاجمان فولاد محافظت کند و اگر اشتباه هافبک ذوب‌آهن نبود، شاید فولاد امکان گلزنی در این بازی را هم پیدا نمی‌کرد. نورمحمدی بازیکن بسیار باتجربه‌ای است و کم‌کم در ترکیب دفاع سه‌نفره ذوب‌آهن جاافتاده است.
آرمان قاسمی: استیل خاص‌تری نسبت به بقیه بازیکنان ذوب‌آهن دارد؛ به همین خاطر در تصاویر تلویزیونی بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد. قاسمی هم مانند بقیه مدافعان ذوب‌آهن آن‌چنان روز سختی در برابر خط حمله کند فولاد نداشت و البته یک‌بار هم روی ضربه ایستگاهی شانس خودش را امتحان کرد که توپش راهی به سمت دروازه پیدا نکرد. قاسمی با توجه به قدوقامت و فیزیک بسیار خوبی که به‌عنوان یک مدافع دارد، باید به‌مانند بازیکنانی مثل عزت پورقاز و جورجی گولسیانی به هنگام ضربات ایستگاهی و ضربات کرنر نقش بیشتری
در درون محوطه جریمه حریف ایفا کند.
سیدمحمد قریشی: قریشی نباید فراموش کند که در ترکیب ذوب‌آهن یک مدافع است و حواسش نباید به پرتاب‌های اوت بلند پرت شود؛ با‌وجوداین قریشی هم به‌مانند دیگر مدافعان ذوب‌آهن باید زمانی که بازی به ضرر تیمش گره‌خورده، روی ضربات سر دروازه حریف را با خطر روبه‌رو کند. در این چند هفته گذشته این موضوع را از جانب سید محمد قریشی ندیده‌ایم.
سینا اسدبیگی: این از بدشانسی اسدبیگی بود که پاس رو به عقبش درست به لوسیانو پریرا رسید تا او هم با چند متر پیشروی به سمت دروازه ذوب‌آهن بتواند یک شوت وحشتناک را درون دروازه فرعباسی بفرستد. البته در حالت عادی و در فوتبال روز دنیا شاید این اشتباه‌ها از جانب هافبک‌ها آن‌قدر تأثیرگذار نباشد که بتواند منجر به ثبت یک گل شود؛ ولی با‌وجوداین اسدبیگی بسیار بدشانس بود که همان یک پاس اشتباه منجر به باخت تیمش در این بازی خانگی شد.
سجاد دانایی: گلی که هافبک راست ذوب‌آهن در شهرآورد فوتبال اصفهان به ثمر رساند، باعث شد نسبت به بقیه بازیکنان گمنام و ناشناخته ذوب‌آهن بیشتر موردتوجه هواداران قرار گیرد. البته دانایی باوجود دوندگی بسیار زیادی که در بازی مقابل فولاد داشت، نتوانست موقعیت آن‌چنان زیادی برای مهاجمان تیمش فراهم کند و شاید بهتر باشد به‌مانند بازی با سپاهان حضور بیشتری در محوطه جریمه حریف داشته باشد.
محمد خدابنده لو: تارتار اعتماد بسیار زیادی به سبک بازی خداوندلو دارد؛ ولی این بازیکن باوجود دوندگی فراوان در برابر فولاد آن‌طور که بایدوشاید در چشم نبود و همین موضوع باعث شد او نتواند نمره قبولی در بازی مقابل فولاد بگیرد. خداوندلو اگر بخواهد در ادامه فصل هم به‌عنوان بازیکن فیکس در ترکیب ذوب‌آهن به میدان برود، باید تلاش بیشتری از خودش به نمایش بگذارد.
مرتضی خراسانی: یکی از معدود موقعیت‌های ذوب‌آهن در بازی مقابل فولاد، نصیب خراسانی شد که البته ضربه‌اش راهی به سمت دروازه مرادیان پیدا نکرد. خراسانی بازیکن بسیار دونده و باتکنیکی است و به‌نوعی سبک بازی محمدرضا خلعتبری در دوران اوج خودش در این بازیکن هم دیده می‌شود؛ ولی بااین‌حال او هم به زمان بیشتری احتیاج دارد تا در ترکیب تیمش به‌عنوان یک بازیکن تأثیرگذار و ثابت به میدان برود.
مــســعــود ابــراهیــم‌زاده: یــکی از موضوع‌هایی که عامل ایجاد موقعیت گل آن‌چنانی در مقابل دروازه فولاد نشد، ضعف هافبک‌های کناری ذوب‌آهن در این بازی بود که هم ابراهیم‌زاده و هم سجاد دانایی نتوانستند آن‌طور که بایدوشاید به دروازه حریف نزدیک شوند و برای دیگر مهاجمان فرصت گلزنی ایجاد کنند. البته ابراهیم‌زاده در این بازی وظایف دفاعی بیشتری داشت؛ ولی با‌وجوداین از بازیکن باتجربه ذوب‌آهن انتظارهای بیشتری وجود دارد.
عارف رستمی: فرشته نجات ذوب‌آهن در هفته‌های گذشته که دو گل حساس و سه امتیازی برای تیمش به ثمر رساند و به‌نوعی اسباب برد ذوب‌آهن را فراهم کرد، در این بازی به‌صورت فیکس به میدان رفت؛ ولی با توجه به شناخت بازیکنان فولاد از رستمی و بازی فیزیکی مدافعان فولاد، رستمی نتوانست در مقابل دروازه احسان مرادیان صاحب موقعیت آن‌چنان خطرناکی شود و شاید بهتر باشد که در بازی‌های آینده همچنان به‌عنوان یک تعویض طلایی روی نام او حساب باز کنیم.
سجاد جعفری: این بازیکن هم از چهره‌های ناشناخته مهدی تارتار برای بازی در لیگ بیست و یکم است که نسبت به بقیه بازیکنان با استقبال بسیار بیشتری روبه‌رو  شد؛ ولی جعفری هم در برابر فولاد نمایش آن‌چنان خوبی نداشت و اگر قرار باشد در مسابقات بعدی ذوب‌آهن هم با این سبک بازی کند، شاید خیلی زود جای خودش را به چهره‌های با انگیزه‌ای بدهد که روی نیمکت ذوب‌آهن نشسته‌اند و منتظر حضور در میدان هستند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.